Poslanci souhlasí: Spotřebitelé budou mít lepší informace o cenách energií

08.02.2011 15:38

Sněmovna přes nesouhlas opozice podpořila vládní novelu energetického zákona, která má liberalizovat trh a současně přinést větší ochranu spotřebitelům. Zákon prošel prvním čtením a nyní se jím budou zabývat sněmovní výbory.

Poslanci souhlasí: Spotřebitelé budou mít lepší informace o cenách energií

Ministr průmyslu Martin Kocourek z ODS energetický zákon již dříve představil jako třetí energetický balíček EU. Jednou ze základních změn je vlastnické oddělení výrobních částí, distribučních částí a obchodních činností. 
    

Na zákon se ale snesla kritika opozičních poslanců Karla Šidla z KSČM a sociálního demokrata Jiřího Krátkého.Poslanci poukazovali například na to, že novela zvýší riziko korupce v případě rozhodování úřadů v energetice. Navrhli zákon zamítnout, nebo alespoň vrátit vládě k dopracování. Na jejich návrhy sněmovna nepřistoupila a zákonem se tak budou nyní zabývat sněmovní výbory.

Jak k zákonu uvedla ČTK, novela zavádí například oddělení plynárenských společností od provozovatele přenosové soustavy. Nové pravidlo sice umožňuje mateřské společnosti si provozovatele přepravní soustavy ponechat ve svém vlastnictví, výrazně jsou však omezeny její vlastnická práva. Energetický balíček EU předpokládá, že se tím posílí hospodářská soutěž a bezpečnost dodávek.
    

Novela také zvyšuje práva spotřebitelů v přístupu k informacím o cenách energií. Zákazníci budou mít rovněž právo na odstoupení od smlouvy při zvýšení cen energie či při změně jiných smluvních podmínek.
    

Předloha má také posílit pravomoci a nezávislost Energetického regulačního úřadu. ERÚ má dohlížet na hospodářskou soutěž a monitorovat například nespravedlivé smluvní podmínky.

Poslanci rozhodli:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…