Pozor na lidi, bouchnou v nich saze. Varování vládě už bylo víc

12.06.2011 9:53

Od sobotního odpoledne řeší v Česku nejen odbory, ale i vláda a tisíce lidí to, zda bude v pondělí stávka, či nikoli. Ačkoli se zdála být již téměř jistou, vše zvrátil fakt, že vládní koalice dala návrh k soudu, aby stávku zastavil. A ten na základě předběžného opatření požadavku vyhověl. Za poslední dvě desetiletí nemá taková situace v naší zemi obdoby. Co to může přinést? ParlamentníListy.cz již několik týdnů pozorují to, jak silné výroky na možný vývoj situace v Česku zaznívají ze strany politiků, politologů i některých sociologů.

Pozor na lidi, bouchnou v nich saze. Varování vládě už bylo víc

Zatím se o tom, zda stávka bude, a v který den, intenzívně vyjednává i v neděli. Jisté je, že právě dnes by mělo padnout rozhodnutí.

Podle zdroje serveru Aktuálně.cz, který si nepřál být jmenován, vše původně nasvědčovalo o tom, že odbory pondělní stávku odvolají a svolají ji na náhradní termín. Nejdříve padalo datum pátek, 17. června, v poledne však odboráři oficiálně oznámili, že stávka bude o den dříve, tedy ve čtvrtek.

Odboráři žádají po vládě, aby stáhla reformní zákony a přepracovala je. Premiér Petr Nečas (ODS) po vyhlášení vak stávky řekl, že ustoupení od reforem nepřichází v úvahu. Další možný vývoj dnes může zaznít také v Otázkách Václava Moravce na ČT - diskutovat tam totiž přijde ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) s šéfem železničářských odborů Jaroslavem Pejšou.

Stávka bude, ovšem razance může být vysoká

Poté, co se šéfové odborů dozvěděli, že stávku zakázal soud, trvají na tom, že postupovali při ohlašování stávky správně. Vláda podle nich jedná nedemokraticky a právo na stávku omezuje. Zástupci odborů proto nyní mluví o tom, že protest by proto mohl být mnohem razantnější než měl být původně. 

Jak vysoká by mohla být zmiňovaná razance, ukážou příští dny, každopádně na možné nebezpečí upozorňují sociologové i politologové opakovaně již delší čas.

ParlamentníListy.cz proto vybraly z článků z posledních týdnů ta vyjádření, která o riziku "bouchnutí sazí" ve společnosti, informují. Zda se vize některé z uvedených osobností naplní, ukážou příští dny.

Čtěte také:

6.března
Podle politologa Zdeňka Zbořila současná světová i domácí politická situace nahrává tomu, aby lidé začali volat po revoluci a snažili se o zrod nového náboženství a ideologie. Nechtějí si prý totiž připustit jakýkoli svůj vlastní podíl na tom, proč se věci dějí tak, jak se dějí.

"Jde o druh globálního vnímání politiky, který ale není nic nového. Už za dob bolševiků se čekalo na spasitelnou světovou revoluci. Ta nepřišla, ale podobné nálady mohou v lidech klíčit opět nyní," říká Zdeněk Zbořil. Lidé totiž podle něj nejsou ochotni si přiznat, že za stav společnosti u nás, ale i ve světě, nesou i oni sami svůj díl zodpovědnosti, poněvadž těm, kteří nyní vládnou, dali sami při volbách svůj hlas - i když připouští, že jsou voliči mnohdy politiky obelháváni.

"Všeobecná naštvanost je vidět na celém světě, nejen u nás, stačí, když se připojíte do jakékoli komunikační sítě, všude se nadává a hledá viník," vysvětluje Zbořil stav, za kterého mohou v lidech narůstat ne právě obvyklé politické ambice a snahy. Podle něj takovéto situace historie zaznamnává, neuropatologové o ní pak mluví jako o jevu skupinové hlouposti. "Lidé si prostě nechtějí logicky vysvětlit, proč dochází k zvratům, jakými jsou svědky. Každý další projev bankovní krize v souvislosti s návratem lidí k znovu objevování podstaty marxismu, může vést k tendencím a zrodu nového náboženství a ideologie. A s tím souvisí i to, že může dojít k revoluci bez vůdců - tak jak to vidíme nyní v arabském světě," uvedl dál politolog Zbořil pro ParlamentníListy.cz.

Čtěte také:

29. března
"Situace v zemi je již tak zoufalá, že bude nutné, aby lidé zase vyšli do ulic," myslí si europoslanec a komunista Miloslav Ransdorf. Požadavek na pád vlády podporuje.

13. dubna
Profesorka politologie, předsedkyně Akreditační komise Vladimíra Dvořáková je současnou politickou situací v naší zemi vyděšena. Poukazuje kriticky na to, že jde o stav již dlouho neúnosný, který může mít dalekosáhlé důsledky.

"Hrozím se toho, až lidé vyjdou do ulic, protože není žádná jiná únosná alternativa toho, co by mělo následovat. Netroufám si odhadnout, co všechno se pak může stát a už teď si jen přeju, aby to, pokud je to vůbec možné, dopadlo dobře," vyjádřila se pro ParlamentníListy.cz.

"Současná situace se již zcela vymkla všemu, co politologie umí vydedukovat, spočítat a odhadnout. Spíš byste se museli obrátit na znalce mafiánských praktik - protože pouze o ně v české politice již jde," odpověděla profesorka politilogie z VŠE Vladimíra Dvořáková ParlamentnímListům.cz. "Zřejmé je, že se stále více jedná o to, kdo koho kdy odstřelí - (zatím jen politicky), všichni na všechny sbírají kompromitační materiály, které skladují, aby je ve správnou chvíli vytáhli. Politici se obklopují podivnými experty, místopředseda vlády vystartuje na novináře s nějakou údajnou nahrávkou, kterou vzápětí popře a připadá mu to normální. Na ministerstvech se vyhazují odborníci, aby se nahradili kamarádíčky, kteří problematice většinou vůbec nerozumějí. A přihrají se jim obrovské smluvní platy," rozhořčila se politoložka. Připustila, že vždy odmítala jakékoli konspirační teorie, ale současná situace ji nutí i s nimi počítat, poněvadž se zdají být také velmi častým nástrojem.

Čtěte také:

29. května

"Lidé začínají být naštvaní. Ukázala to i čtyřicetitisícová účast na sobotní odborářské demonstraci na Václavském náměstí. Odboráři prohlásili, že se jednalo o poslední poklidný protest a v budoucnu už přejdou k razantnějším akcím. Čestný předseda ČSSD Valtr Komárek si však nemyslí, že by naši zemi čekaly obrovské vlny protestů a stávek jako v zemích, kde jsou nejsilnější odbory, tedy Francii, Itálii, Řecku, či Británi," řekl pro ParlamentníListy.cz Valtr Komárek, čestný předseda ČSSD.

Čtěte také:


9.června
"Letos lze u nás čekat ještě dvě kampaně. Až začnou protesty, tak proti odborářům, až se bude jednat o schvalování školného, tak se budou lidé, jejichž potomci nestudují, vydávat za oběti těch druhých.

„Jistí politici už dávno zjistili, že vládnout se umět nemusí. K udržení nadstandardně honorovaných postů postačí, pokud jsou v pravidelných intervalech proti sobě hnány skupinky těch, kdo na špatné vládnutí doplácejí," řekl v jednom ze svých komentářů sociolog Jan Keller.

Čtěte také:

Podle předsedy Senátu a bývalého šéfa odborů Milana Štěcha, Češi raději budou i dál nadávat po hospodách, ale revoluci kvůli své nespokojenosti v zemi neudělají. I proto mají v naší zemi prý odbory tak těžké postavení. Přitom současná koaliční vláda prý doslova provokuje a volá po tom, aby se proti ní lidé postavili.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…