Jičín: Nová směrnice o přidělování městských bytů upravuje výši nájemného

30.06.2019 9:41

Rada města schválila směrnici č. 1/2019 o přidělování bytů ve vlastnictví města. Důležitou změnou je úprava nájemného. Sazba se naposledy měnila zhruba před osmi lety.

Jičín: Nová směrnice o přidělování městských bytů upravuje výši nájemného
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jičín

Již v únoru Rada města schválila záměr navýšit nájemné, a to u bytů na 61 Kč za metr čtvereční z nynějších 51,59 Kč za metr čtvereční. U bytů zvláštního určení v domě Revoluční čp. 61 dojde k navýšení na 24 Kč za metr čtvereční z původních 20 Kč za metr čtvereční. Platnost nových sazeb se vztahuje k 1. červenci letošního roku. U bytů, kde nájemné bylo určeno na základě nabídkového řízení, bude výše zachována, pokud nebude nižší než 61 Kč za metr čtvereční. Nájemné nebude navýšeno u bytů v domech, které byly postaveny se státní dotací. Jičín vlastní 384 bytových jednotek, z toho je 277 klasických nájemních bytů, dále 103 bytů v domech DPS a 4 byty mají status zvláštního určení.

Změna nájemného se týká rovněž nebytových prostor, které využívají sociální služby. V tomto případě dojde k navýšení na 40 Kč za metr čtvereční z původních 20 Kč a nová sazba začne platit od 1. ledna 2020.

Během osmi let, kdy se nájemné nenavyšovalo, došlo k překotnému vývoji na trhu nemovitostí. Prudce rostly nejen kupní ceny, ale i nájmy. Trend se nejvíce dotkl velkých měst, avšak i v Jičíně byl nárůst značný. Srovnáme-li sazby v jiných městech regionu, a to i menších, zjistíme, že ceny městského nájmu v Jičíně budou po úpravě pouze průměrné. A srovnáme-li je s místně obvyklou výší nájmů, jsou nové sazby velmi podprůměrné. Dle vypracovaného odborného posudku se totiž soukromé nájmy v naší lokalitě, pakliže bereme v potaz byty o dispozicích 1+1 až 5+1, pohybují v rozmezí od 105 do 180 Kč za metr čtvereční.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

20:27 Litoměřice: Obnova veřejného osvětlení přinese výraznou úsporu

Úsporu elektrické energie až o 90 % přinese městu Litoměřice projekt „Obnova soustavy veřejného osvě…