Havlův architekt Šípek: Historici ať na Bessera nekřičí

10.08.2011 5:36

Spojení Národního divadla se Státní operou podle operní pěvkyně Evy Urbanové je možná dobrým rozhodnutím. Urbanová tak kroky, které nedávno učinil ministr kultury Jiří Besser okolo operních scén, nijak nekritizuje. Staré musí někdy uvolnit místo novému. O tom je přesvědčen bývalý hradní architekt Bořek Šípek. Zbouraný dům na Vávlavském náměstí tak nemusí být velkou ztrátou, naznačil Šípek. Besser totiž byl dnes kvůli svým údajně podivným rozhodnutím učiněnými v posledních dnech na koberečku před vedením TOP 09. Se svými vysvětleními ale uspěl a tak mu již odvolání z postu nehrozí.

Havlův architekt Šípek: Historici ať na Bessera nekřičí

Ministr kultury Jiří Besser je asi málo mediálně zdatný. Jeho problémy z posledních dní byly prý špatně veřejně interpretovány. Takto totiž ministr vysvětlil straníkům z TOP 09 a STAN to, proč se rozhodl sloučit Státní operu s Národním divadlem, proč umožnil demolici domu v centru Prahy anebo proč zrušil rozhodnutí o památkové ochraně gotických sklepů u Národní třídy.

„Pouze jsem vrátil odboru památkové péče ministerstva kultury tuto záležitost k novému projednání a gotické sklepy požívají takzvanou předběžnou památkovou ochranu, čili já jsem žádnou památkovou ochranu z gotických sklepů ve Spálené ulici nesňal," vysvětlil straníkům Besser okolnosti kolem Národní třídy.

Více zde:

Pouze prý potvrzoval rozhodnutí rozkladové komise

Ohledně památkové péče a archeologické péče pak prý "pouze potvrzoval rozhodnutí rozkladové komise, která hlídá, zda ministerstvo kultury a jeho odbory postupují procesně správně."

Celé vedení TOP 09 i hnutí Starostové a nezávislí nakonec ministrovým slovům uvěřili. Bessera přitom nekritizovalo vedení strany přímo, ale pražští zastupitelé z "topky", kteří se obávali toho, zda nepodléhá tlaku developerů. Žádali proto jeho odvolání.

Nebyla nadšená, když se scény rozdělovaly

Proti ministrovi se nedávno postavila i část odborné veřejnosti. Minimálně dva umělci ale jeho osobě věří. Přestože nemohou do hloubky kroky Bessera posoudit, zejména v oblasti Státní opery Praha nejde však prý o nic nelogického. Alespoň tak je o tom přesvědčena operní pěvkyně a sopranistka Eva Urbanová.

Před lety totiž vystupovala v pražském Národním divadle a to v době, kdy obě scény - tedy Státní opera Praha (tehdy Smetanovo divadlo) a Národní divadlo - byly ještě propojené. A fungovalo to. Proto nebyla moc nadšená, že když se scény v devadesátých letech rozdělovaly.

„Když jsem nedávno nakukovala do Národního divadla, tak ty opery byly už opět sloučené. Já ale tuto situaci znám i z minulosti, z doby, když jsem vystupovala v Národním divadle. Tehdy to fungovalo, a kdyby to tak fungovalo i v budoucnu jako tehdy, tak budu v pohodě," sdělila Urbanová pro ParlamentníListy.cz.

Nezná však okolnosti, které vedly ministra k tomu, že  chce scény opětovně sloučit. Je jí však zřejmé, že je to asi z ekonomického hlediska. „Nemůžu proto říct, jestli je v tomto ohledu krok ministra scestný, nebo dobrý. Asi vycházel z toho, že v době propojení bylo vše bez problémů. Besser je tak zřejmě přesvědčen o tom, že to bude fungovat dál," řekla dále Urbanová.

„Vím, že ty soubory chtějí pracovat samostatně, takže to bude asi těžké dát dohromady," dodala.

Jde především o kvalitu budoucích domů

Besserovy kroky ohledně domu na Václavském náměstí, či zásahy kolem sklepů u Národní třídy nijak překotně nekritizuje známý architekt, výtvarník, designér a vysokoškolský učitel Bořek Šípek.

„Já sice rád kritizuju, ovšem jen v případě, když je to oprávněná kritika. Ty zásahy Bessera se mi zdají sice trochu podivné, ale na druhou stranu, když vznikne něco nového, co je ve velké kvalitě, tak pak jde vždy o oprávněný krok. V případě Václavského náměstí i té Národní třídy půjde o kvalitu budoucích objektů," zmínil k dotazu ParlamentníchListů.cz Šípek, který deset let působil ve funkci hlavního architekta správy Pražského hradu za Václava Havla.

Šípek však zdůraznil, že kdyby nyní vyslovil jakoukoliv kritiku na adresu ministra, tak by to byl jenom "laciný postoj".

„Historické věci se ale dají zrušit, nebo konzervovat a to i proto, aby se naše kultura a lidstvo mohlo vyvíjet dál, proti tomu bych nic neměl. Ale abych rozhodnutí ministra nyní hodnotil, to bych o těch problémech musel vědět víc," dodal pro ParlamentníListy.cz Šípek.

Archeologové: Jde asi na ruku developerům

Kolem nedávného Besserova prohlášení v souvislosti s gotickými sklepy nedaleko Národní třídy se totiž v minulých dnech strhla mediální lavina. Jde o to, že se na místě buduje multifunkční projekt Copa centrum, ale stavebníci na místě vybagrovali zachovalé středověké sklepy, což je v rámci této části Prahy historický unikát.

Velmi rozhořčeně na to pak reagovali někteří památkáři a historikové umění. Podle nich tak Besser rozhodl o zrušení památkové ochrany proto, aby se uvolnily ruce současným stavebním investorům. Když však nechá laicky řečeno vše „zabagrovat", zůstane zde podle nich jen totálně zdevastované torzo.

„To je skandální rozhodnutí. Pan ministr Besser je ministrem kultury, proto by se měl snažit hájit zájmy kultury a ochrany památek. Já jeho kroky sleduji s naprostým zděšením," zmínil k tomu například historik umění a ředitel Ústavu pro dějiny umění Jan Royt.

„Když něco podobného zbouráme či se to zdevastuje, tak se to odstraní navždy. Když někdo chce stavět na území památkové rezervace, jakou je historické centrum města Prahy, tak musí počítat s tím, že se bude muset velmi ohleduplně chovat ke všemu, co s historickou identitou toho místa souvisí," uvedl také Royt.

Vedoucí archeologického odboru Národního památkové ústavu Jaroslav Podliska pak varoval, že část těchto sklepů je nyní po průzkumu zcela nebo téměř obnažena a proto do lokality prší a zatéká.

„Ta jednání kolem toho se asi povedou hodně dlouho, takže během zimy to tam zamrzne," zdůraznil Podliska pro deník Právo s tím, že má dojem, že se tu hraje o čas a investor a majitel pozemku nedělá nic pro zabezpečení této památky.

Čtěte také:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…