Miliardář Murdoch má billboardy u dálnic. Ani Bárta smlouvu nevypověděl

12.07.2011 20:27

Bulvární novináři z týdeníku News of the World, odposlouchávali v posledních letech asi tři tisíce mobilů, královskou rodinou počínaje až po celebrity. Redakce, kterou vlastní mediální magnát Rupert Murdoch, poté přiznala, že uplácela policisty. V neděli vyšel proto kvůli tomuto skandálu po 168 letech nedělník naposledy. Bez zajímavosti však není pro Čechy to, že Rupert Murdoch podniká i v Česku. A nevýhodně uzavřené smlouvy s českým státem vyvolávají velké otazníky.

Miliardář Murdoch má billboardy u dálnic. Ani Bárta smlouvu nevypověděl

Je to aféra, kterou někteří analytici přirovnávají k americké Watergate. Zatímco Británií zmítá, v Česku, zdá se panuje v těchto ohledech klid. Jméno Rupert Murdoch totiž málokomu z široké veřejnosti připomene něco blízkého. A přece je tomu tak. Hledat se totiž může za každým billboardem, který stojí u českých dálnic.



Rupert Murdoch totiž podniká i v Česku. Jeho firma News Outdoor Group je totiž dlouhá léta téměř monopolním provozovatelem billboardů u dálnic. A ač byla s touto firmou a českým  státem uzavřena smlouva za velmi nevýhodných podmínek pro Česko, zdá se, že vypovědět ji, bude pořádně tvrdým oříškem pro právníky. Zatím se to totiž nedaří a státu unikají peníze.

Psali jsme:
Slibovali zrušit billboardy. Přitom tu budou dalších 10 let

"Murdochova společnost inkasuje z jednoho billboardu 220 tisíc korun, stát pouhých 20 tisíc. Česká strana se navíc ve smlouvě zavázala, že nepřipustí konkurenci," upozorňuje na smutný fakt Vojtěch Razima ze společnosti Acta non Verba.  A dodává, že přestože Ředitelství silnic a dálnic i ministerstvo dopravy už hovoří již nejméně tři roky o tom, že s touto společností nevýhodnou smlouvu rozvážou, stále se tak nestalo.

Čtěte také:

"Ano, nevýhodná smlouva, jejíž detaily bohužel neznám, existuje. I proto si ministerstvo dopravy nechalo zpracovat právní analýzu toho, jak ji vypovědět. Přesto v tuto chvíli neexistuje žádný podložený právní názor, jak to udělat. Proto proces nadále pokračuje," sdělil ParlamentnímListům.cz pracovník tiskového oddělení ministerstva dopravy Marek Illiáš.

Připustil, že právníci zatím marně hledají cestu, jak smlouvu vypovědět tak, aby na ní netratil v důsledku sankcí s ní spojených český stát. O jaké sankce jde, neřekl, každopádně se dá vzhledem k zdlouhavosti hledání řešení usuzovat, že rozhodně nepůjde o nějakou zanedbatelnou finanční částku, v nejzašším případě by mohla zřejmě přijít v úvahu i další mezinárodní arbitráž.

"O tom ale nechci vůbec spekulovat, to už se díváte hodně daleko," upozornil Illiáš s tím, že většině majitelům billboardů u českých dálnic už bylo rozvázání smluvního vztahu či jeho ukončení rozesláno. V letech 2014 až 2018 by proto většina z nich měla od dálnic zmizet.

Smlouvu uzavíral Strásky v roce 1994. Anebo..?

Na dotaz, kdy k uzavření takto nevýhodné smlouvy s firmou, za níž stojí australský mediální magnát, došlo, reagoval pracovník tiskového oddělení ministerstva dopravy s tím, že podle všech záznamů, které má k dispozici, v roce 1994 - tedy v době, kdy byl ministrem dopravy Jan Stráský (současný ředitel Národního parku Šumava). Reakci ke smlouvám, jež jsou tedy stále značně výhodné pro majitele billboardů, nikoli však pro daňového poplatníka, se však ParlamentnímListům.cz od něj získat nepodařilo.

Na stránkách společnosti Acta non Verba však je uvedeno, že tvrzení ministerstva dopravy o tom, že jsou smlouvy nevypověditelné, má trhliny. "Nejen že smlouvy byly prodlužovány, ale dokonce ještě v roce 2010 byly uzavřeny smlouvy nové. Na osm let s firmou News Outdoor a na 80 míst u dálnic a silnic. Do roku 2019. Tedy s tou samou firmou, která má již od devadesátých let u nás na to téměř monopol. I když ministerstvo tvrdí, že smlouvy nelze vypovědět bez značných sankcí vůči státu, není to tak úplně pravda. Právníci tyto smlouvy prozkoumali a došli k jinému závěru. Například smlouvu s agenturou QUO (nyní News Outdoor) lze vypovědět naprosto bez pokut. Přitom tato smlouva povolovala 469 billboardů a 23 mostních konstrukcí podél D1. Tedy 25 procent billboardů na dálnicích a rychlostních silnicích," uvádí webové stránky společnosti.

A dodávají další zajímavost. Smlouva prý měla původně platit "jen" 14 let, tedy do 31.12.2006. "Ale Ředitelství silnic a dálnic ji od té doby nějak  "zapomínalo" vypovědět," stojí jako vykřičník na uvedených stránkách.

Ředitelství silnic a dálnic - bylo by to nevýhodné pro stát, hledáme řešení

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se však brání. "Nechali jsme si zpracovat analýzy a audit všech smluv. Samozřejmě, že se zabýval i případem smlouvy uzavřené s firmou News Outdoor Group, byť nejsem schopná vám rozklíčovat, zda a jakou roli v ní skutečně hraje vámi zmiňovaný mediální magnát. Každopádně v toto chvíli je zřejmé, že vypovězení smlouvy by bylo značně nevýhodné pro stát - a tak se hledají řešení," reagovala na dotaz ParlamentníchListů.cz Martina Vápeníková z ŘSD. Dodala, že se však nedá na údajnou "nevýhodnost" smlouvy také pohlížet jen negativním směrem.

"Ta firma se totiž zavázala, že zároveň bude investovat prostředky do značení na dálnicích, a to dodržela. Všichni asi tušíme, že takové investice nejsou právě malé," uzavřela Vápeníková pro ParlamentníListy.cz.

Co nyní trápí Ruperta Murdocha?

Ukázalo se, že bulvární novináři z týdeníku News of the World (nedělní vydání Sun), odposlouchávali v posledních letech asi tři tisíce mobilů, královskou rodinou počínaje, celebritami konče.

Redakce pak přiznala, že uplácela policisty, aby tyto odposlechy získala. Rozpoutalo to obrovskou aféru a v neděli vyšel kvůli tomuto skandálu po 168 letech týdeník naposledy. Bývalý šéfredaktor a mediální poradce konzervativního premiéra Davida Camerona Andy Coulson, byl vzat do vazby, zatčeno může být v budoucnu více lidí z inkriminovaného média.

Čtěte také:

"Zastavení vydávání listu však může být spekulativní. Analytici v Británii se totiž domnívají, že Murdoch tak činí buď proto, že začne vycházet nový titul Sunday Sun, tedy jen přemaluje logo a nabere nové lidi. V médiu se totiž delší čas spekulovalo o tom, že tam plánoval Murdoch propouštění. Také je možné, že tímto krokem se Murdoch chce dostat na zákonem požadovanou hranici podílu na trhu, aby mohl hladce převzít televizi BSkyB. Zatím ovládá 37 procent podílu trhu ve Velké Británii," sdělil ParlamentnímListům.cz mediální analytik Karel Hvížďala.

Pomohl do křesla politicky vlivným. Podrží ho oni teď?

Upozornil dále na to, že Rupert Murdoch, díky svému vysokému podílu na britském mediálním trhu, pomáhal do politických křesel všem významným politikům v zemi Margaretou Tchatcherovou počínaje.

"A nyní je tedy celkem základní otázkou, zda všichni tito politici dokážou najít sílu a zabránit Murdochovi v tom, aby televizi přebral do svého vlivu a tím získal už dominantní neohroženou pozici, nebo nikoli," myslí si Hvížďala.

Čtěte také:

Jeho slovům dává za pravdu to, že i britský vicepremiér Nick Clegg v pondělí Murdocha vyzval, aby po skandálu kolem odposlechů ve svém listu zvážil záměr převzít televizi BSkyB. Clegg se totiž před tím sešel s rodinou unesené dívky Milly Dowlerové, jejíž případ přinesl obrat do skandálu kolem odposlechů a přispěl k uzavření bulvárního nedělníku News of the World (NoW). Zástupci rodiny po schůzce vyzvali i Rebeku Brooksovou, Murdochovu pravou ruku v Británii, aby kvůli odposlechům odstoupila.

Třináctiletá Milly byla unesena v roce 2002 a po půl roce byla nalezena zavražděná. Před týdnem vyšlo najevo, že detektiv najatý NoW odposlouchával hlasovou schránku na jejím mobilu a některé vzkazy dokonce mazal. Brooksová byla v té době šéfredaktorkou NoW. Po tomto odhalení aféra kolem odposlechů, která se dosud týkala "jen" celebrit a politiků, přerostla v největší skandál na britské mediální a politické scéně za poslední léta.

Skandál ale stále více ohrožuje Murdochův záměr ovládnout celou televizi BSkyB. I tak však aktivity a moc Ruperta Murdocha jsou významné. Sahají i za oceán. Je vlastníkem Fox News Journal i Wall Street Journal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Nemáte krátkou paměť?

Když se ohlédnete do naší minulosti, tak spousta lidí, včetně mužů raději emigrovala, než aby šla bojovat nebo se podřídili režimu. A myslím, že by se stejně zachovala řada lidí i teď a je to pochopitelné. Opravdu myslíte, že je to důvod k tomu ukončit podporu Ukrajině? A vy byste ty bojeschopné Ukr...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

20:00 Věřit Rakušanovi Vrbětice? Politiky ani policie nepřesvědčila

Konec vyšetřování vrbětického výbuchu, ke kterému došlo před deseti lety. Stojí za tím Rusko, ale ni…