Sněmovna schválila nižší růst důchodů. Je to nemravné, burácela opozice

13.06.2012 11:30

Poslanci dnes schválili navzdory odporu opozice vládní předlohu o nižším růstu důchodů. ČSSD a KSČM se tak nepodařilo prosadit zamítnutí novely o důchodovém pojištění.

Sněmovna schválila nižší růst důchodů. Je to nemravné, burácela opozice
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

Norma nyní míří k posouzení do Senátu. Levice v něm má ale většinu a tak se očekává, že ji vetuje a vrátí zpět poslancům.

Penze se budou podle novely po tři roky valorizovat o třetinu růstu cen a třetinu růstu reálných mezd. Dosud se důchody zvyšovaly v případě inflace o její celou míru. Jde o součást vládních úsporných opatření ke snížení schodků rozpočtu.

Levice: Návrh je nemravný

Opozice i dnes hlasitě protestovala. Dokonce z úst poslanců ČSSD padala slova o tom, že jsou poslanci ODS a TOP 09 podvodníci. "Návrh je nemravný. Valorizace nepokryje inflaci, reálná výše důchodů bude klesat," uvedl již dříve pro ParlamentníListy.cz poslanec Miroslav Opálka z KSČM.

Opoziční poslanci v minulých dnech i dnes připomínali třeba nedávnou protivládní demonstraci důchodců. Podle nich reálná výše důchodů bude klesat.

"Je to obrovský podraz, je to obrovský podvod na všechny občany," poznamenal dnes za sněmovním pultíkem například předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik pak uvedl, že se z důchodu stane almužna.

Jenže vláda si stojí na svém - argumentuje nezbytností konsolidace veřejných financí. Za tři roky by měl stát uspořit celkem 47,7 miliardy korun.

Věci veřejné neuspěly s mezigenerační solidaritou

Věci veřejné neúspěšně navrhly přidat do předlohy ustanovení, podle kterého by děti mohly odvádět svým rodičům-důchodcům procentní bod ze sociálního pojištění. K tomu předsedkyně poslaneckého klubu VV Kateřina Klasnová připomněla, že součástí koaliční smlouvy, když Věci veřejné uzavíraly koaliční smlouvu s TOP 09 a ODS, byla také tzv. mezigenerační solidarita.

„Mezigenerační solidarita spočívá, že jedno procento ze svého pojistného si mohou lidé odepsat na důchody svých rodičů. Je to daňová asignace, když to řeknu zjednodušeně. Je to věc, která, jak říkám, byla zakotvena v koaliční smlouvě. My jsme ji považovali za závaznou," zmínila Klasnová.

K ministrovi práce a sociálních věcí Jaromíru Drábkovi pak poznamenale,  že TOP 09 měla mezigenerační solidaritu ve svém volebním programu dokonce dvě procenta. "Ano, chápu, že to má fiskální dopady…. zároveň připomínám pro všechny, kteří ctí koaliční smlouvu, že v koaliční smlouvě mezigenerační solidarita byla, takže doufám, že nás podpoří v tomto pozměňovacím návrhu, který - ano, je svým způsobem přílepek,“ dodala Klasnová.

Podle Drábka by ale náklady na to byly sedm až osm miliard korun ročně, což by smazalo úspory dané nižší valorizací.

Pokud bude novela platit, průměrný důchod by se v příštím roce zvýšil zhruba o 156 korun místo původně očekávaných 428 korun. Celkem by měl penzista dostat v příštích třech letech v průměru o 383 korun navíc. Nyní činí průměrný důchod asi 10 550 korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

7:21 Podepište, že nebudete topit uhlím. A klient ČSOB se vzepřel

ČSOB se chlubí tím, že „motivuje“ své klienty k zeleným řešením a nejinak se staví také ke svým fire…