Nechceme Jocha a ani násilné řešení bezdomovectví, hřímala ČSSD

18.08.2010 17:49

Zástupci ČSSD ve středu protestovali proti jmenování Romana Jocha poradcem premiéra Petra Nečase. Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková dokonce k tomu řekla, že názory Jocha jsou kontroverzní. Strana odmítá i plány na zřízení tábora pro bezdomovce.

Nechceme Jocha a ani násilné řešení bezdomovectví, hřímala ČSSD

Proti jmenování ředitele Občanského institutu Romana Jocha poradcem premiéra Petra Nečase pro lidská práva a zahraniční problematiku protestovalo ve středu dopoledne přibližně sedm desítek lidí na pražském Klárově nedaleko sídla vlády. Akci svolaly iniciativy Studenti proti rasismu a ProAlt.

Jak ale vidno z brífinku ČSSD, osoba Jocha je velmi problematická i pro sociální demokracii. ČSSD sice zatím žádnou protestní akci nesvolala, ovšem na svém brífingu k osobě Jocha padaly hromy a blesky.

„Názory pana Jocha jsou kontroverzní, pan premiér musí jednoznačně říct, zda za těmito jeho názory stojí, či ne," řekla například senátorka Alena Gajdůšková.

Jde o koncentrák, míní kandidát na primátora

ČSSD  také ostře kritizovala záměr na zřízení tábora pro bezdomovce na okraji Prahy, jak jej schválila městská rada. Podle kandidáta ČSSD na primátora Jiřího Dienstbiera mladšího jde o „koncentrační tábor" a populistické předvolební řešení, které nemůže přinést žádost změnu.

"Představa, že bezdomovce budou na toto místo svážet mikrobusy, je naivní. Patrně jediným způsobem, jak by Praha k tomu mohla bezdomovce donutit, je násilná metoda. Nelze bezdomovce nutit k tomu, aby se shromažďovali na jednom místě," řekl Diensbier. Podle něj Praha musí vytvořit reálná pravidla sociálního bydlení a rozšířit pomoc bezdomovců. „Napřed je prevence, pomoc a pak na řadu přichází represe," zmínil.   

Projekt tábora obsahuje akční plán bezdomovectví, zřízen by měl být do půl roku. Počítá se také s jednotnou evidencí bezdomovců a zvláštním týmem strážníků. V táboře by mohli být podle Janečka bezdomovci, kteří nechtějí spolupracovat na svém návratu do normálního života a o které se v současné době nikdo nepostará.

Je to akce ABL, upozornil Dienstbier
    

Návrh, který schválili radní, navíc podle Dienstbiera vychází ze zprávy zpracované bezpečnostní agenturou ABL, kterou vlastnil čelný zástupce strany Věcí veřejné Vít Bárta.  

"Připomíná to dřívější praxi takzvané městské policie, kdy hlídky Věcí veřejných násilným způsobem řešily problematiku věcí," upozornil Dienstbier. Kandidát ČSSD na primátora navíc upozornil na to, že v Praha 11 s agenturou na obdobném projektu spolupracuje a tuto firmu využívá i Praha 10. 

Proti táboru se staví i odborníci z humanitárních organizací. Zatím jsou tři místa, kde by mohl být. Městské části, na jejichž území by se tábor nacházel, jsou proti. Podle Janečka je v současné době nejreálnější Průmyslová ulice v Malešicích.

Související:
Joch chtěl pálit gumou do demonstrantů. Teď je sám terčem
Kdo je proti antiKocábovi? Také levicoví extremisté
Bezdomovce by mohla hlídat ABL. Janeček to nevyloučil

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

8:46 30 000 Kč pokuta za zákaz Ukrajincům. Mezitím další rvačka. „Policie ČR nepřijela.“

Ukrajincům vstup zakázán, demolují nám diskotéku. Tak se nedávno vyjádřil IMC Music Club ve východoč…