Dvorky se v Přerově otevřou 11. září ve 12.56. Památník jednoty bratrské pak úderem šesté

23.08.2016 13:07

Den evropského dědictví se letos bude v Přerově slavit jinak, než v předchozích letech. Kromě tradičně otevřených památek se zpřístupní jindy uzavřené dvorky v centru města – a slavnostní otevření čeká na nový Památník jednotky bratrské, který je připomínkou toho, že v Přerově žili a pracovali biskup Jan Blahoslav a Učitel národů Jan Amos Komenský.

Dvorky se v Přerově otevřou 11. září ve 12.56. Památník jednoty bratrské pak úderem šesté
Foto: prerov.eu
Popisek: Přerovské Horní náměstí

„Dvorky otevřeme pro veřejnost v čase 12.56. Nevybrali jsme ho náhodně, neboť právě v roce 1256 povýšil Přemysl Otakar II. Přerov na město. Akce nazvaná „dvorky“ se koná u příležitosti 760. výročí města,“ vzpomněla jedna z organizátorek akce Helena Netopilová. V centru města bude v neděli 11. září pro návštěvníky zpřístupněno pět dvorků. A to na těchto adresách: Horní náměstí 10, náměstí TGM 2, Palackého 21, Žerotínovo náměstí 44 a zájemci mohou nahlédnout také do zahrady u pravoslavného chrámu svatého Cyrila a Metoděje na rozhraní ulice Wilsonova a Žerotínova náměstí. Nepůjde ale jen o návštěvu dvorků, ale i doprovodný kulturní a zábavný program, který potrvá až do šesti hodin odpoledne. „Na zájemce čeká třeba hravý dvorek s textilními hračkami, loutkové divadlo Přerovský Kašpárek, výstava výtvarných prací alternativních umělců, výtvarná dílna, hudební vystoupení, fotodílna i dvorek architektury,“ doplnila další organizátorka akce Marta Jandová. Ke všem dvorkům povedou šipky, které návštěvníky nasměrují k cíli.

Úderem osmnácté hodiny se dvorky uzavřou a pozornost bude upřena k Památníku jednoty bratrské, který letos za milion a půl vyrostl v lokalitě Na Marku. Expozice pod širým nebem bude slavnostně otevřena a na premiéře nebudou chybět ani velikáni české historie, kteří právě v těchto místech pobývali a vzdělávali přerovské děti. „Pozvali jsme členy skupiny Rabussa, kteří hrají dobové písně. Její členové se nám představí i v rolích Blahoslava a Komenského,“ prozradil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.

Poslední akcí dne bude křest knihy Petra Sehnálka

Místo pro historickou expozici nebylo vybráno náhodně. „Památník je v prostoru vymezeném zdmi z pohledového betonu, jež respektují půdorys základů bratrského domu se školou, které jsme s kolegy v lokalitě Na Marku odkryli během výzkumu v letech 2012 až 2013,“ připomněl archeolog Zdeněk Schenk. Součástí památníku bude i historický model místa, herní prvek pro děti a zajímavý bude i obsah prosklených vitrín. „Návštěvníci v nich uvidí texty, schémata, ale také kopie artefaktů, které tu ze země vyzdvihli archeologové,“ řekla vedoucí Kanceláře primátora Daniela Novotná. Mezi ukázkami nálezů bude například replika dlaždice s otiskem stopy psa, vyzvednutá z podlahy bratrského sboru, dále cihla s otiskem kočičích tlapek z bratrské školy, replika osmanské zlaté mince ražená v letech 1603 až 1617 sultánem Ahmedem I., knižní kování z knih jednoty bratrské či ukázka kachlů z kamen, kterými byly vyhřívány místnosti bratrské školy.

Největší zajímavostí se se ovšem stane odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy a po které prokazatelně kráčeli velikáni naší kulturní historie. A právě po této vzácné cestě se mohou první návštěvníci projít. Archeolog Zdeněk Schenk připomněl, že v případě této dlážděné uličky, oddělující bratrský sbor od bratrského domu se školou, došlo k preparaci a nejnutnějším kamenickým opravám jejího povrchu. „Pro nás, archeology, představuje právě dlážděná cesta nejautentičtější část památníku. Je symbolem propojení současníků s obdobím renesance a obdobím působení jednoty bratrské, kdy město Přerov zažívalo svůj největší rozkvět - a rovněž s dobou, kdy právě po této cestě kráčel Jan Amos Komenský, jeden z nejvýznamnějších učenců Evropy 17. století,“ konstatoval Schenk.

Poslední akcí toho dne bude křest knihy historika Petra Sehnálka, jenž se odehraje právě v „kulisách“ čerstvě otevřeného Památníku jednoty bratrské. Publikace, která kromě textu ukrývá dvě stovky historických fotografií, se jmenuje příznačně Procházka zapomenutým Přerovem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

22:09 Kroměříž: Ve všech dětských pískovištích ve městě je nový písek

Ve všech dětských pískovištích v Kroměříži i místních částech byl v těchto dnech vyměněn písek. Odvo…