Nepotřebné bitevníky Česku zůstaly. Od začátku je nikdo nechtěl

30.06.2010 9:11

Ministerstvo obrany uskutečnilo podivný obchod. Součástí nákupu dopravních letadel Casa měla být i výměna za nepotřebné bitevníky L-159. K té však nedošlo, informují Hospodářské noviny.

Nepotřebné bitevníky Česku zůstaly. Od začátku je nikdo nechtěl

Byla to jedna z největších vojenských zakázek posledních let. Ministerstvo obrany nakoupilo čtyři dopravní letadla Casa. Zatímco za tři stroje mělo zaplatit dohromady tři a půl miliardy korun, k úhradě čtvrtého bylo určeno pět nepotřebných bitevníků L-159, které měly sloužit ve Španělsku k výcviku tamních pilotů.

Právě skutečnost, že se česká armáda zbaví pěti nepotřebných letadel, byla hlavním argumentem, proč zakázku přiklepnout právě konsorciu EADS, vlastníkovi firmy Casa. HN ale zjistily, že španělské ministerstvo obrany výcvik na L-159 v úmyslu nikdy nemělo. „Nikdy jsme nekontaktovali české ministerstvo obrany kvůli využití letadel L-159. Do toho obchodu nejsme zapojeni," informovali Španělé.

Výměna byla finta. Kdo tlačil na pilu, se zatím neví

Přitom ve smlouvě se píše, že EADS bude letouny L-159 využívat pouze k výcviku v rámci španělské armády. Existují dvě možná vysvětlení. Buď EADS chtělo za každou cenu prodat své Casy, a proto slíbilo, že najde zájemce o české bitevníky. Nebo letadla chtělo za každou cenu nakoupit české ministerstvo obrany, a tak hledalo argumenty, proč zakázku uskutečnit bez otevřené soutěže.

Proč ministerstvo tolik stálo právě o Casu, když sami vojáci nepokládali tyto stroje za nejvhodnější, není jasné. EADS v Česku zastupuje společnost Omnipol, která má kontakty na významné politiky. Ten na zakázce profitoval hned dvakrát. Zprostředkoval zakázku za 3,6 miliardy a ještě si zajistil, že bude poskytovat takzvanou servisní podporu za další miliardu.

Česku hrozí pokuta, že na nákup nevypsalo soutěž

„Zkrátka někde v řetězci EADS - Omnipol - české ministerstvo obrany vznikla legenda o výměně L-159," říká někdejší šéf Národního úřadu pro vyzbrojování Vladimír Šnidl, podle nějž se mezi odborníky vědělo, že je výměna bitevníků nereálná. „Možná to nakonec skončí tak, že si EADS vyveze letadla L-159 do Španělska, kde si je postaví do hangáru a nechá je shnít, nebo sešrotovat," nabízí Šnidl docela možnou verzi.

Kvůli letadlům Casa navíc nyní hrozí Česku pokuta. Podle Evropské komise totiž ministerstvo porušilo unijní pravidla, když na nákup nevypsalo soutěž. V každém případě už česká strana převzala dva letouny Casa, ale zda dojde k naplnění smlouvy, a tím i k výměně nepotřebných bitevníků, není vůbec jasné.

Čtěte také:

Fischer se zlobí na Brusel. Postup komise byl nekorektní 

John (VV): Armádní nákupy zavánějí. Co na to politici? 

Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jih

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…