ODS představila plán boje proti krizi. Odmítla hospodaření ČSSD

19.01.2010 12:55

ODS chce bojovat proti krizi tím, že omezí samotné členy vlády zákonem, pokud by chtěli dále navyšovat státní dluh ČR.

ODS představila plán boje proti krizi. Odmítla hospodaření ČSSD

Lídr strany Mirek Topolánek spolu s místopředsedou Petrem Nečasem a ekonomickým expertem Martinem Kocourkem představili také takzvanou Finanční ústavu, jakož i další opatření pro snížení státního dluhu.

Návrh zákona o rozpočtové kázni je souborem pravidel pro každou budoucí vládu, ODS jej však spíš prosazuje jako nástroj, kterým chce regulovat údajně příliš velký apetit socialistů ve věci zvyšování státního dluhu a vytváření silně deficitních rozpočtů.

Související:
Volební trumf ODS: Schodkový rozpočet, nižší platy pro poslance

Kritika socialistických vlád

V duchu kritiky socialistického hospodaření v letech 1998-2006 se také nesla celá tisková konference, představující návrh zákona, o němž ekonomický expert Kocourek hovořil už v září minulého roku.

„Zvyšování deficitu vládami ČSSD v době konjunktury považuji za ekonomický zločin nejtěžšího kalibru," uvedl Nečas, který se tentokrát ujal role hlavního kritika rozpočtové politiky ČSSD. Připomněl zejména rok 2006, kdy při hospodářském růstu 6,8 procenta přesáhl deficit rozpočtu 100 miliard korun.

Kritizoval také heslo Jiřího Paroubka „nešetřme na lidech, ale na státu." „Měli bychom si všichni uvědomit, že když dnes rozdáme lidem milion korun, za dvacet let od nich budeme muset vybrat 2,65 milionů. Takto si ČSSD představuje ono nešetření?" řekl Nečas.

Deficit rozpočtu jen dvakrát po sobě

Zákon o rozpočtové kázni podstatně ztěžuje vládě prosazování deficitu nad 3 procenta HDP v době hospodářského růstu. Takový deficit by museli schválit poslanci nadpoloviční většinou všech přítomných. Vláda by také nesměla takto deficitní rozpočet předložit více než dvakrát po sobě.

Vláda by též musela sněmovnu žádat o důvěru v případě, že by se saldo rozpočtu výrazněji, tedy více než o pětinu odchýlilo od původně schválených čísel. Naopak motivovat má tzv. koeficient rozpočtové odpovědnosti, který zohlední výsledky uplynulého roku a kterým se znásobí platy vlády a poslanců, kteří rozpočet podpořili. V případě rozpočtového provizoria ale bude takový koeficient v hodnotě 0,7, od čehož se budou odvíjet platy všech poslanců a členů kabinetu.

Penzijní reforma od roku 2012

Kromě Finanční ústavy bude ODS prosazovat v rámci možné středopravé koalice i penzijní reformu do roku 2012, vyrovnání salda rozpočtu do roku 2017 a kroky usnadňující podnikání. Firma by se měla dát založit díky zjednodušené byrokracii za dva dny, faktury v oblasti veřejného sektoru by měly mít limit splatnosti do třiceti dnů. Strana chce také rušit 30 nejhorších regulací ročně. Vracet by se mělo i DPH u nedobytných pohledávek.

Petr Nečas také komentoval návrh ministra financí Eduarda Janoty na zvyšování přímých daní. „S tím nesouhlasíme, vážíme si pana Janoty, ale toto je spíš návrh účetního než makroekonoma," doplnil Nečas s tím, že naopak Janotův balíček by měl platit i v roce 2011.

Související:
Bezděk tvrdí, že povinné spoření na důchod není nutné

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Petr Mašek

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajinci, co nejsou zubaři. Ale pustí je na vás. „Prý je ohlídají.“

5:30 Ukrajinci, co nejsou zubaři. Ale pustí je na vás. „Prý je ohlídají.“

Sněmovnou schválená senátní novela má umožnit, aby stomatologové ze zemí mimo Evropskou unii měli je…