Zákon o zakázkách spojen s hlasováním o vládě. Véčka jásají

18.05.2011 18:21

Vláda podle informací ČTK schválila návrh zákona o veřejných zakázkách. Předloha Věcí veřejných má zajistit jejich větší transparentnost a omezit manipulace s nimi. Nejmenší vládní strana, tedy Věci veřejné, považují normu za klíčovou v boji s korupcí. Chtějí dokonce kvůli zákonu spojit hlasování ve sněmovně s hlasováním o důvěře vládě.

Zákon o zakázkách spojen s hlasováním o vládě. Véčka jásají

Norma zavádí pojem významné veřejné zakázky. U nich bude fungovat přísnější režim zpracování. Na úrovni státu je bude schvalovat vláda, u samospráv zastupitelstvo.

Zákon se spojí s hlasováním o důvěře

Zároveň ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský řekl pro server iDNES.cz, že se vláda shodla na tom, že se zákonem spojí hlasování o důvěře, jak to požadovaly Věci veřejné.

"Považujeme zákon za naprosto klíčový v rámci protikorupčních opatření," vysvětlil předseda VV Radek John ještě dříve, než předal Petru Nečasovi svoji demisi na post vicepremiéra pro boj s korupcí.

Novela připravovaná zhruba od loňského srpna přináší na dvě desítky změn. Pokud norma ještě v dalším projednávání neprojde úpravou, limit pro povinné vypsání veřejné zakázky se od roku 2014 sníží na jednotnou hranici milion korun. Nově bude povinné zveřejňovat informace o konečné ceně veřejné zakázky.

Zákon uloží také zveřejnit všechny smlouvy na částky přesahující půl milionu korun, jejich změny a dodatky. Zadavatelé budou mít zároveň povinnost uchovávat dokumentaci o veřejných zakázkách po dobu deseti let. 

Nový panel expertů

Nabídky bude nově hodnotit panel expertů, kteří budou vedeni pod MMR. Zadavatel bude mít povinnost vydat prohlášení o tom, že je mu známo alespoň pět dodavatelů na trhu odpovídajícímu charakteru a rozsahu veřejné zakázky, kteří splňují kvalifikační předpoklady. Zákon též nově stanovuje povinnost zrušit zadávací řízení při nedostatečné soutěži.

Jankovský plánuje, že zákon by měl začít platit od ledna příštího roku.

 Přehled změn, které přinese novela zákona o veřejných zakázkách:

- Limit pro povinné vypsání veřejné zakázky se od roku 2014 sníží na hranici 1,000.000 korun u dodávek a služeb. Pro stavby bude hranice 3,000.000 korun. Autoři novely zároveň očekávají čtyřnásobný nárůst počtu veřejných zakázek. 

 - Nově bude povinné zveřejňovat informace o konečné ceně veřejné zakázky. Zákon uloží také zveřejnit všechny zadávací dokumentace, smlouvy na částky přesahující půl milionu korun, jejich změny a dodatky.
    Novela stanovuje povinnost zpřístupnit veřejnosti odůvodnění přiměřenosti požadavků na technické kvalifikační předpoklady, odůvodnění stanovení předmětu veřejné zakázky, odůvodnění způsobu hodnocení vzhledem k potřebám zadavatele. Tato odůvodnění budou v případě významných státních zakázek předkládána vládě či zastupitelstvům ke schválení.
    Veřejní budou muset být i všichni členové hodnotících komisí, které zkoumají nabídky jednotlivých uchazečů o veřejné zakázky.

- Novou povinností bude také zveřejňování informací o vlastnické struktuře. Bude-li mít dodavatel formu akciové společnosti, uloží mu zákon uvést seznam vlastníků akcií k datu podání nabídky, jejichž souhrnná jmenovitá hodnota přesahuje deset procent základního kapitálu.

- Bude zdůrazněna povinnost poskytovat údaje podle zákona o svobodném přístupu k informacím. Povinnost se nevztahuje do okamžiku podpisu smlouvy na veřejnou zakázku na informace o složení hodnotící komise, na dokumenty pořizované v průběhu zadávacího řízení a na nabídku. 

 - Novela zruší paragraf 152 zákona o veřejných zakázkách, který se týká ochrany důvěrných informací.

- Novela zavede nový institut významných veřejných zakázek s hodnotou od 300 milionů korun. Tyto zakázky budou podléhat schválení vlády či městského zastupitelstva a bude třeba k nim vypracovat oponentní posudek.
    Hodnota významné veřejné zakázky bude odstupňována podle velikosti správního celku. Na úrovni státu bude za významnou považována zakázka nad 300 milionů korun. Pro kraje a hlavní město Prahu bude hranice nad 200 milionů korun. Obec nad 100.000 obyvatel bude významné zakázky vypisovat od 100 milionů, obec nad 25.000 do 100.000 obyvatel od 50 milionů korun. Pro obce do 25.000 obyvatel budou významné veřejné zakázky od 20 milionů korun.

- Hodnotit nabídky bude nově ustanovený panel expertů. Budou vedeni pod ministerstvem pro místní rozvoj a odborně způsobilí k hodnocení nabídek potenciálních dodavatelů.

 - Hodnotitelé významných státních zakázek budou do komisí losováni. Hodnotitelé budou moci podávat podnět k prošetření na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

 - Zruší se ekonomické a finanční kvalifikační předpoklady. Budou nahrazeny čestným prohlášením o ekonomické a finanční způsobilosti plnit veřejnou zakázku. Krok má zabránit zneužívání nepřiměřených kvalifikačních předpokladů.

- Zruší se možnost požadovat jako technickou kvalifikaci různé certifikáty - například ISO.

- Upřesní se požadavky na protokoly.

- Novela zavede povinnost zadavatele odůvodnit použití kvalifikačních a hodnotících kritérií.

- Zadavatel bude mít povinnost vydat prohlášení o tom, že je mu známo alespoň pět dodavatelů na trhu odpovídajícímu charakteru a rozsahu veřejné zakázky, kteří splňují kvalifikační předpoklady.

- Zákon nově stanovuje povinnost zrušit zadávací řízení při nedostatečné soutěži. Například pokud zadavatel neodešle předem písemné zdůvodnění Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, že není na trhu dostatečná konkurence. A pokud po posouzení předložených nabídek zbudou k hodnocení méně než tři nabídky.

- Ruší se losování vítěze výběrového řízení. 

 - Všechny sankce ze strany Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže budou dvojnásobné.

- Novela také změní některé lhůty. Zruší možnost zkrátit lhůty při předběžném oznámení a elektronickém poskytování zadávací dokumentace. Naopak zavede o polovinu delší lhůty pro významné veřejné zakázky. 

 - Zákon přinese možnost odstoupit od smlouvy.

- Zadavatelé budou mít povinnost uchovávat dokumentaci o veřejných zakázkách po dobu deseti let. 

 - Zadavatelé veřejných zakázek v oblasti vodárenství nebo vodního hospodářství budou povinni postupovat podle zákona o veřejných zakázkách a nikoli v mírnějším režimu sektorového zadavatele.

- Státní správa bude mít povinnost využívat takzvané elektronické tržiště, které bude spravovat ministerstvo pro místní rozvoj. Státní správa bude přes tržiště nakupovat různé komodity. Tento bod bude vložen na základě rozhodnutí vlády o materiálu týkajícího se seznamu komodit a provozního řádu tržišť.

- U vymezeného zboží budou mít zadavatelé povinnost použít systém elektronických aukcí. 

 - Zákon se také snaží vypořádat s takzvaným bid riggingem. Tímto termínem se označuje tajná dohoda uchazečů o veřejnou zakázku, kteří se místo vzájemné konkurence předem dohodnou na záměrném zvýšení ceny nebo snížení kvality podané nabídky. Novela nově umožní takové firmy umístit na černou listinu. 

 - Ministerstva pro místní rozvoj bude mít povinnost každoročně zpracovat "Zprávu o stavu veřejných zakázek v ČR" popisující fungování systému prostřednictvím ustálené řady indikátorů.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olb

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…