Posílení kontingentu v Afghánistánu schváleno. ČSSD zatínala pěsti

03.11.2010 11:52

Česká armáda bude moci vyslat příští rok do Afghánistánu asi o dvě stovky vojáků víc než letos. Plán rozšíření misí schválili totiž ve středu poslanci. Stalo se tak po dvouhodinové debatě navzdory kritice opozice.

Posílení kontingentu v Afghánistánu schváleno. ČSSD zatínala pěsti

Podle vládního plánu armádních misí pro další dva roky, se předpokládá, že v zemi bude moci působit až 720 vojáků, hlavně v provinčním rekonstrukčním týmu v Lógaru. O rok později pak o 80 méně. Součástí mise má být i dopravní letoun CASA. Vojáci se naopak postupně stáhnou z balkánského Kosova, v němž nyní může působit do 550 lidí.

Senát návrh podpořil už minulý týden. Schválení předlohy doporučil sněmovně výbor pro obranu a bezpečnost. ČSSD neuspěla při jeho zasedání s návrhem, aby se počet vojáků v Afghánistánu nezvyšoval. Nyní jich tam může být do 535.

Proti plánu rozšíření misí byla naopak opozice.  "ČR se nemusí stydět za rozsah současného zapojení," uvedl například sociální demokrat Antonín Seďa. Jeho stranický kolega Jan Hamáček si postěžoval, že koalice návrh neprojednala s opozicí a rezignovala na politické řešení situace v Afghánistánu.

Zaorálek: Stala se z toho akce podobná akci sovětské armády

Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek pak hodnotil misi v Afghánistánu z hlediska potřebnosti. "To, že jsme se přihlásili do nějaké akce před devíti lety, v té době jsme si přece mohli snadno představovat, že půjde o sofistikovanou akci, která povede k likvidaci jádra Al-Kaidy. Vlastně jsme dost dobře nemohli tušit, že se z toho stane akce podobná té akci sovětské armády, která obsadila celou zemi a pak se ji snažila kontrolovat," upozornil s tím, že v případě Afghánistánu se nakonec ukázalo, že nemáme stanovený cíl, na kterém by byla shoda.

"My jsme si potom vytvořili podobný cíl, že budeme vytvářet demokracii v Afghánistánu, což se samozřejmě postupem ukázalo být iluzorní," dodal Zaorálek.

Komunista Černý: Američané bojují zbaběle a netrefují se

Komunistický poslanec Alexander Černý, který je zároveň místopředsedou výboru pro obranu a bezpečnost, před poslanci pak hodnotil, jak Američané v Afghánistánu bojují:

„Spojené státy, Severoatlantická aliance a bohužel i naše armáda vystupují v Afghánistánu jako novodobí kolonizátoři. Vsadili na surovou tvrdou sílu. Navíc bojují zbaběle, na dálku a netrefují se. To je hodnocení, které platí především pro Američany."

Černý také připomenul, že loni na podzim to vypadalo, že americký prezident Barack Obama bude obezřetnější v dalším postupu v Afghánistánu a americká vojska z této oblasti stáhne. To se ale nakonec nestalo. "Američané naopak vyslali dalších 30 tisíc mužů, ale pod podmínkou, že nejpozději v létě 2011, tedy už za několik málo měsíců, začnou s jejich stahováním," upozornil Černý.

Komunista navíc zdůraznil, že každý rok umírá v Afghánistánu několik tisíc civilistů. „V roce 2009 oficiální údaje uváděly 2400 mrtvých Afghánců. Účet za letošní rok asi nebude lepší. Doma mediálně můžeme takové excesy úspěšně bagatelizovat, ale neutajíme je v arabském a muslimském světě a nenávist vůči okupantům narůstá," dodal komunistický zákonodárce.

Vondra: jsou pro nás prioritou čtyři oblasti

Ministr obrany Alexander Vondra zmínil, že armáda se chce v Afghánistánu soustředit na čtyři priority.  "Za prvé na podporu rekonstrukce a obnovy země. Jádrem tady bude náš příspěvek v podobě provinčního rekonstrukčního týmu v provincii Lógar. Za druhé výstavba afghánských bezpečnostních sil, jejichž výcvik je nezbytným předpokladem pro to, aby se Afghánci mohli o svou bezpečnost postarat sami. Za třetí podpora nasazených sil v podobě vrtulníků, meteotýmu, pyrotechniků a jednotky ochrany proti zbraním hromadného ničení. A konečně za čtvrté v podobě nasazení speciálních sil, tentokrát již ne v operaci Enduring Freedom, ale plně integrovaných v rámci operace NATO."

Vondra pak před poslanci zopakoval, že přítomnost vojákůl v Afgánistánu je nadále nezbytná pro to, aby jak mezinárodní jednotky, tak afghánská vláda měly kontrolu nad bezpečnostní situací v nejproblematičtějších oblastech. Pokračovat bude také nasazení vrtulníkové jednotky, protichemických specialistů a meteorologů na letišti v Kábulu. "K Afghánistánu ještě chci zmínit návrh na pokračování činnosti příslušníků 601. skupiny speciálních sil ve prospěch ochrany našeho zastupitelského úřadu v Kábulu," dodal Vondra.

V Afghánistánu má být v příštích letech nasazen i dopravní letoun C-295M CASA, okolo jejichž pořízení panují pochybnosti a Česko čelí žalobě Evropské komise.
    

Vojáci pro příští rok opět počítají s vysláním prostějovské jednotky speciálních sil, tentokrát však pod hlavičkou mise ISAF. Elitní 601. skupina v minulých letech v Afghánistánu bojovala v rámci protiteroristické operace Trvalá svoboda vedené Spojenými státy.

Mise budou stát čtyři procenta rozpočtu resortu, tedy 1,9 miliardy

Předpokládaný objem finančních prostředků, které souvisejí s vysláním sil i prostředků resortu Ministerstva obrany do zahraničních operací bude podle Vondry v příštím roce činit necelé 1,9 mld. korun. "To představuje lehce přes čtyři procenta výrazně redukovaného rozpočtu Ministerstva obrany. Pro rok 2012 pak v souladu s oním předpokládaným snížením je kalkulovaná částka nižší a jen mírně přesahuje 1,5 mld. korun," doplnil ministr ve své řeči před poslanci.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Ondřej Knotek byl položen dotaz

svoboda slova

Úplně souhlasím s tím, co si ANO myslí o údajném boji s dezinformacemi a ochraně svobody slova. Můj dotaz zní. Jak budete chtít zajistit, aby tu svoboda slova fungovala dál a lidé neměli strach vyjádřit svůj názor, což se už dnes děje? Mluví se o boji s dezinformacemi, ale co ochrana svobody slova? ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

4:44 Spotřeboval polovinu, zaplatil víc. „Zlevňování“ energie doložené fakturami

Přelom dubna a května je obdobím, kdy většina lidí dostává vyúčtování za energie a služby spojené s …