Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech

09.04.2018 16:46

Už příští týden, konkrétně ve středu 11. dubna t.r. vypukne festival Jeden svět v Semilech. Nabídne pestrou škálu filmů, zajímavý doprovodný program, ale i diskuze s hosty.

Jeden svět v Semilech nabídne pestrou škálu filmů o lidských právech
Foto: Luděk Kovář, Wikimedia Commons
Popisek: Semily

Slavnostní zahájení festivalu proběhne 11. 4. v kavárně Jitro a následovat budou dvě filmové projekce, které odkryjí dvě zásadní témata letošního festivalového ročníku - Informace v kyberprostoru a ochrana ohrožených druhů. Od 18.00 hodin čeká diváky projekce filmu Prekrim.

V ulicích měst jsme téměř konstantně sledováni kamerou. A počítač o nás pomocí naprogramovaného algoritmu shromažďuje a bez našeho vědomí poskytuje veškerá osobní data. Co máme rádi, s kým se stýkáme a co jsme poslední měsíc dělali. Policie v několika světových metropolích už přistoupila k systematickému propojování těchto informací ve snaze snížit v problematických částech měst kriminalitu. Všechny nasbírané detaily ze života sledovaných občanů rozhodují o tom, budou-li policií preventivně vyhodnoceni jako pravděpodobní kriminálníci, či potenciální oběti trestného činu. Slouží ale technologie 21. století skutečně k ochraně před nekalými živly, anebo naopak napomáhají k prohlubování předsudků a napětí ve společnosti?

Od 21 hodin poté nabídne festival film Poslední svého druhu.

Pytláci každý rok zabijí tisíce afrických slonů a nosorožců. Důvodem je vysoká poptávka po slonovině a rohovině, zejména na asijských trzích. Ilegální obchod přivedl některé druhy na okraj vyhynutí. Dokument poodhaluje fungování mezinárodní sítě, která dokáže od pytláků a pašeráků i za podpory teroristických organizací přepravit slonovinu až na cílové trhy, mezinárodním dohodám a zákazům navzdory. Ukazuje také vytrvalé úsilí ochránců přírody, správců přírodních parků i vědců, kteří navzdory klesajícím šancím bojují o životy zvířat čelících vyhynutí. Výsledkem je emotivní výzva mezinárodnímu společenství, aby svou pozornost zaměřilo i na osudy těchto tvorů.

Mgr. Ondřej Šír, vedoucí kina Jitřenka: "Festival tradičně probíhá v kině Jitřenka," letošní rok otevíráme i jiná festivalová místa, a tak se diváci mohou těšit v průběhu festivalu i na projekce v Čajovně u Robinsona."

Již 12. 4. je tam k vidění film o pětiletém Padma Angdu, který byl rozpoznán jako reinkarnace duchovního učitele v Tibetu. Chlapce vezme pod ochranu starý mnich a léčitel a následujících sedm let mu je oporou. Čtvrteční večer bude patřit setkání s Jaroslavem Kmentou v Knihkupectví Křižovatka.

V pátek se mohou diváci těšit na festivalový koncert Thoma Artwaye v kavárně Jitro. Páteční odpoledne ale bude patřit filmu Neslyšící syn, po jehož skončení bude následovat diskuze s neslyšícími hosty tlumočená do českého znakového jazyka.

Víkend plný filmů, který zakončí v neděli v 18.00 hodin dokument Bohu žel, kde se tematizuje virtuální uprchlická krize. Dokument Saši Dlouhého dává planou hysterii do ostrého kontrastu s reálným obrázkem života šesti lidí, kteří u nás hledají útočiště.  Po filmu bude následovat diskuze. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Mladá Boleslav: Smíchovskou lávku dostalo město od Prahy bezúplatně

13:05 Mladá Boleslav: Smíchovskou lávku dostalo město od Prahy bezúplatně

Smíchovská lávka, jejíž část loni Mladá Boleslav zachránila před sešrotováním, je nyní oficiálně maj…