Oranžový Sobotka chce zřídit státní banku jako konkurenci soukromým

07.09.2013 8:53

Šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka v rozhovoru pro deník Právo odtajnil některé plány, které hodlá ČSSD realizovat v případě, že se stane vítězem voleb a ujme se vládní odpovědnosti. Překvapivým bodem programu je záměr vytvořit jednu státní banku, která by byla konkurencí pro soukromé bankovnictví.

Oranžový Sobotka chce zřídit státní banku jako konkurenci soukromým
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka

Stát podle předsedy sociálních demokratů nemá ambice, aby stát zvyšoval podnikáním svou roli v ekonomice. Možnou aktivitu ale vidí ve vytvoření jedné státní banky, která by nabízela běžné komerční služby. "Domníváme se, že by existence takové jedné silné státní banky, samozřejmě fungující za naprosto standardních podmínek na trhu, znamenala i určitou konkurenci pro privátní bankovnictví. Koneckonců na větší konkurenci mezi bankami by mohli vydělat i občané," řekl deníku Právo Sobotka.

Vytvořením takové banky by podle něj vznikl nástroj pro vládní hospodářskou politiku. Vyloučen není ani prodej státních dluhopisů občanům.

ČSSD je v dobré kondici

Sociální demokracie dnes v Ostravě zahájí horkou fázi volební kampaně. Podle Sobotky do ní vstupuje ve srovnání s ostatními stranami v dobré kondici, byť například sestavování kandidátních listin se neobešlo bez emocí, zejména u těch kandidátů, kteří neuspěli. "Ale podle mého názoru to neznamená, že by sociální demokracie na volby nebyla připravena, ať už programově, nebo personálně," podotýká lídr strany.

Odmítá rozdělování strany na sobotkovce a haškovce. "Jako předseda strany se ji snažím spojovat. Nepochybně si dokážu představit spolupráci ve vládě se všemi šikovnými sociálními demokraty, kteří budou mít dostatečné schopnosti k zastávání funkce ministra," říká přesvědčeně.

Progresivní daň

ČSSD hodlá také zavést daň ve výši 30 procent pro lidi s příjmem nad milion korun hrubého ročně. Podle Sobotky nejde jen o příjem do státní kasy, ale hlavně o spravedlnost daňového systému. Pokud se prý podíváme na země s nejvyšší mírou prosperity, najdeme tam progresivní zdanění.

Snaha ODS a TOP 09 o rovnou daň je tak podle Sobotky nesmyslná. "My se k tomu systému progresivního zdanění chceme vrátit, ale chceme se k němu vrátit způsobem, který nepoškodí střední vrstvy. A proto navrhujeme dvě pásma - ono druhé pásmo je až od příjmů nad sto tisíc korun hrubého měsíčně," přiblížil Sobotka.

Kde na to vzít?

Programové body ČSSD jsou líbivé, otázkou je, kde na to vzít v už tak napnutém státním rozpočtu peníze. Klíčové aktivity vlády by proto podle šéfa sociální demokracie měly být soustředěny do oblasti hospodářského růstu a na podporu exportu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Pod Pekarovou se prý kýve židle

17:00 Pod Pekarovou se prý kýve židle

Po odchodu Heleny Langšádlové z postu ministryně pro vědu a výzkum a nepovedeném navržení jejího nás…