Sehnalová (ČSSD): Český řidič dostane za přestupek v zahraničí pokutu, naopak to zatím neplatí

16.11.2013 12:00

Řidiči, kteří spáchají dopravní přestupek v jiném členském státě EU, by pokutě již neměli uniknout.

Sehnalová (ČSSD): Český řidič dostane za přestupek v zahraničí pokutu, naopak to zatím neplatí
Foto: sehnalova.cz
Popisek: Europoslankyně Olga Sehnalová

Od minulého čtvrtka v Evropě platí směrnice o přeshraničním vymáhání dopravních předpisů. V praxi to znamená, že státy si mezi sebou budou moci vyměňovat informace o pachatelích, které pak po návratu ze zahraničí zastihne odpovídající peněžní sankce. Výši pokuty si určí příslušný členský stát, ve kterém byl dopravní přestupek spáchán. Nová pravidla se mají vztahovat jen na nejnebezpečnější prohřešky – nezapnuté bezpečnostní pásy, průjezd na červenou, překročení maximální povolené rychlosti, alkohol či návykové látky za volantem, použití vyhrazeného pruhu a telefonování za jízdy.

„To, co by již mělo platit ve všech členských státech, se však zatím netýká cizinců, kteří spáchají přestupky na území České republiky,“ uvedla europoslankyně Olga Sehnalová (ČSSD, S&D), členka Výboru pro dopravu a cestovní ruch Evropského parlamentu. „Podle informací z Ministerstva dopravy je směrnice u nás transponovaná jen částečně, což je velká škoda. Chybí úprava informačního formuláře, který by měl být využíván při výměně údajů s ostatními členskými státy a příslušný prováděcí předpis. To znamená, že není, jak pachatele z ciziny kontaktovat,“ dodala.

Systém výměny informací mezi členskými státy má vypadat následovně: Pokud byl spáchán nějaký přestupek vozidlem, které je registrováno v jinézemi EU, a řidič nedostal pokutu přímo na místě, zažádá příslušný orgán tohoto státu domovský členský stát pachatele o informace o vozidle a držiteli osvědčení o registraci. Jemu následně zašle oznámení, které obsahuje podrobnosti o přestupku, výši peněžní sankcea informace o možnostech odvolání. Toto oznámení má být vyhotoveno v úředním jazyce státu bydliště pachatele.

Členským státům EU nová pravidla dávají možnost řešit prohřešky, kterým dříve cizinci ujížděli. Nejvíce problémů s vymáháním dopravních přestupků hlásily zejména prázdninové destinace, jako je Francie nebo Chorvatsko. V České republice je nyní na nové Poslanecké sněmovně, aby zpoždění v transpozici co nejrychleji dohnala a země mohla i na svém území problematické řidiče z ciziny stíhat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Sehnalová - profil

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

12:16 Šlachta (Přísaha): Pak odešli. Neevakuovali fakultu, ale prostě odešli. Proč?

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu ke střelbě na FF UK.