Poslanci budou mít na stole pomalejší růst penzí a zákon o ovzduší

02.05.2012 10:41

Poslanci dnes začnou projednávat pomalejší růst důchodů. Vládní návrh počítá s tím, že by se měly zvyšovat jen o třetinu inflace a třetinu růstu reálné mzdy. Zákon o ochraně ovzduší upravili senátoři a do sněmovny jej poté vrátili. O této normě mají poslanci také rozhodnout dnes. Naopak církevní restituce asi sněmovna ze svého programu vyřadí. Sněmovní ústavně-právní výbor totiž debatu o něm přerušil.

Poslanci budou mít na stole pomalejší růst penzí a zákon o ovzduší
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sněmovna před hlasováním o důvěře vládě

Poslanci se dnes ve 14: 00 hodin sejdou, aby pokračovali ve schůzi sněmovny. Tu přerušili minulé úterý a to kvůli krizi ve vládě. Sešli se tak pouze v pátek, aby hlasováním vyjádřili důvěru vládě.    

Na návrhu programu schůze mají zákonodárci téměř stovku bodů, naopak sněmovna asi vyřadí církevní restituce. Na svém stole ale budou mít poslanci návrhy vlády na pomalejší růst důchodů.

Nižší valorizace penzí patří k úsporným opatřením, která vláda plánuje na příští tři roky. U penzí chce Nečasův kabinet ušetřit do roku 2015 téměř 50 miliard korun. Jenže to se nelíbí opozici a zdá se, že také ne Věcem veřejným. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pak sází na Senát, že normu opětovně do sněmovny vrátí.

„My se bojíme toho, že vláda teď zkusí snížit tempo valorizace. Když jí to projde, ve druhém kroku zmrazí důchody. A pokud jí projde i to, tak se do budoucna můžeme nadít také snahy pravice o snížení objemu vyplácených důchodů,“ vysvětlil Českému rozhlasu v této souvislosti Sobotka. 

Podle ministra práce a sociálních věcí za TOP 09 Jaromíra Drábka ale nepůjde o snižování důchodů v Česku, pouze o pomalejší růst. Tempo důchodů chce snížit tak, aby se zachoval rozdíl mezi příjmy, které jsou odvedeny na sociálním pojištění, a výdaji, které jdou směrem k důchodcům.

„Je navržená úprava valorizačního vzorce, která má snížit úroveň valorizace důchodů. To znamená nikoliv snižovat důchody, tak jak se to bohužel děje v některých evropských zemích, ale snížit tempo nárůstu úrovně důchodů,“ uvedl Drábek. 

Budou znovu rozhodovat o poplatcích za znečištění ovzduší

Poplatky za znečištění ovzduší sice zůstávají, ale jak rozhlas zdůraznil, platit je ale zřejmě budou jen největší podniky. Zákon se nyní vrací do Sněmovny po úpravě oranžového Senátu. Poslanecký návrh zákona původně totiž počítal s tím, že by se poplatky za znečišťování ovzduší postupně úplně zrušili. Senátoři však předložili tu úpravu, která poplatky ponechává, ale pro mnohem méně podniků než dosud.  

Podle ministra životního prostředí za ODS Tomáše Chalupy je ale dobře, že úprava uleví zejména malým a středním podnikatelům. Důležitý je také fakt, že stát ušetří na administrativě. 

„Kdybychom to neudělali, tak bychom do systému dostali třeba kotelnu domova důchodců nebo pekárnu. Připadá nám nesmyslné, aby takové podniky platily poplatky. Navíc se ukazuje, že i když takto zmenšíme počet poplatníků z dnešních zhruba 4000 na přibližně 400, tak fakticky zůstane výše poplatků na 90 procentech, ale dramaticky snížíme administrativu,“  uvedl pro rádio Chalupa.

Jenže zcela proti normě jsou komunisté. „Ty poplatky nebudou platit teplárny, cementárny, vápenky. Nebudou je platit poměrně velcí znečišťovatelé, byť regionální, kteří lidem s odpuštěním smrdí pod oknem,“ zdůraznila komunistka Kateřina Konečná.

Podle ní je nepřijatelné, že všichni budou poplatků zbaveni a zůstanou pouze abnormálně velcí znečišťovatelé, velké firmy a teplárny ČEZu. „To podle nás není fér, pokud mají poplatky zlepšit ovzduší, mají být pro všechny, protože všichni znečišťují,“ dodala Konečná.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…