Véčkaři už jako komunisté: Zdaníme bohaté, chudáky necháme být

05.12.2011 8:06

Národní ekonomická rada státu, zvaná NERV, dala nedávno vládě doporučení, která spočívají převážně v krocích, které dopadají především na nejslabší vrstvy obyvatel, nízko a středně příjmové skupiny. Proti tomu se staví nejen komunistický stínový ministr financí Jiří Dolejš, ale i ekonomický expert Věcí veřejných, Michal Babák.

Véčkaři už jako komunisté: Zdaníme bohaté, chudáky necháme být
Foto: Vojtěch Brtnický
Popisek: Michal Babák

„Pokud se bude vývoj české ekonomiky pohybovat na úrovni několika málo procent, tak se nedá zvládnout takovou politikou, jaká je nastavená teď," říká pro ParlamentníListy.cz poslanec a ekonom Jiří Dolejš.

Podle něj je v tuto chvíli ve vládní hře klíčová otázka, zda má dojít k dalšímu „utahování šroubů", nebo naopak k přehodnocení stávajících vládních dokumentů, včetně konvergenčního programu (slibujícího rychlé zastavení zadlužování tak, že do roku 2013 se dostane ČR do Maastrichtských kritérií, a v roce 2016 bude mít nulový deficit).

Česko má prostor i potenciál pro sociálně citlivější politiku

Narozdíl od jiných zemí, které jsou podle Dolejše sešněrované svými velkými dluhy, má prý Česká republika jakýs takýs manévrovací prostor k tomu, aby dělala sociálně citlivější politiku. Dosažení vyrovnaného rozpočtu by tak podle Dolejše nemělo být, zejména za stávající situace, striktní dogma. „Měla by se více akcentovat stránka příjmová, protože pro příští rok se už progrese u přímých daní nedá stihnout," říká poslanec.

Mimořádně důležitým momentem je podle Dolejše odložení penzijních reforem a dalších podobných kroků. „Tyto kroky takzvané reformy mají své transakční náklady, které nebude třeba vyplácet, když se spuštění reforem odloží," vysvětluje dále ParlamentnímListům.cz Dolejš. Odložit by se reforma měla minimálně o rok, až prý budeme vědět, jak EU zvládá svou krizi eurozóny, soudí Dolejš. Ušetřili bychom tak podle něj dosti výrazné transakční náklady.

Výzva koalici: Odložte penzijní reformy a hned se posílí rozpočet

Navíc, pokud jde prý o penzijní reformu, vidí Dolejš další možnost získat příjem do rozpočtu díky DPH. „Vzhledem k tomu, že už je o DPH rozhodnuto, odložením penzijní reformy by také výnos DPH už nešel na účet penzijní reformy, ale přímo do rozpočtu. „I zde by tedy bylo možné posílit rozpočet," upozorňuje komunista.

Pak je tu podle stínového ministra financí samozřejmě další možnost, a to je danění dividend a podobná opatření, tedy celá řada kroků, které by tuto zemi vedly docela jiným směrem, než je utahování šroubů. „Oddlužování prosím, ale nemůže to být dogma za každé, i mimořádné situace," dodává.

„Nakonec i Kalousek přece říká, že bychom se neměli držet některých tabu a konvergenční program by mohl být jedním z těch tabu, o nichž se bavíme. Tedy nikoli uvolnit dluhy, ale ne tak dogmaticky konvergenční program interpretovat," připomíná ParlamentnímListům.cz Jiří Dolejš.

Začněme vybírat i jiné daně, kromě DPH, volá koaliční partner Věci veřejné

„Od té doby, co jsme schválili zvýšené DPH na 17,5 procenta v roce 2013, už asi půl roku říkáme, že se nebráníme otázce dalšího zvyšování DPH v případě nějaké krize, která nás teď pravděpodobně čeká," upozorňuje ekonomický expert za Věci veřejné, poslanec Michal Babák. Teď prý je podle něho podstatně zřejmější, že nás krize citelně zasáhne, než tomu bylo před půl rokem.

Zároveň ale Věci veřejné říkají, že je nezbytné otevřít současně také otázku přímých daní, majetkových daní, a nejen DPH, která postihuje všechny, včetně těch nejslabších vrstev. „Samozřejmě je DPH tou nejsnáze vybíratelnou daní, a tudíž příjmovou položkou státního rozpočtu," říká pro ParlamentníListy.cz Babák. Tato daň však podle něj také nejvíce bije do nízkých a středně příjmových skupin obyvatel.

Pokud se tedy budeme bavit o nějakém zvyšování DPH, musíme se prý zároveň bavit o zvýšení jak korporátní daně, tak i o dani z příjmu fyzických osob. "Tak, aby se na tom podílely jak naše firmy, tak i osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ)," dodává poslanec VV.

Sáhnout na důchody? Nikdy, křičí Véčka

Doporučení Národní ekonomické rady vlády (NERV) - sáhnout na důchody - Babák kategoricky odmítá. „Mohu říci s naprostou jistotou už nyní, že Věci veřejné v žádném případě snižování důchodů nepodpoří," říká důrazně Babák. Podle něj je možné se bavit maximálně o určitém snížení valorizace, a to pouze v případě, že bude úplně ta největší krize. Je to prý ale to vůbec poslední, na co by Věci veřejné sáhly. „Neumím si ani představit krizi, jaká by musela být, abychom sáhli na důchody," uvažuje dále Babák.

Ekonomický expert Věcí veřejných je navíc přesvědčen, že euro vydrží, a že krize nás zasáhne především přes naše exportéry. Do eura už bylo podle něj nainvestováno příliš mnoho a Německo s Francií si prý dokáží euro obhájit.

Euro vydrží, to jen Britové si prý „honí triko"

Podle Babáka je teď důležité, jak se bude euro vyvíjet vůči dolaru, když dojde k nějaké inflaci, nedej Bože devalvaci eura. Je však optimista a věří, že euro přes veškeré obtíže a problémy vydrží. Připomněl, že do eura nainvestovaly velké prostředky také Čína i Rusko. „Dnes jsou dvě klíčové měny, a to je dolar a euro," říká ParlamentnímListům.cz Babák. Nedokáže si proto představit, že by euro nějakým způsobem padlo a takové Německo se vrátilo k marce. „Jsem přesvědčen, že to eurozóna vydrží," říká poslanec.


Členové NERVu vyzývají ke klidu

Nenechte se vyšokovat zprávami o brutální ekonomické krizi, která nás podle některých médií čeká. To vzkazují oproti tomu členové Národní ekonomické rady vlády (NERV) Michal Mejstřík, Jiří Rusnok a Miroslav Zámečník.

"Recese by měla být velmi, velmi mírná," řekl serveru Aktuálně.cz Rusnok. Češi by proto neměli panikařit. A panikařit by neměla ani vláda zbytečně dramatickými opatřeními. Podle NERV by měla jen přeskupit výdaje státního rozpočtu. Teprve až při recesi trvající léta je prý čas na drama. A to nás nečeká. "Ale to za předpokladu, že nebude eskalovat problém Itálie, že zafunguje euroval a že se na něčem v eurozóně shodnou," upozornil Zámečník.

"Chrlíme teď různé náměty a ministerstvo financí je posuzuje," přibližuje současnou situaci Mejstřík. Vláda se jimi bude zabývat v lednu.

Ekonomiku by všichni tři "popíchli" drobnými změnami stávající struktury. Peníze by například nechali vytáhnout ze státních podniků typu Lesy ČR, podpořili by exportní firmy, Zámečník by pak také znovu rozjel program Zelená úsporám.

Na proresivní zdanění, škrtání důchodů a podobné závažné kroky je podle ekonomů čas až ve velmi krizovém období.


Čtěte také:


Foto: Hans Štembera

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radmila Zemanová-Kopecká

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

16:45 Vymyká se BIS demokratické kontrole? Koudelka, Pavel a „bomba“ s rozbitou ruskou sítí. Experti pochybují

Odhalení ruské sítě ohrožující bezpečnost České republiky i Evropské unie? BIS by podle politologa a…