České Budějovice: Teplo z Temelína dorazí do města již příští rok

13.03.2019 16:59

12. března 2019 zasedala v Teplárně České Budějovice přeshraniční pracovní skupina Energie Jihočeský kraj - Horní Rakousko. Pracovní skupina Energie se schází od roku 2002 dvakrát ročně, střídavě na území Jihočeského kraje a Horního Rakouska.

České Budějovice: Teplo z Temelína dorazí do města již příští rok
Foto: cb-info.cz
Popisek: České Budějovice

Jejím cílem je vzájemná spolupráce a výměna informací a zkušeností v oblasti efektivního využívání energie. Vedoucím pracovní skupiny za Jihočeský kraj je Ing. Luboš Průcha, vedoucí odboru regionálního rozvoje Jihočeského kraje a za Horní Rakousko dvorní rada Mag. Walter Wöss z Úřadu hornorakouské vlády.

Zasedání se mj. zúčastnil náměstek primátora Českých Budějovic, Ing. Petr Holický, předseda představenstva Teplárny ČB, Ing. Václav Král, Mag. Christine Öhlinger z energetické agentury Horního Rakouska OÖ Energiesparverband a Mgr. Ivana Hlinková, jednatelka energetické agentury Energy Centre České Budějovice, která zasedání organizačně zajišťovala.

Hlavním tématem zasedání byly plány a vize obou regionů vycházející ze státních a vyúsťující do územních energetických koncepcí obou regionů neodmyslitelně spjatých se zvyšováním podílu obnovitelných a využitím místních zdrojů energie. Na obou stranách hranice průběžně dochází ke změně struktury energetických zdrojů.

Historie regionálních energetických koncepcí v Horním Rakousku sahá do roku 1994, v ČR byly krajské územní energetické koncepce zavedeny v roce 2000 a v roce 2015 bylo rozhodnuto o nutnosti jejich aktualizace. Nová Územní energetická koncepce Jihočeského kraje 2018 – 2043 by měla být schválena v polovině tohoto roku. Jedním z jejích hlavních záměrů je využití blízkosti jaderné elektrárny Temelín a vybudování horkovodního napáječe. Napojení rozvodové sítě budějovické teplárny na tento bezemisní zdroj by mělo proběhnout již v průběhu příštího roku. Teplo z Temelína tak bude hrát významnou roli v zásobování krajského města tepelnou energií, přispěje ke snížení spotřeby hnědého uhlí a tím i produkce odpadů, CO2 a dalších emisí. Teplo z Temelína pokryje spotřebu z jedné třetiny a zbytek bude nadále produkován v městské teplárně. Českobudějovická teplárna, která má v oblasti energetiky tradici dlouhou již více než 110 let, tedy kráčí cestou ekologizace, snižování ztrát, postupné diverzifikace palivového mixu a využívání lokálních paliv Vedle modernizace stávajících kapacit na spalování hnědého uhlí a zemního plynu připravuje také projekty na využití biomasy a komunálního odpadu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

22:28 Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

Experti na školství vyrazili za inspirací do holandských škol. Třicet osm zástupců škol z celého Čes…