Dobeš souhlasí s Klausem. Vysokých škol je moc a kvalita klesá

06.11.2010 21:43

Ministr školství Josef Dobeš z Věcí veřejných souhlasí s prezidentem Václavem Klausem, že v případě nárůstu počtu vysokých škol a vysokoškolských studentů dochází k růstu kvantity na úkor kvality.

Dobeš souhlasí s Klausem. Vysokých škol je moc a kvalita klesá

„Honba za kvantitou, kdy se řeklo, že musíme dohnat průměr EU a OECD v procentech vysokoškoláků, kdy se uvádělo, že OECD má průměr 60 procent a my máme třicet procent, otevřela bezbřehost. Vzniklo strašně moc vysokých škol a tím normativním financováním jsme hnali odspodu všechny studenty, aby dosáhli vysokoškolského vzdělání a ty výsledky dneska sklízíme. Ta konkurenceschopnost je téměř nulová, kredit univerzitního vzdělání je nulový. Dnes na bakaláře či magistra dosáhne téměř každý a my platíme ohromné množství škol, nad jejichž kvalitou všichni úspěšně pochybujeme," řekl serveru ParlamentníListy.cz ministr Dobeš.

Redukce a zpřísnění kritérií

Řešením vzniklé situace je podle ministra redukce vysokých škol a nastavení výrazně náročnějších kritérií a nastavení diverzifikace, kdy někdo skončí s titulem bakaláře, někdo s magisterským titulem. „A doktorand, ten už by měl opravdu něco umět. Já věřím, že když se nám tohle povede, kredit vysokoškolského vzdělání se zvýší. Proti redukci vysokých škol se samozřejmě zvedne vysoká vlna, ale já myslím, že zodpovědný ministr nemůže jít jiným směrem než tímto," dodal Dobeš.

Podle prezidenta Kaluse je problém, že vysoké školství ztratilo svůj původní univerzální charakter. „Místo svého skutečného poslání se věnuje produkci úzce zaměřených, jen parciálně vzdělaných specialistů a navíc se stále rychleji přeměňuje v továrnu na výrobu diplomů a titulů i pro ty, kteří si je sice nezaslouží, ale které dnešní módní ´vědomostní´ a evropsky harmonizovaná, tedy nivelizovaná společnost a ekonomika vyžadují. Proto jsou změkčována všechna v minulosti existující kritéria," uvedl před časem Klaus.

Nivelizace a rovnostářství

K úpadku vzdělání vede podle prezidenta sama inflace vysokých škol, ke které dochází pod líbivým kvazidemokratickým heslem „každý člověk vysokoškolákem". „Stalo se politicky nekorektním a téměř skandálním vyslovit zjevnou pravdu, že lidé stejní nejsou a že na svět nepřicházejí stejně nadaní," míní prezident.

Ze stejného důvodu není podle něho možné k této nadprodukci vysokých škol „vyprodukovat" potřebný počet vysokoškolských učitelů, i když právě ti jsou podle jeho názoru pravou podstatou školství jako takového. „Je smutné, že to málokoho trápí a že důsledky dnešních nebezpečných nivelizačních procesů nejsou doceňovány. Na to jsme my, kteří jsme prožili půl století v komunismu, velmi citliví," dodal prezident.


Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Lukáš Petřík

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…