Změna pro Liberec: Městská společnost ignoruje rozhodnutí soudu

04.12.2013 9:58

Spolupracovník Změny pro Liberec požádal společnost Liberecká IS (LIS, 100% vlastněná městem) o informaci podle zákona o svobodném přístupu k informacím (InfZ). Ptal se, jaké systémy LIS provozuje v rámci IT služeb pro město a kolik za tyto systémy sama zaplatila. LIS informaci odmítla poskytnout s tím, že pod InfZ nespadá.

Změna pro Liberec: Městská společnost ignoruje rozhodnutí soudu
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

Spor skončil u soudu, který pravomocně rozhodl, že LIS se tímto zákonem řídit musí a má o žádosti znovu řádně rozhodnout. LIS ale pravomocný rozsudek soudu stále ignoruje a nadále tedy odmítá řádně rozhodnout o vydání nebo nevydání informace, natož aby požadovanou informaci o tom, za jaké služby a kolik platí, poskytla. Podala dokonce kasační stížnost k Nejvyššímu Správnímu soudu (NSS).

Petr Červa, který zpracovával porovnání nákladů různých měst na IT, zaslal LIS dotaz, jaké konkrétní služby LIS poskytuje městu Liberec a jakou částku za ně sama platí svým dodavatelům. Tuto informaci LIS překvapivě odmítla poskytnout a to i po odvolání, se strohým odůvodněním, že se „necítí být povinnou“ podle InfZ.

Nutno podotknout, že šlo o druhé zamítnutí informací v Liberecké IS, před tím společnost odmítla vydat zastupiteli J. Baxovi seznam faktur. Vzhledem k této skutečnosti a k tomu, že aktuální dotaz směřoval jen na služby pro město, se tentokrát žadatel o informace obrátil na soud.

Soud následně pravomocně rozhodl, že LIS je skutečně povinnou podle InfZ (strana 6 rozsudku) a výše uvedené rozhodnutí společnosti označil zároveň za neodůvodněné a nepřezkoumatelné, protože společnost k němu neuvedla žadateli o informace vůbec žádné argumenty. Soud i pro také rozhodl, že společnost musí o původní žádosti znovu rozhodnout, teď již ale s vědomím toho, že spadá pod InfZ.

LIS se ale rozsudkem neřídí. Navíc využila mimořádný opravný prostředek – podala kasační stížnost k  NSS. ,,To je vzhledem ke znění rozsudku i k tomu, jak proběhl proces u krajského soudu, zarážející, domnívám se, že to LIS způsobí jen větší škodu, ale jejich rozhodnutí respektuji a k detailům sporu se vrátím až poté, co rozhodne NSS“, říká Petr Červa.

,,Proti vydání informace v představenstvu LIS překvapivě hlasoval i její člen nominovaný za ZpL Ondřej Steger. Protože je jeho postoj v rozporu s tím, co dlouhodobě prosazujeme – transparentnost a otevřenost městských firem vůči občanům, podala ZpL hned po skončení soudu návrh na jeho odvolání“, dodala předsedkyně zastupitelů ZpL Kateřina Absolonová.

Kromě kasační stížnosti podala LIS k NSS i návrh na odklad vykonatelnosti rozsudku. Podání tohoto návrhu ale samo o sobě, podobně jako u kasační stížnosti, LIS nezbavilo povinnosti respektovat rozsudek a NSS již zmíněný návrh dokonce v listopadu zamítl a to bez možnosti odvolání. NSS tedy potvrdil, že bez ohledu na výsledek rozhodnutí o celé kasační stížnosti jako takové, je LIS od doby vydání rozsudku krajského soudu (24.9.2013) povinná se jím řídit.

Doslova NSS konstatoval, že „v posuzovaném případě nehrozí LIS nepoměrně větší újma, než jaká přiznáním odkladného účinku může vzniknout tazateli. LIS jí tvrzenou újmu, která by jí mohla vzniknout v důsledku pravomocného rozsudku krajského soudu, popsala jen velmi obecně, z jejího návrhu není především zřejmé, jaké konkrétní závažné a neodčinitelné následky by údajné porušení této povinnosti mělo mít. Již z tohoto důvodu nelze návrhu stěžovatelky na přiznání odkladného účinku vyhovět, neboť s ohledem na neurčitost jejích tvrzení není možné ani posoudit, jaká újma by jí v důsledku nepřiznání odkladného účinku mohla vzniknout a v jaké intenzitě.“

Petr Červa k tomu říká: „Je neuvěřitelné, že LIS od září nerespektuje pravomocný rozsudek a o mojí žádosti znovu řádně nerozhodla s vědomím toho, že se musí řídit zákonem o svobodném přístupu k informacím. Nyní, po usnesení Nejvyššího správního soudu, zvažuji podání další žaloby na LIS, tentokrát pro nečinnost. Nemám totiž jinou možnost, jak dál bránit svoje práva.“

Předsedou představenstva Liberecké IS je náměstek primátorky, Jiří Šolc (LO).

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nasliberec.cz

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mašek (ANO): Jurečka v kostce

8:19 Mašek (ANO): Jurečka v kostce

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k důchodově reformě ministra Jurečky