Řápková táhne do boje za exekuce dávek. Opozice už čeká

10.05.2011 19:46

Poslanci by podle informací ParlamentníchListů.cz měli dnes projednat novelu zákona o pomoci v hmotné nouzi, která má omezit zneužívání sociálních dávek. Jde o návrh poslankyň z ODS Ivany Řápkové a Lenky Kohoutové. Zákon by měl umožnit exekuci sociálního příspěvku na živobytí. Opozice se ale staví proti zákonu. „Dá se očekávat hodně bohatou diskusi,“ upozornil ParlamentníListy.cz komunista Miroslav Opálka, který je místopředsedou výboru pro sociální politiku.

Řápková táhne do boje za exekuce dávek. Opozice už čeká

O co v návrhu zákona o pomoci v hmotné nouzi jde?. Novela nemá umožnit lidem, kteří jsou bez práce, snadnější čerpání prostředku na živobytí od státu, ale naopak má umožnit v případě exekuce odebrat lidem sociální dávku, která se nazývá příspěvek na živobytí. Obce by pak peníze použily na úhradu dlužných částek nebo povinných místních poplatků od chronických neplatičů.

„Kromě této exekuce bude ještě dlužníkům umožněno, aby si dobrovolně mohli sjednat splátkové kalendáře," vysvětlila k tomu bývalá chomutovská primátorka Ivana Řápková, která  proslula tím, že takzvaným neplatičům ještě coby primátorka rozhodnutím radnice odebírala sociální dávky. „Platební morálka se tak výrazně zlepšila. Mnozí lidé si dokonce sami dojednali splátkové kalendáře, které předtím odmítali," pochvalovala si Řápková tento krok.

„Situace kolem lidí bez práce je velmi složitá a často jsou dávky tím jediným, co k obživě mají. Tento zákon ale není řešením, pokud lidem stát neumožní si sehnat odpovídající práci. Chápu však, že je nutné jednání těchto lidí nějak korigovat. Mnoho z nich totiž dávky prohraje třeba na výherních automatech a pokuty nebo nájmy skutečně nezaplatí," řekl pro ParlamentníListy.cz komunistický poslanec Miroslav Opálka, který je stranickým stínovým ministrem práce a sociálních věcí.

„Debata kolem této novely bude jistě velmi složitá a opozice se bude logicky snažit, aby zákon neprošel v původní verzi," dodal Opálka.

Norma se možná nestačí dnes projednat

Předseda poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik si není jistý, jestli se na zákon dnes dostane. "Jde o první čtení, a je možné, že se norma dnes nestačí projednat. Odsune se tak na středu. Nemyslím si, že bychom tento zákon podpořili, ale dáme pro naše poslance průchod volnému hlasování," řekl Kováčik pro ParlamentníListy.cz. 

"Pro nás je norma dost žinantní, neboť vím, že v některých částech regionů s neplatiči problém mají, Proto nemůžeme po těch poslancích, kteří bydlí právě v těchto částech Česka chtít, aby se k zákonu stavěli rezolutně odmítavě. Je však velký problém brát někomu dávku, neboť to může odnést i rodina," dodal Kováčik.

Dolejš: Je to od Řápkové populismus

"Řápková navrhuje populismus. Klub nemá k této věci skutečně závazné hlasování," doplnil pro naši redakci komunistický poslanec Jiří Dolejš.

Místopředsedkyně výboru pro sociální politiku Milada Emmerová z ČSSD návrhy považuje za příliš tvrdé.

„Tyto návrhy mi připadají tvrdé. Myslím si, že to povede jen k narušení sociálního smíru, byť jen v malé obci," řekla pak Emmerová.

Vláda poslala návrh do sněmovny před několika týdny s neutrálním stanoviskem. Jak ale informoval ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, bude nutné přijmout několik pozměňovacích návrhů. Pokud by tato právní úprava měla být schválena, pak je totiž nutné dlužníkovi garantovat existenční minimum.

„Pokud má dále dlužník děti, vůči kterým má vyživovací povinnost, je třeba vyřešit, aby se tyto děti neocitly pod hranicí existenčních možností. Další podmínka, kterou si vláda stanovuje, je to, aby exekutor nejprve postihoval jiný majetek dlužníka," řekl k tomu Pospíšil. Takový postoj na druhou stranu ale komunista Opálka chválí. "Kolem nepřizpůsobivých osob je situace často velmi nepřehledná," doplnil redakci.

Svaz měst a obcí říká zákonu ano

S novelou zákona nesouhlasí ani některé instituce zabývající se lidskými právy. Například podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Moniky Šimůnkové může uvalení exekuce na dávku způsobit naopak ještě častější trestnou činnost dlužníků.

„Tato dávka je vyplácena osobám, které se nacházejí v tíživé sociální situaci, aby tuto situaci mohli s pomocí dávky snáze překonat a zapojit se zpět do běžného života. Já se domnívám, že skupiny obyvatel, které to postihne, ještě více klesnou k sociálnímu dnu a mnohé z nich to bude nutit získávat si prostředky na obživu jiným, možná často i nelegálním způsobem," řekla Šimůnková v rozhovoru pro Český rozhlas.

Naopak, Svaz měst a obcí si mne ruce. S návrhem poslankyň totiž souhlasí. Podle místopředsedy svazu Jaromíra Jecha už kriminalita v obcích beztak existuje. „Tady nejde o to, zda by měla kriminalita růst či nerůst. Ona v některých městech už i existuje. Například v Novém Bydžově městští policisté chodí kontrolovat herny, protože dávky - chudoba, nechudoba - velice často někteří nepřizpůsobiví sázejí do automatů. Čili oni je stejně ztratí. A jestliže je ztratí, tak potom riziko kriminality je stejné, jako když je obec smysluplně zabaví," vysvětlil Jech.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…