Pospíšil u vlády protlačil novelu soudního řádu týkající se Nejvyššího soudu

30.03.2011 11:48

Kabinet jednomyslně ministrovi spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi (ODS) schválil novelu správního soudního řádu. Ta se týká především působení Nejvyššího soudu a nastavuje pravidla reformy u dovolacího řízení. Podle Pospíšila nyní bude řízení před tímto soudem kratší minimálně o půl roku či více.

Pospíšil u vlády protlačil novelu soudního řádu týkající se Nejvyššího soudu

Cílem reformy u dovolacího řízení je zkrátit délku soudního řízení. Zatímco Nejvyšší soud (NS) se dnes podle ministra spravedlnosti Pospíšila stává třetí instancí a rozhoduje i jednoduché spory, tak nemá čas na ty případy, které jsou závažné a ty, které mohou sjednocovat judikaturu.

„Nejvyšší soud (NS) je permanentně zahlcen tisícovkami případů v oblasti civilu. Je to typické pro postkomunistické země. Nejvyšší soud často rozhoduje i jednoduché civilní spory, potom však nemá čas na závažné kauzy nebo vydávat stanoviska ke sjednocování judikatury," vysvětloval v pondělí na brífinku Pospíši, když vysvětloval,  proč je nutná reforma v postavení a působení NS.

V současnosti při podání kasační stížnosti k Nejvyššímu správnímu soudu důkazy a materiály shromažďuje a připravuje příslušný krajský soud. "Ten to pak složitě posílá k Nejvyššímu správnímu soudu do Brna," upozornil ministr. Pokud tento soud správní rozhodnutí zruší, je nyní věc vrácena zpět krajskému soudu, který ji znovu posuzuje, a teprve poté může příslušné správní rozhodnutí zrušit.
  

Zákon zkrátí lhůty 

Druhou novinkou je změna místní příslušnosti správních soudů. V současnosti správní spory posuzuje správní soud tam, kde je sídlo odvolacího orgánu ve správním řízení. Tedy v naprosté většině v Praze. Proto novela uvádí, že do budoucna budou věcně příslušné ty krajské soudy, kde sídlí správní orgán prvního stupně. "Tedy ty krajské, 'venkovské' soudy, protože u nich to řízení začíná," vysvětlil dnes Pospíšil.

Prostřednictvím zákona se také zkrátí lhůty. V současnosti průměrná délka dovolacího řízení u NS činí 1,5 až dva roky. Po uvedení novely v platnost to nebude smět trvat déle než rok. Přitom by měl občan do půl roku vědět, zda se jeho dovoláním bude NS věnovat, či ne. 

Novela také nově na tři roky stanoví lhůtu, kdy je možné žádat o to, aby bylo zrušeno opatření obecné povahy. Lhůta dosud neexistovala, a u Nejvyššího správního soudu tak kdokoliv může například po deseti letech napadnout územní plán. "Tím může výrazně podlomit právní jistotu občanů, o jejichž nemovitostech ten územní plán vypovídá," dodal Pospíšil.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…