Češi, přijďte na nedělní demonstraci! burcuje poslanec Foldyna

16.02.2013 11:12

Jako každý rok 17. února, na den vyhlášení samostatného Kosova, pořádá poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) se Sdružením přátel Srbů na Kosovu na Václavském náměstí protestní demonstraci proti tomuto jednostrannému kroku, k níž zve i naši veřejnost. Poslanec také řekl pro ParlamentníListy.cz, proč i dnes, po pěti letech, považuje tento krok za mimořádně důležitý.

Češi, přijďte na nedělní demonstraci! burcuje poslanec Foldyna
Foto: Radim Panenka
Popisek: Poslanec Jaroslav Foldyna z ČSSD a několik dalších lidí protestovali proti nezávislému Kosovu na Václavském náměstí v Praze

„Zveme všechny občany, aby si spolu s námi tento násilný akt připomněli. Vždyť kdo lépe než Češi, kterým byly stejně zločinným způsobem odebrány Sudety, může rozumět neštěstí Srbska,“ říká Foldyna pro ParlamentníListy.cz. „Myslím, že bychom nikdy neměli mlčet k novým Mnichovským dohodám. Navíc proto, že tento násilný akt byl proveden pod kuratelou USA a Evropské unie,“ dodává.

Separací Kosova bylo porušeno hned několik mezinárodních dohod

Dne17. února 2008 došlo na základě separátního vyhlášení parlamentu takzvané Republiky Kosovo k vyhlášení samostatného státu. „Došlo k tomu v rozporu s platnou rezolucí OSN 1244, která říká, že Kosovo je integrální součástí Jugoslávie, tedy nástupnického státu Srbska. Tato rezoluce nikdy nebyla zrušená,“ říká poslanec. Jak dodává, je to i v rozporu s Helsinskou úmluvou, kterou Srbsko podepsalo.

Srbové stáli vždy po našem boku, připomíná poslanec

Jaroslav Foldyna připomněl i historické souvislosti. „Je to naprosto identické s postupem, kdy na základě mezinárodní smlouvy bylo Čechům v roce 1938 odebráno 15 procent pohraničních území, což známe jako Sudety. Tehdy to podepsaly Anglie, Francie, Itálie a Německo,“ říká poslanec. Připomněl také, že Československo k tomu bylo přizváno pouze jako „host“.

Na to by podle Foldyny neměl žádný Čech zapomenout. Zejména, jak říká, když se to děje zemi, která vždycky stála po boku Československa v těch nejtěžších chvílích. „Když byla v Československu vyhlášena mobilizace, před československou ambasádou stály tisíce srbských dobrovolníků, kteří byli připraveni bojovat za Československo,“ připomíná. Takové jednání vůči Srbsku proto prý musí každý slušný člověk odsoudit.

Topolánkova česká vláda jednala podle Foldyny sprostě i vůči vlastnímu parlamentu

Podle Foldyny je naprostou sprostotou české vlády, že ignorovala usnesení českého parlamentu z ledna 2008. Parlament tehdy svým usnesením napříč politickým spektrem vyzval vládu, aby neuznávala Kosovo. Zároveň ji vyzval, aby pokračovala v jednání v duchu rezoluce 1244.

„Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a premiér Mirek Topolánek však usnesení parlamentu zcela ignorovali. Ti dva uznali Kosovo vlastně jako zločinci. Oni to ani nedali do programu vlády, protože už jednou v této věci nedošlo ve vládě ke shodě,“ připomíná Foldyna jednání Schwarzenberga a Topolánka.

Haagský soud je podle poslance jednoznačně předpojatý

Jaroslav Foldyna kritizuje i Haagský mezinárodní tribunál, který je podle něj předpojatý. „Člověk je tam odsouzen jen za přiznání, že je Srb, na druhé straně ale tento slovutný soud pouští zločince a nedotahuje věci do konce,“ rozčiluje se poslanec. A jestliže prý Haagský soud říká, že je všechno v pořádku, pak je to podle něj naprosto irelevantní, protože nejsou tímto tribunálem respektované ani rezoluce OSN.

Češi, přijďte podpořit Srbsko, vyzývá Foldyna

„Budu proto se svými kolegy demonstrovat a každý rok budeme tento zločinecký akt připomínat. Zvu také všechny naše lidi, aby přišli v neděli 17. února v 15 hodin na Václavské náměstí podpořit Srbsko a vyjádřit nesouhlas se svévolí mocných. Vždyť necháme-li takový zločin bez povšimnutí, velmi riskujeme, že se to může stát kdekoliv, a to včetně nás,“ vyzývá Foldyna. Vychází při tom ze staleté zkušenosti mnoha národů, že historie se ráda opakuje, nevezmeme-li si z ní poučení.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

20:21 ČT má k nezávislosti daleko asi jako na Mars... Čeští politici pozorně sledují, co se stane na Slovensku

Podpoří změny ve slovenských veřejnoprávních médiích objektivitu a vyváženost, anebo povedou k ohrož…