Prošel zákon o ochraně ovzduší: Poplatky za znečišťování budou zrušeny

10.02.2012 12:24

Poslanci řekli ano návrhu nového zákona o ochraně ovzduší. V předloze ale navrhl hospodářský výbor zcela zrušit s rokem 2015 poplatky za znečišťování. Podle vládní předlohy totiž mají naopak poměrně strmě růst, s čímž ale poslanci nesouhlasí. Jiný pozměňovací návrh poplatky snižuje postupně do úplného zrušení. Všechny tyto návrhy poslanci dnes posuzovali.

Prošel zákon o ochraně ovzduší: Poplatky za znečišťování budou zrušeny
Foto: Archiv
Popisek: Ilustrační foto

Poplatky za znečišťování ovzduší mají být v budoucnu zrušeny. S koncem roku 2015 by firmy neměly platit za vypouštění oxidu siřičitého, oxidů dusíku a těkavých organických látek. Za tuhé znečišťující látky by měly společnosti platit do konce roku 2021. Poslanci totiž schválili nový zákon o ochraně ovzduší a ten tak míří k posouzení do Senátu.

Do zákona se ale nedostala pravomoc úředníků kontrolovat, čím lidé v domácnostech topí. Skupina poslanců v čele s ministrem životního prostředí Tomášem Chalupou (ODS) chce místo toho zavést povinné pravidelné kontroly kotlů na tuhá paliva. To dnes poslanci schválili.

Pokud jde o poplatky, poslanci vládní předlohu radikálně změnili. Podle původního návrhu kabinetu se totiž měly poplatky za znečištění mezi léty 2017 a 2021 postupně zvyšovat až na tři a půl násobek současné sazby. Pak se měly z roku na rok zvednout na dvojnásobek. Poplatky za znečištění jsou v českém právním řádu od roku 1991.

Vymezí se nízkoemisní zóna

Norma dále předpokládá možnost vymezit nízkoemisní zónu ve znečištěných městech, lázeňských městech a obcích v chráněných územích. Počítá také s kompenzačními opatřeními, kdy firma bude muset při zavádění nových provozů odstavit staré tak, aby se na daném území emise nezvýšily.

V novém zákoně nejsou pravidla pro nakládání s látkami ohrožujícími ozonovou vrstvu Země a klima. Tuto oblast bude ošetřovat samostatný zákon, jak tomu bylo do roku 2002.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…