Šéfpacient hrozí Hegerovi kvůli plombám: Lháři, bude stávka

30.05.2011 23:06

Podle prezidenta Svazu pacientů Luboše Olejára je ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) lhář. Označení si vysloužil svým požadavkem, aby si lidé platili i amalgánovou zubní plombu, protože vzniku zubního kazu lze zabránit pouhým čištěním zubů. Olejár proto vyzývá i pacienty k tomu, aby podpořili protesty odborů a nedopustili to, že by navrhované změny začaly platit. Bývalý šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek však názor ministra podporuje. Placení za plomby je prý plně na místě.

Šéfpacient hrozí Hegerovi kvůli plombám: Lháři, bude stávka

Národ už to ví - ministr zdravotnictví Leoš Heger chce, aby si lidé platili za běžné amalganové plomby. Zatím však na schůzce K9 minulý týden s návrhem neuspěl. A to i přesto, že by se zpoplatněním těchto obyčejných plomb ušetřily zhruba tři miliardy korun ročně. Jedna plomba by totiž měla přijít na 500 korun.

Sledujeme Téma Boj o plomby

Přijetí návrhu zabránily Věci veřejné, které se postavily zásadně proti. A mají pochopitelně i podporu opozice, která nejde pro ostrá slova nesouhlasu daleko. Jak prohlásil stínový ministr zdravotnictví za ČSSD David Rath, je totiž Heger "ždímačka na peníze". Jeho kolegyně z KSČM Soňa Marková, návrh považuje doslova za zločin.

Čtěte také:
Rath se zlobí na Hegera. Ždímačko na peníze. Stejný jako Kalousek

Podle Hegera prý ten, kdo si zuby řádně čistí a dbá o ústní hygienu, plomby totiž nepotřebuje. Tímto prohlášením v diskusním pořadu TV Prima však proti sobě strhl lavinu nesouhlasu a záporných emocí.

Podrobněji:
Rath šokoval v přímém přenosu: Nebudete mít na zubaře a umřete

"Buď je naprosto nekompetentní ve svém křesle ministra zdravotnictví, když něco takového vůbec může vyslovit, nebo je lhář," okomentoval pro ParlamentníListy.cz slova ministra Hegera prezident Svazu pacientů Luboš Olejár. Podle něj se s takovýmito výroky nelze smířit bez toho, aniž by se proti nim bojovalo.

O zuby se stará skoro každý a stejně se kazí - co potom?

"Kolik je v naší zemi lidí, kteří o zubní hygienu dbají řádně nebo jak je to v jejich silách, a stejně se jim zuby kazí, i když nejedí sladké? Mnohdy je to dáno geneticky, nebo i v důsledku dalších onemocnění. Máme takový případ i v rodině a moc dobře vím, že plomby dokáží alespoň dočasně kažení zubů brzdit a zpomalit čas, kdy je takový člověk odkázán na velmi drahé zubní náhrady. Kde by bylo, pokud tento návrh projde, ústavní právo takových lidí na dostupnou zdravotní péči, když by si museli všechno platit?" ptá se Olejár.

Čtěte také:
K9 jednala šest hodin. Véčka ale na Hegerovy návrhy nekývla

I proto jako člen vedení Svazu pacientů přiznal, že jim již došla trpělivost s ministrem Hegerem, se kterým stále byl připraven jednat a přistoupit i na určité kompromisy.

"Na protest se připojíme ke stávkám odborářů a vyzýváme tentokrát i pacientskou veřejnost, aby tyto projevy ve svém vlastním zájmu podpořila a nedala se opít úsměvem pana ministra. Ten už nás nesmí zajímat," sdělil ParlamentnímListům.cz Olejár.

Zdůraznil, že ministr by měl odejít sám. "Pokud neodejde sám, vytlačí ho z postu lidé - o tom jsem přesvědčen," uzavřel Olejár. Podotkl ještě, že protesty proti všem vládním reformám se budou nadále stupňovat a nevyloučil proto ani časově neomezenou generální stávku.

Exprezident komory návrh podporuje. Stačí si opravdu jen zuby čistit

Stomatolog a do roku 2009 také prezident České stomatologické komory Jiří Pekárek však požadavek ministra Hegera podporuje. "I světové studie potvrzují, že špatná dentální hygiena má vliv na kazivost zubů a záněty dásní. Při dobré hygieně se zuby nekazí. Přesto je u nás nejrozšířenějším onemocněním právě zubní kaz a zánět dásní, což svědčí o tom, že Češi zubní hygienu podceňují. Proto požadavek Leoše Hegera podporuji a pokládám ho za oprávněný," sdělil ParlamentnímListům.cz Pekárek.

Podle něj pouze u pěti procent populace nelze kazivost zubů ovlivnit kvůli dědičným dispozicím. Tito lidé by pak měly mít povolenou výjimku.

"Podobnou politiku prosazovalo po válce například Švýcarsko, když nebyly ve státní kase žádné peníze. I oni souvislost mezi hygienou a kazivostí viděli, proto ti, co se jim zuby kazily, musely jejich léčbu hradit. V současnosti se stačí podívat k našim sousedům na Slovensko, které je chudší než-li my a platí se tam veškeré výplně již několik let," uvedl příklad Jiří Pekárek.

Přesto závěrem dodal, že hlavní otázkou by nemělo být to, jestli má výplně platit pacient, či nikoli, ale to, jakým způsobem zubařům proplácí opravy zubů stát, potažmo pojišťovny. "I proplácení té nejobyčejnější plomby je totiž nyní ze strany pojišťoven dvojnásobně podhodnoceno," shrnul Pekárek.

Čtěte také:
 Nekuřte, nebudeme vám léčit rakovinu. Rath a Heger o čištění zubů
Kdo se nestará o zuby, plomby si zaplatí

Koláž: hns

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…