Den "D" odborářů je tu. Poteče prý krev. Začíná lov politiků

11.07.2011 12:53

Úterý 12. července se ponese ve znamení Ulov si svého politika. Přívlastek mu vymysleli čeští odboráři, kteří touto formou chtějí pokračovat v protestech proti vládním a zejména zdravotní reformě. I když kolem akce panovaly až do dnešního dne zřejmě úmyslně otazníky, jak ParlamentníListy.cz zjistily, o megaakci, z které by měli mít Pražané strach, ani tentokrát nepůjde. Účast na protestním pochodu metropolí se očekává řádově v počtu několika set lidí.

Den "D" odborářů je tu. Poteče prý krev. Začíná lov politiků

Happening odborů má začít pět minut po dvanácté před ministerstvem zdravotnictví na Palackého náměstí.

"Musíme upozornit všechny, co nás přijdou podpořit, že tam poteče krev," uvedla místopředsedkyně ČMKOS Radka Sokolová a vzápětí vysvětlila: "Samozřejmě, nikoli ve skutečnosti, ale jen umělá. Chceme totiž demonstrovat to, jak to může v českém zdravotnictví vypadat, pokud navrhované reformy projdou. Proto nebude chybět ani nahlédnutí do stomatologické ordinace," popsala Sokolová část úterního happeningu.

Čtěte také:
 Ulov si svého politika. Drsná akce, kterou odbory utajují
Odboráři zase chystají akci. To bude síla... Anebo blbost


Ten má za cíl podle šéfky zdravotnických odborů Dagmar Žitníkové, poukázat na to, že i přes protesty vláda některé reformní zákony už schválila a sněmovnou prošla první etapa reformy. Na ní odborům vadí hlavně chystaná možnost rozdělení péče na standard a nadstandard, za který by si pacient připlácel. Odboráři tvrdí, že kvalitní léčba by tak byla jen pro bohatší.

"Pokud nebudete mít na to, abyste si připlatili, nebudete mít nárok na kvalitu péče tak, jak ji známe dnes," varuje Dagmar Žitníková.

Spacák na zemi místo postele Hegera nenadchl

Do akce se proto chtějí zapojit i další organizace. Třeba Národní rada postižených či Svaz pacientů.

Právě Národní rada postižených uspořádala happening proti reformám ve zdravotnictví před několika týdny - také na Palackého náměstí. I když nebyla účast lidí příliš velká, poněvadž nedorazila na místo ani stovka postižených, přišel s nimi po výzvě diskutovat i ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Svým vystoupením však přítomné příliš nepřesvědčil, i když jeho vstřícný krok k diskuzi mohl být považován za jeho plus. I on si však nakonec neodpustil také kritiku směrem k organizátorům akce.

Čtěte také:
 Šéf postižených Krása křičel na Hegera. Skončíme jako bezdomovci

Ti totiž stejně, jako se to dá zřejmě očekávat v úterý, demonstrovali to, jak může zdravotní péče v budoucnu u nás dopadnout. Názornou ukázkou, kterou nešlo přehlédnout, bylo proto nemocniční lůžko s dvěma sestřičkama s označením nadstandard, zatímco standard byl vytvořen spacím pytlem rozloženým na zemi.

"Zdá se mně to zbytečně vyhrocené a přehnané," řekl tehdy směrem k organizátorům protestu ministr Heger. Dodal, že nikdo ani v budoucnu, nebude v českých nemocnicích ležet na zemi. "Lůžko bude mít nadále každý takové, jaké bude jeho zdravotní stav vyžadovat - a to i v rámci standardní péče," slíbil ministr zdravotně postiženým.

Průvod? Maximálně pár set lidí

Tentokrát očekávají odboráři účast poněkud vyšší, avšak jak sdělil ParlamentnímListům.cz Bohumír Dufek, jeden z odborářských šéfů, ani tentokrát nebude hlavním záměrem organizátorů masová účast.

"Nevím, kolik lidí přijde na polední happening na Palackého náměstí, každopádně až se vydáme na protestní pochod Prahou směrem k Poslanecké sněmovně, věříme, že se k nám budou Pražané postupně přidávat. Policii jsme řádně vše nahlásili, čekáme, že průvod bude složen maximálně z osmi set lidí," sdělil Dufek ParlamentnímListům.cz.

Vysvětlil tím tak to, proč na plánovaný protest nenechají odboráři svézt lidi i z jiných měst třeba autobusy. Právě to totiž organizaci protestů odborů vyčítají někteří politici, nedávno například i Jiří Paroubek (ČSSD).

Čtěte také:

"Pokud by k Poslanecké sněmovně zamířilo osm set lidí, je to tak maximum, které by pro plánovaný druh protestu byl únosný. Chceme pak ještě přejít na "bidýlko" ve sněmovně, která zítra bude jednat - a tam se vejde maximálně padesát lidí. Takže i když se budou ti lidé střídat, není třeba tisícihlavý dav," řekl dále na vysvětlenou Bohumír Dufek, šéf ASO. 

Ulov si svého politika možná nebude lovem. Odehraje se asi jen na "bidýlku"

Podle prvních informací, které však ParlamentníListy.cz dostaly již před 14 dny, však celá akce Ulov svého politika měla spočívat v tom, že by politici byli davem zastavováni při své cestě do sněmovny či ven z ní a museli by davu do doby, než ho přesvědčí, vysvětlovat, proč zaujímají v prosazování reforem svůj postoj. Zda k tomu alespoň v menší míře dojde i v takovéto podobě, však v pondělí nikdo z odborářů říct neuměl. 

Čtěte také:

Každopádně jisté je v tuto chvíli jediné. Kabinet vlády Petra Nečase (ODS) na navrhovaných reformách dál tvrdě trvá, protože je prý země potřebuje. A to i přesto, že podle odborů navrhované záměry zhorší život většiny obyvatel Česka.

Nejprve je třeba si naklonit lidi, pak může být i generální stávka

Na protest proti vládním záměrům uspořádali už v polovině června dopravní odboráři celodenní stávku v dopravě a největší odborová konfederace vstoupila do stávkové pohotovosti. Vláda své plány ale nezměnila, zdravotní refromu už nechala projít.

Odboráři však trvají na tom, že reformy, zejména ta zdravotní, musí být přepracovány, změněny, či zastaveny. A netají se tím, že protesty budou trvat po celé léto a v krajním případě dojde na podzim ke generální stávce.

V tomto případě jsou si však odbory vědomi toho, že je nejprve nutné přesvědčit co nejširší veřejnost o tom, že jejich požadavky jsou v zájmu všech a oprávněné. Bez podpory veřejnosti by totiž s největší pravděpodobností ke generální stávce dojít v zemi nemohlo.  I proto nyní odboráři usilovně pracují na strategii taho, jak dále postupovat. 

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…