Noční můra. Bezmoc. S fintou exekutorů ale bude konec

10.06.2011 19:51

Rozhodčí řízení už přestane být noční můrou pro právně nezkušené spotřebitele. Na schválení parlamentem čeká novela zákona „o rozhodčím řízení a rozhodčích procesech“, k jejímuž projednání dojde během příštího týdne. Pozice spotřebitelů se výrazně posilují a tentokrát za to můžeme děkovat Evropské unii.

Noční můra. Bezmoc. S fintou exekutorů ale bude konec

Řada lidí musela čelit vymáhacím společnostem a exekutorům poté, co přehlédli nebo nerozuměli v textu smlouvy větičce o tom, že případné spory se rozhodují v rozhodčím řízení. Skrývat v textu smluv rozhodčí doložku už po přijetí novely nebude přípustné. Lidem tak bude muset být předložen k podpisu zvláštní dodatek z něhož bude pro lidi zřejmé, že se jedná o rozhodčí, tedy jednoinstanční mimosoudní řízení.

Rozhodčí řízení je dle práva zákonem uznávanou zkrácenou náhradou soudního řešení majetkových sporů. Podle zákona je rozhodčí řízení přípustné ve všech majetkových sporech, v nichž by jinak rozhodoval soud.

Pro rozhodčí řízení však musí existovat rozhodčí doložka. Ta byla zpravidla umně zakomponovaná do spotřebitelských smluv, leč psána drobným písmem, takže občané méně vzděláni v právu byli šokováni, když zjistili, že kdosi, jakýsi rozhodce, kterého jmenovala navíc jen protistrana, rozhodl v jejich neprospěch a připravil je o majetek bez možnosti odvolání se k soudu.

Psali jsme:
Ministr Pospíšil: Měli by exekutoři provádět exekuce bez předchozího souhlasu soudů?

Nejčastěji lidi dopláceli na spotřebitelské smlouvy

Největší problémy zejména v posledních letech vznikají právě v oblasti spotřebitelských sporů. Právě ve spotřebitelských sporech bývá totiž jedna ze stran ve slabším, tedy nevýhodnějším postavení, navíc bez možnosti se bránit.

K nejčastějším problémům důvěryhodnosti rozhodčího řízení patří osoba rozhodce. Rozhodce je vlastně člověk, který nahrazuje činnost soudce. A protože se v rozhodčím řízení rozhoduje v jedné instanci (tj. pouze jednou) a jeho výsledkem je vykonatelné rozhodnutí proti němuž se nelze odvolat, mělo by jít o osobu maximálně důvěryhodnou.

Dále čtěte:
Modré poslankyně to neplatičům spočítají. Na hotovost zapomeňte
Dusno u Jílkové. Řápková vyřídila Romy, pak šéfa pro jejich začleňování

Zatím může být rozhodcem prakticky kdokoliv, takže osoba rozhodce může působit i velmi nevěrohodně. Novela zákona tuto situaci mění. „Rozhodcem určeným rozhodčí doložkou pro řešení sporů ze spotřebitelských smluv může být jen osoba, která je bezúhonná a má vysokoškolské vzdělání v oboru práva," uvádí novela. Doposud firmy nezřídka využívaly rozhodce z jiných oborů, nemajících s právem nic společného.

Zákon hledí i na to, aby v případě jedné slabší strany (zejména při spotřebitelských sporech) byla pro výběr osoby rozhodce stanovena podstatně přísnější minimální kritéria, než je tomu u rozhodců pro běžné obchodní spory. Rozhodce také bude muset plnit zvláštní povinnosti, které se k této činnosti vážou.

Podvody s „kamarádem" rozhodcem už neprojdou

Další nedůvěryhodnost rozhodčího řízení pramenila ze způsobu ustanovení rozhodce. V praxi se vyskytovaly smlouvy s doložkami umožňujícími, aby rozhodce stanovila pouze jedna strana. Nezřídka se jednalo o osobu spojenou s jednou ze stran (většinou stanovující rozhodce), nebo byl rozhodce s jednou ze stran předem domluven na výsledku rozhodčího řízení.

V novém znění bude muset rozhodce před zahájením řízení pravdivě informovat obě strany, zda v posledních 3 letech vydal nebo se podílel na vydání rozhodčího nálezu ve sporu, jehož účastníkem je nebo byla některá ze stran stávajícího řízení.

Nedotknutelnost nálezu novelou padá

Změny nastanou i v dosavadní nepřezkoumatelnosti, tedy jisté „nedotknutelnosti" výsledku rozhodčího nálezu. Nově se bude moci spotřebitel obrátit na soud s návrhem na zrušení rozhodčího nálezu, je-li přesvědčen o jeho neoprávněnosti.

Jedním z hybných momentů pro změnu zákona o rozhodčích procesech se stala Evropská unie (EU). České republice by při zachování stávající podoby zákona hrozily z EU citelné sankce. Podle judikatury evropského společenství je nutné například pečlivě zkoumat i to, zda není sama rozhodčí doložka nekalým smluvním ujednáním.

Zákon nemá zpětnou působnost, takže případy, které byly zahájeny před účinností novelizované normy, budou posuzované podle původní podoby zákona o rozhodčím řízení a rozhodčích procesech.

Dále k tématu:
Na vině bývá dlužník, ne exekutor, brání drsné exekuce jejich šéfka
Nemocnice posílají na pacienty exekutory. Místo pár korun několik tisíc
Ostuda českého soudu: Nařídil exekuci na základě falešného dokladu

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jednooký Ukrajinec o své armádě. Stále slouží. Vyplavalo to nejhorší

12:41 Jednooký Ukrajinec o své armádě. Stále slouží. Vyplavalo to nejhorší

Nejsou vojáci, není munice, nejsou opevnění. To jsou závěry polského analytika Konrada Muzyky ohledn…