Jandák se naštval: Pokuty pro neomluvené poslance, to teda ne

31.03.2011 10:24

Šéfce sněmovny Miroslavě Němcové (ODS) došla již trpělivost s poslanci. Jen ale s některými. Ti, kteří si totiž dělají, co chtějí, a do práce nechodí, jak by měli, budou mít nyní „utrum.“ Napříště po nich bude Němcová vyžadovat písemnou omluvu. Někteří z nich se totiž ani neobtěžují s tím, aby svou neúčast na schůzích komory omluvili. A ve vzduchu visí i otázka, jestli takové neposlušné zákonodárce by nebylo lepší pokutovat.

Jandák se naštval: Pokuty pro neomluvené poslance, to teda ne

„Pokutovat, prosím pěkně ne. Nejsme v mateřské školce," reagoval na to podrážděně pro ParlamentníListy.cz sociálně demokratický poslanec Vítězslav Jandák.  

Návrh Němcové na písemné omluvenky už minulý týden schválil sněmovní organizační výbor a v dubnu by nové pravidlo měla odhlasovat celá komora. To si naopak Jandák pochvaluje.

„Pakliže jsem nebyl ve sněmovně, tak je zcela pochopitelné, že se omluvím. A i písemně. To je samozřejmost," řekl Jandák dále. Sám je nyní nemocný a bere antibiotika. „Chytly mě nějak průdušky, kašlu, ale omlouvat se z práce nebudu. Do sněmovny příští týden přijdu, pokud neumřu," dodal.

Plénum dolní komory je naplánováno až na 25. dubna. Do té doby úřadují výbory, od 18. dubna mají poslanci poslanecký týden. V tu dobu jsou ve svých regionech, kde jsou k dispozici občanům.

Poslanci se již hádají přes 15 let

Na povinné zavedení písemných omluv upozornil deník Právo. „Jenže ani písemná omluva neznamená, že absentéři přijdou o část, nebo dokonce celý poslanecký plat, jak to umožňuje zákon o platech ústavních činitelů. Přes patnáct let totiž nebyli poslanci schopni se dohodnout, kdo by měl o pokutách pro absentéry rozhodovat," upozornil deník v této souvislosti.

Němcová ale zmínila, že sama dává přednost omluvenkám před pokutami. „Spoléhám se na to,  že se tím budou poslanci řídit a začne to fungovat," sdělila šéfka komory.

Podobně se pro ParlamentníListy.cz vyjádřili i předsedové dvou poslaneckých frakcí: Pavel Kováčik z KSČM a Petr Gazdík z TOP 09 a Starostové. „Dlouhodobě je problém s absencí, to ano. Já jsem členem organizačního výboru a byl jsem proto pro návrh Němcové všemi deseti," konstatoval Gazdík pro ParlamentníListy.cz. Neměl by prý problém ani s pokutami.

Komunističtí poslanci budou podle Kováčika hlasovat také pro povinnost písemných omluvenek, ovšem naopak v otázce pokut by byl on sám velmi opatrný. Například v případě sněmovních obstrukcí by se daly podobné sankce uplatňovat jen těžko. „Obstrukce jsou legální v některých případech. Jak se ale pak dá zjistit, kdo bude sankcionován, když třeba v jednací síni chybí celý klub?," uvedl na vysvětlenou šéf poslanecké frakce.

Kdo ale jsou ve sněmovně těmi, co takzvaně nechodí do práce a za lavicemi poslaneckých lavic je často není vidět?  Podle Práva to je hlavně Pavel Bém z ODS. V  únoru vyrazil na dvacetidenní zahraniční dovolenou - média přitom spekulovala, že opět leze na nějaký ten vrcholek hory -  a to přitom jednala sněmovna! Jeho omluva byla ale poněkud strohá: rodinné důvody.

Absentér Farský měl úraz na lyžích

Bém podle oficiálních sněmovních statistik nebyl od začátku volebního období přítomen ani na polovině hlasování, účastnil se jich v 42 procentech. Obdobně je na tom podle Práva i hejtman David Rath z ČSSD, který byl prý přítomen při 49 procentech hlasování..

„Já ale Ratha vidím ve sněmovně vždy. Možná, že někdy v poslanecké lavici nebyl proto, že byl třeba ve výboru. Jednání výborů se totiž často překrývá s jednáním pléna," reagoval na to Jandák. „Rathovi se ale na záda nandává mnohé. Kdyby koalice mohla, tak na něj udeří i v souvislosti s tím, jestli je venku hezky, anebo by mohl i za válku v Iráku, či za situaci v Libyi," smál se Jandák.

Dalším velkým absentérem je podle Práva Jan Farský z TOP 09, který se účastnil 42 procent hlasování.  „Farský se pravidelně omlouvá. Je to starosta Semil a minulý rok měl vážný úraz na lyžích. Má za sebou osm operací a brzy ho čeká další," omlouvá ale svého kolegu z TOP 09 Gazdík.

Šéfové jiných klubů pak tvrdí, že o absentérech informují jejich domovské stranické organizace, aby měly měřítko při dalším sestavování kandidátek.

Sankce jsou stále ve hře

K možným pokutám pak Právo uvádí, že s pokusem stanovit orgán, který by rozhodoval o krácení platu za absence, přišla k nelibosti některých už před časem místopředsedkyně komory a VV Kateřina Klasnová. „Nesetkalo se to s velkým pochopením," podotkla k tomu Klasnová.

Podle Němcové je ale stále tento návrh ve hře, ovšem bude záležet na podvýboru pro jednací řád, zda ho poslancům doporučí ke schválení. „Nechala jsem si Parlamentním institutem zpracovat studii, jak to vypadá v zahraničí, pak uvidíme," krčí nad tím rameny Klasnová.

Čeští zákonodárci by si ale možná měli vzít vzor ze sousedního Slovenska. Tam o pokutách rozhoduje přímo předseda Národní rady a pokud se poslanec neúčastní bez řádné omluvy nejméně dvou jednacích dnů, přijde tím náhle o polovinu platu, funkčního příplatku i náhrad. Za čtyři absence bez omluvy pak může odejít domů i z prázdnou kapsou.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Kateřina Konečná byl položen dotaz

Populismus?

Dobrý den, proč s návrhem na snížení platu přicházíte až teď před volbami? A jestli vám přijde vysoký, což nerozporuji, zajímalo by mě, co s tak vysokým platem děláte vy? Dáváte třeba část na dobročinné účely, jako to třeba dělal prezident Zeman? A ještě jedna věc, není plýtvání penězi celý chod EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

22:15 Migranti a infekční choroby. „Vláda se to snaží bagatelizovat.“ Profesor Beran varuje

Výskyt černého kašle v ČR dosáhl svého dlouholetého maxima. Vedle zvýšeného výskytu černého kašle se…