Senát zatím nedal souhlas s vyjednáním krizového mechanismu EU

03.03.2011 12:54

Na to, co by se mělo změnit v dodatku lisabonské smlouvy, si bude muset vláda ještě počkat. Senátoři totiž dnes prozatím nedali souhlas s tím, aby se změnily krizové mechanismy Evropské unie. Ty mají sloužit k zajištění finanční stability eurozóny (ESM). Dodatek lisabonské smlouvy bude přitom projednáván již na summitu EU, který se bude konat 24. března.

Senát zatím nedal souhlas s vyjednáním krizového mechanismu EU

Krizový scénář má zajistit finanční stabilitu eurozóny (ESM) proto, aby se mohlo rychleji a účinněji reagovat na potíže jejích členů, jakými byly finanční krize v Řecku či Irsku. Senát měl původně souhlas dát dnes, senátoři se ale rozhodli věc ještě projednat v ústavně-právním výboru horní komory.

Říjnový summit EU se dohodl na tom, že ESM by měl být založen na principech existujícího Evropského nástroje pro finanční stabilitu (EFSF) a měl by mít mezivládní povahu. Měl by umožnit, aby se na řešení finanční krize členského státu podílel kromě Mezinárodního měnového fondu (MMF) také soukromý sektor. Finanční pomoc ze soukromých zdrojů by se ale měla posuzovat případ od případu a měla by být možná až od poloviny roku 2013. Návrh také stanoví, že splátky půjček z ESM budou mít přednost před půjčkami od soukromého sektoru a vyšší prioritu splacení v případě insolvence budou mít jen půjčky od MMF.

Jako důvod odkladu senátoři uvedli obavu, že sněmovna dá vládě na své schůzi v přespříštím týdnu jiný manévrovací prostor pro jednání. Chtějí si proto vyjasnit, co by rozdílná doporučení pro vládu znamenala. Podle předsedkyně senátorského klubu TOP 09 a Starostové Soni Paukrtové by vláda měla mít jednotný mandát od obou komor.
    

Čeští zástupci budou moci na summitu přistoupit na kompromis, který se nebude podstatně odchylovat od původního záměru. Zároveň by ale nesměli souhlasit s přesunem dalších pravomocí ve prospěch unie.

"Vláda si limity stanovila poměrně striktně," uvedl ministr obrany Alexandr Vondra (ODS), který jako předkladatel zastupoval ministra zahraničí. S odkladem však souhlasil vzhledem k tomu, že Senát se má záležitostí znovu zabývat 17. března, přičemž summit EU začne o týden později.     

Vondra také podotkl, že projednávaný návrh je prvním případem využití mechanismu vázaného mandátu vlády, který si Česko vymohlo na popud Senátu v lisabonské smlouvě. Účelem tohoto opatření je posílení parlamentní kontroly nad dojednáním změn základních smluv EU.

Čtěte také: 
    

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Výkupné

Kolik by se mělo platit za jednoho nepřijatého migranta a komu? Kdo bude rozhodovat a kontrolovat komu a na co byly peníze přiděleny? A není tak trochu jak obchodovat s býlím masem?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

11:31 Takhle začíná válka. Z otřeseného Slovenska chodí temné zvěsti

Slovensko zažívá šok z atentátu na svého demokraticky zvoleného premiéra. „Je to odrazem násilného p…