Stavba nádrže v Nových Heřminovech dostala od vlády zelenou

16.02.2011 15:51

Vláda schválila materiál o finančním zabezpečení přípravy a stavby přehrady v Nových Heřminovech na Bruntálsku, což souvisí s protipovodňovými opatřeními na horním toku Opavy. Výstavba nádrže má proběhnout v letech 2016 až 2020 a projekt předpokládá náklady 7,5 miliardy korun. Tato suma zahrnuje i výkupy pozemků od tamních obyvatel.

Stavba nádrže v Nových Heřminovech dostala od vlády zelenou

Výstavba nádrže v Nových Heřminovech má před povodněmi chránit především město Krnov a řeší se několik desítek let. Aktuální se tato otázka stala opět po katastrofálních povodních na Moravě a ve Slezsku v roce 1997. Obyvatelé Nových Heřminov se v referendu v srpnu 2008 ale postavili proti stavbě nádrže.
    

Vypořádání majetku, který bude dotčen stavbou vodního díla Nové Heřminovy, už přitom bylo zahájeno. Schválená částka 200 milionů korun byla rozdělena do let 2009 až 2012. „Dosud byl vypořádán majetek v celkové výši 150 milionů korun. Během letošního roku se bude čerpat zbylých 50 milionů korun", uvedl k tomu ministr zemědělství Ivan Fuksa.

Podle dřívějšího vyjádření povodí Odry má samotná přehrada, která zaplaví na pět desítek domů v Nových Heřminovech, mít betonovou hráz vybavenou spodními výpusťmi a nehrazenými přelivy s kaskádou. Na dotčeném území vznikne také sedm malých vodních nádrží, například v Krnově, Jelení či Lichnově. Ty by podle materiálu měly být hotovy do roku 2015, další opatření v ploše povodí včetně přípravy jsou naplánované na období 2013 až 2020.
    

Na toku má být například rozšířen monitorovací systém díky 12 novým stanicím pro měření průtoku a hladiny vody. Termín zahájení stavby přehrady má podle Povodí záležet také na posuzování jejího vlivu na životní prostředí (EIA). 
   

Pro mezinárodní projednání byla pořízena zvláštní projektová dokumentace zaměřená na vlivy staveb, které se mají realizovat na českém a polském území.

Foto: ilustrační - Vranovská přehrada

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…