Švejnar o dalším riziku ekonomické recese. Zřejmě i cílená panika

24.08.2011 20:54

Profesor ekonomie, člen Národní ekonomické rady vlády (NERV), předseda dozorčího a výkonného výboru CERGE-EI Jan Švejnar ve středečním rozhovoru pro Rádio Impuls hovořil o současných potížích eurozóny nebo USA. Vyjádřil se však i k plánovaným vládním reformám v Česku.

Švejnar o dalším riziku ekonomické recese. Zřejmě i cílená panika

Hned v počátku připomněl moderátor Václav Moravec to, že rozpad eurozóny přidělává starosti rostoucí Číně. Pokud podle politického vedení Číny jednotlivé země eurozóny nezačnou víc spolupracovat na řešení dluhové krize, může se stát, že se eurozóna rozpadne.

Eurozóna v současném složení nemůže přežít i podle exministra financí, hlavního ekonoma Raiffeisenbank Pavla Mertlíka. "Netvrdím, že se to nutně stane, ale tenhle scénář se podle mě stává stále realističtější tak, jak se prodlužuje ta agonie eurozóny v dnešní podobě ve smyslu neschopnosti šéfů států a vlád řešit ten problém, který narůstá každý den," řekl v polovině července bývalý ministr financí Mertlík.

Čína nyní proto podle tamní náměstkyně ministra zahraničí podporuje společné řešení problémů eurozóny, o kterém v těchto dnech jednají Německo a Francie. Čínské noviny dokonce píší: "o dluhových problémech eurozóny jako o morové ráně pro světovou ekonomiku." 

Jan Švejnar však odmítá tvrzení, že jde eurozóna a s ní tudíž i Česko nezbytně do další recese.

SLEDUJEME téma: VLÁDNÍ REFORMY

"Nemáme žádné přesné měření nebo indikátor, ale existuje řada podpůrných indikátorů. Například vidíme, do jaké míry fluktuují směnné kurzy, vidíme, jak fluktuují akcie na burzách, vidíme sondáže vlastně šetření, mínění ekonomů, analytiků a tam dochází též k velkým propadům a vzrůstům a zas opět propadům. Takže všechny tyto indikátory naznačují, že ta míra nejistoty a rizika je mnohem vyšší, než bývala..," řekl Švejnar v rozhovoru.

Čtěte také:

A doplnil, že míra nejistoty, je zřejmě oprávněná. "Já myslím, že je, protože ten svět se zkomplikoval do značné míry, byla snaha a určitá naděje, že se dostáváme z recese permanentně. Nyní to vypadá, že opravdu je možnost, že do recese opět spadneme, nebo alespoň že míra růstu zpomalí tak podstatně, že ... Je to bludný kruh nejistoty, je to propojení a proto vlastně úspěšná politika vládní i nadvládní ve smyslu globálním by vlastně přerušila takovou tu spirálu, která nás táhne směrem dolů a vytvořila by z ní spirálu pozitivního očekávání, která nás by potom samozřejmě táhla nahoru," konstatoval dále Švejnar.

Čtěte také:

Na otázku Václava Moravce, zda je tedy Švejnar jako občan i jako ekonom nedůvěřivý k tomu, co se ekonomice děje, přiznal ekonom, že skutečně nedůvěřivý je.

"Nicméně věřím, že jako ekonomové a ekonomové, kteří pracují na úrovni hospodářské politiky, máme mnohem lepší znalosti dnes, než jsme měli před, řekněme, před 20 nebo 50 lety, takže v tom smyslu bychom si s tím měli být schopni poradit," pokračoval dále Švejnar.

Čtěte také:

Připustil také, že recese ekonomiky i hrozba další krize či propadu, je spíš politickým problémem. "Myslím, že když se podíváme na světové předáky, na lídry, tak nejsou schopni uchopit ten problém tak, jak by měli. Vezměte si Spojené státy, Evropu, Japonsko, Čínu, takových 5-6 hráčů vlastně představuje tři čtvrtiny světového HDP. Čili kdyby se tato skupina opravdu byla schopna zkoordinovat a dát dohromady, no tak víceméně určí, co se bude ve světě dělat. A jak vidíme, i přes obrovské finanční krize a recese toho nebyli doposud schopni," konstatoval ekonom.

Globální ekonomika letí dolů kvůli neschopnosti politiků

Na to opět reagoval Moravec otázkou, zda to tedy lze chápat tak, že globální ekonomika jde ke dnu kvůli neschopnosti politických vůdců, těch hlavních ekonomických hráčů?

Čtěte také:

"Ano. Ona jde dolů proto, že jsou zde obrovské šoky a ti političtí hráči, lídři nejsou schopni utvrdit trhy a vůbec jednotlivce investory v tom, že jsou schopni efektivně čelit těmto negativním externím intervencím," odpověděl Švejnar. Připustil však také, že může jít i o uměle vyvolanou paniku.

"Spekulanti vždy vyvolávají paniky a vyvolávají očekávání, která jsou jim prospěšná a zde je právě na vládách, jak jednotlivých vládách, tak uskupeních jako je Evropská unie, Amerika, popřípadě koordinace, aby jim toto co nejvíce znemožnily," upozornil dále Jan Švejnar.

Nutnost pokračovat v konsolidaci veřejných financí zdůrazňuje Nečas

V pořadu zazněla pak dále i slova premiéra Petra Nečase o nutnosti změn ve vývoji ekonomiky v Česku.

"Já musím říci, že ten vývoj, který probíhá v současné době, jenom potvrzuje nutnost pokračovat v politice konsolidace veřejných financí, ve snižování schodku veřejných financí a já bych dokonce sám za sebe řekl, že spíše by měl vést k razantnějšímu tempu snižování těchto schodků, jako k určitému kroku, který demonstruje finančním trhům velmi razantně politiku této vlády," řekl Nečas. A i k jeho slovům se další otázky a odpovědi obracely.

Dalším tématem rozhovoru proto byla, jak už padla zmínka, také důchodová reforma, která nemá podporu veřejnosti, právě schválená reforma daní, na níž se dohodl Nečasův kabinet.

"Já myslím, že optimální by bylo, kdyby se opozice a vláda dohodly na tom, které reformní kroky podniknou, protože určité reformní kroky já myslím, jsou potřebné a žádoucí. Například zjednodušení daňové soustavy, to je velice pozitivní. Já myslím, že připravit dobrou reformu penzijního systému bylo také pozitivní, ten se připravoval za všech vlád, jak sociálně-demokratické...Já však ten výsledek, o kterém se hovoří, nemohu doporučit. Protože ten druhý pilíř penzijní reformy tak, jak je postaven, podle mě není dostatečně žádoucí pro většinu občanů. Tam je problém, to bych jako opravdu dál ještě žádal propracování," zkritizoval a poukázal na nedostatky reforem ekonom Švejnar.

K tomu, zda je správná chvíle a čas, aby se reformy začaly prosazovat, byl proto zdrženlivý.

S reformami bych počkal a lépe je propracoval, řekl Švejnar

"V tomto aspektu bych počkal a propracoval to lépe, ano. Ale jsou některé kroky, jako například zjednodušení daňové soustavy, to já myslím, že je velice žádoucí změnit, zmenšit počet výjimek, to je velice žádoucí s tím, že se samozřejmě nižší vrstvy budou kompenzovat v případech, kde to na ně dopadne negativně. Takže tam člověk musí rozlišit, co je žádoucí a co není. Ale rozhodně já myslím, ten hlavní princip by měl být v této nejisté situaci, aby se ty kroky koordinovaly napříč politickým spektrem, protože bude důležité, aby opravdu vláda v prosazování reforem měla širokou podporu," řekl Švejnar.

Podle něj i s ohledem na situaci ve světě v dalších zemích eurozony, je konsolidace, o které premiér mluví, samozřejmě potřebná. A to ve smyslu, že musí Česko vyslat finančním trhům pozitivní zprávu, že je právě tím místem v Evropě, kde je dobré investovat. Kde se dají vytvářet pracovní příležitosti. "Na druhé straně se to musí dělat systematicky a ne bezhlavě, protože právě i ta bezhlavost by vysílala negativní signál vůči těm investorům, kteří jsou velice schopní, dokážou si situaci zanalyzovat," uvedl dále Švejnar.

Čtěte také:

V rozhovoru připomněl pak moderátor Moravec také vyjádření premiéra Nečase. "Sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty bude mít za dva roky v sobě efekt snížení inflačního tlaku, nikoliv zvýšení. A v příštím roce nárůst snížené sazby daně z přidané hodnoty o čtyři procentní body bude v průměru způsobovat nárůst cen všeho všudy o jeden procentní bod. Úplně stejně tomu bylo v roce 2008," a i v těchto souvislotech se ptal ekonoma ve studiu, zda je možné slovům premiéra důvěřovat.

"Myslím, že může mít tento efekt v tom, že sjednocená daň je jednodušší a zefektivní fungování ekonomiky, takže v tom smyslu mít jednotnou daň nebo velice málo výjimek je lepší než velice komplikovaný systém. Je potřeba pomoci těm rodinám a jednotlivcům, kteří jsou na tom ekonomicky hůře než většina společnosti a můžeme se bavit o tom a je zde dobrý argument, aby to zvýšení nebylo až do 17,5 procenta. Protože tam se počítalo s tím, že se část fondu použije právě na uskutečnění penzijní reformy. Jestliže by se neuskutečňovala nebo jestliže by nebyla opravdu efektivně dělaná, no tak pak není důvodu, proč zvyšovat DPH," reagoval na otázku  v rozhovoru pro Rádio Impuls Švejnar.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

migrační pakt

Paní poslankyně mám tento dotaz. Je vůbec možné, aby ministr vnitra Rakušan schválil migrační pakt v Bruselu, aniž by to předtím projednala poslanecká sněmovna. Vy poslanci, které jsme si my občané zvolili, aby vedli a spravovali tuto zem, ku prospěchu nás občanů, kteří si vás platíme, přece nejde o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…