Sněmovna řekla ne návrhu KSČM na drobné změny volebních zákonů

15.02.2013 13:28

Poslanci zamítli návrh opoziční KSČM na drobné změny některých volebních zákonů. Týkaly se rezignace obecních zastupitelů a okrskových volebních komisí.

Sněmovna řekla ne návrhu KSČM na drobné změny volebních zákonů
Foto: Ladislav Carda
Popisek: Tito poslanci budou zřejmě hlasovat pro vydání

Případy, kdy rezignuje obecní zastupitel, chtěla KSČM sjednotit s krajskými zastupiteli. Zastupitelům obcí by zanikal mandát v okamžiku jejich rezignace, nikoli až uplynutím dne, v němž se funkce vzdají.

Zpravodaj David Vodrážka (ODS) podobně jako vláda upozornil na to, že v určitých situacích by to mohlo vést ke zpochybňování rozhodnutí zastupitelstva. Obtížně by se prý určoval přesný okamžik doručení rezignace.

Předloha měla také rozšířit možnosti seskupení delegovat své zástupce do okrskových volebních komisí. Jde o případy, kdy by se parlamentní volby konaly společně s obecními nebo krajskými volbami. V komisích by mohly mít podle novely představitele i strany, které do obce nebo kraje nekandidují, ale postavily kandidáty do sněmovny nebo do Senátu.

Možná se zamezí rozhodčím doložkám v pracovních smlouvách

Sněmovna dnes ale naopak v prvním čtení podpořila návrh poslanců ČSSD, aby zaměstnavatelé v pracovních smlouvách se zaměstnanci nemohli používat rozhodčí doložky a aby tyto spory řešily jen soudy. Jde o jednu z nemnoha opozičních předloh, které sněmovna v tomto volebním období propustila do dalšího projednávání. K jejímu závěrečnému schvalování se poslanci dostanou na některé z příštích schůzí.

Poslanci ČSSD v předloze navrhují, aby pracovní smlouvy a dohody o pracích konaných mimo pracovní poměr, které obsahují rozhodčí doložku, byly v této části neplatné. Argumentují tím, že ujednání o rozhodčí doložce je mnohdy sjednáváno pod nátlakem zaměstnavatele a často je už součástí pracovní smlouvy. Zaměstnanec, který se o zaměstnání uchází, podle nich není zpravidla v takovém postavení, aby mohl o obsahu smlouvy jednat.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…