Tejc k občanskému zákoníku: Nechť je debata odložena na 120 dní

08.06.2011 12:52

AKTUALIZOVÁNO: Od rána poslanci převraceli na ruby občanský zákoník. Jeho základní parametry představil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ovšem již krátce poté musel čelit kritice opozičních poslanců. Místopředseda a poslanec z KSČM Stanislav Grospič dokonce navrhl, aby sněmovna prohlasovala odmítnutí zákoníku, neboť není prý hotový a nebyl dostatečně projednán. Navrhl, aby byl vrácen k přepracování autorům. Socialista Jeroným Tejc pak chtěl, aby byla norma odložena a vlastně legislativně "zmražena" na 120 dní. To mu ale koalice neodhlasovala. Nakonec poslanci normu přijali s jiným návrhem Tejce, aby byla diskuse ve výboru prodloužena na 90 dní.

Tejc k občanskému zákoníku: Nechť je debata odložena na 120 dní

"Je to dnes opravdu historická chvíle, a to z toho důvodu, že začínáme projednávat návrh zákona, který tým expertů z různých právnických fakult připravoval přes deset let. Žádný zákon v této zemi nebyl tak dlouho připravován jako tento," zdůraznil při představování normy ministr Pospíšil. Také zmínil, že zákoník byl připravován déle než deset let.

Předlohu nakonec poslanci po dlouhých debatách krátce po poledni přijali. Kodex tak prošel prvním čtením a jde do výboru ústavně právního. Na návrh poslance z ČSSD Jeronýma Tejce ale tam bude jeho debata prodloužena na 90 dní.

Související:

Námitky k občanskému zákoníku měli ponejvíce komunisté. Podle místopředsedy KSČM Stanislava Grospiče zpřetrhá nynější vazby a přinese právní nestabilitu. Grospič také poukázal na to, že předloha podle něho straní vlastníkům bytů a bohatším lidem obecně.

"Ztíží situaci velké části obyvatel," soudil Grospič, který také přednesl návrh na zamítnutí, případně na vrácení předkladateli k přepracování.  To mu ale poslanci neodhlasovali. Grospič přitom kritizoval i absenci doložení, jak si vláda představuje promítnutí zákoníku do oblastí práva.

Související:

Námitky k jednotlivým ustanovením zákoníku měli i někteří koaliční poslanci. Vlastě Parkanové (TOP 09) se například nezamlouvala úprava zvířete. Podle kodexu sice nemá být věcí, ale jiné paragrafy prý nepřináší nic nového proti současnému stavu.

Související:

Socialisté si vzali hodinovou pauzu

Poté poslanci na hodinu debatu o zákoníku přerušili. Sociální demokraté si totiž vzali hodinovou přestávku na zasedání své frakce. Předpokládalo se, že po ní budou poslanci jednat o sociální reformě. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09) se ale zdržel v Senátu a sněmovna se vrátila k občanskému zákoníku.

Poté ke kodexu promluvil poslanec z ČSSD Jeroným Tejc. Ten normě podobně jako komunisté vytýkal to, že jsou některé její pasáže sporné a je nutné je prodiskutovat ve výborech a předělat. Poté navrhl, aby sněmovna přerušila kvůli tomu projednávání normy na 120 dní,  v nichž mělo ministerstvo spravedlnosti zahrnout do kodexu různé připomínky. Koalice ale hlasovala proti. Nakonec prošel jeho další návrh, aby bylo projednání ve výboru prodlouženo.

Tejc má za to, že předloha přinese zbytečnou diskontinuitu v zaběhlých institutech a nepředvídatelné rozhodování soudů. "Není důvod zaklínat se komunistickými zákony," uvedl Tejc. Poukázal na to, že se obsah zákonů v minulých dvaceti letech upravil a že společnost nežije podle předpisů přijatých za totality.

Dosavadní zákoník je z roku 1964

Podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) si ale Česká republika liberální kodex zaslouží. Nový občanský zákoník znamená podle něj rozchod z komunistickým právem. "Pokud se jej podaří schválit, ovlivní život všech lidí na desítky let," uvedl k tomu Pospíšil.

V současnosti v Česku platí mnohokrát novelizovaný zákoník z roku 1964. Ministr podotkl, že navzdory tomu špatně upravuje dědictví, náhradu škod nebo nezpůsobilost k právním úkonům. "Mohl bych uvádět desítky institutů," zdůraznil.

Nový občanský zákoník klade větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran. Novými pravidly se tak bude řídit například dědictví, norma umožní například bez problémů věnovat umělecké dílo galerii. Bude možné si osvojit i zletilou osobu. U náhradního mateřství zákon výslovně řekne, že druhá žena má právo si dítě osvojit. Bude také možné uzavřít dohodu o odděleném majetku, v takovém případě norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu by měla zůstat v podstatě stejná jako současnosti.

Dnes ve sněmovně:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

17:08 Toto Pavel Novotný nebude číst rád. Z ODS hřmí za kauzu Felix Slováček

Překročil všechny meze, nemá v ODS co dělat. Známý provokatér Pavel Novotný, který je za občanské de…