O reformě důchodů i zdravotnictví bude jednat tripartita

13.01.2011 8:38

Vláda bude na mimořádné schůzi tripartity projednávat se zástupci odborů a zaměstnavatelů důchodovou reformu. Jednotlivé strany představí své návrhy, jak reformu penzí řešit.

O reformě důchodů i zdravotnictví bude jednat tripartita

Na programu jednání bude i plán ministra zdravotnictví Leoše Hegera na zrušení zákazu připlácení za nadstandard a zvýšení poplatku za den v nemocnici z 60 na 100 korun. S tím ale nesouhlasí odbory.
    

Zástupci odborů svůj návrh k důchodům pracovně nazvaly "Za méně peněz více muziky." Podle předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila je jejich návrh především šetrnější k budoucím důchodcům a neumožňuje bohatnutí penzijních fondů.

„Máme to rozpracované tak, že budeme podporovat kapitálové fondy, ale jiným způsobem, než předkládá ministr Drábek. Odmítáme povinné odkládání finančních prostředků a hlavně nechceme sahat na průběžný fond, to bychom považovali za zločin. Pokud by se průběžný fond začal rozebírat, tak to bude do budoucna velký problém," řekl před nedávnem Zavadil pro Český rozhlas.

„Předkládáme tripartitě k projednání materiál, který se týká rozhodnutí Ústavního soudu, ale také koncepci důchodové reformy v jednotlivých variantách," řekl pak pro ČTK ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.    

Zaměstnavatelé se budou snažit o shodu

Podle zástupců zaměstnavatelů je ale nejdůležitější, aby politická reprezentace našla shodu na dlouhodobém financování nákladů důchodové reformy. Podnikatelé také dají na stůl stanovisko k nálezu Ústavního soudu ohledně důchodů lidí s vysokými příjmy.

„Samozřejmě také budeme trvat na tom, aby diverzifikace důchodového systému prostřednictvím pilířů fungovala. Musí se udržet fiskální stabilita systému a důležité bude rozložení mezigeneračního břemene, což je na důchodové reformě asi to nejtěžší," zmínil viceprezident Svazu dopravy a průmyslu Jaroslav Hanák.

Zdravotnické odbory kritizují návrhy na standard

K návrhům ministra zdravotnictví se chtějí vyjádřit hlavně zdravotnické odbory. Podle místopředsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Ivany Břeňkové totiž prý ministr sice upravil vymezení standardu, ale nedostatečně. Standardem má být současný seznam výkonů, který ale prý není dokonalý, a tak by si každý mohl vyložit standard jinak v jednom zařízení by pacientovi platila vše pojišťovna, jinde by platil sám.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…