Letec, který inspiroval tvůrce Tmavomodrého světa, zavítal do Liberce

16.06.2014 19:47

Petera Artona, bývalého letce RAF, jehož životní příběh posloužil tvůrcům filmu Tmavomodrý svět jako předloha k vytvoření jedné z hlavních postav, hostila v pondělí 16. června historická radnice.

Letec, který inspiroval tvůrce Tmavomodrého světa, zavítal do Liberce
Foto: liberec.cz
Popisek: Detail liberecké radnice při západu slunce

O svých zážitcích z fronty a osudu, plném nečekaných zvratů, si Peter Arton popovídal s primátorkou Martinou Rosenbergovou a jejími náměstky Jiřím Šolcem a Kamilem Janem Svobodou.

Peter Arton je dnes občanem Státu Izrael. Do města pod Ještědem jej pozvala při příležitosti jeho návštěvy České republiky zdejší Židovská obec, která také připravila s ním besedu v místní synagoze. Za Židovskou obec Liberec se setkání na radnici s legendárním letcem zúčastnil její předseda Michal Hron.

„Těší mne, že jsme mohli přivítat na radnici tak významnou osobnost, bývalého letce z druhé světové války. Prožil neuvěřitelně pestrý život,“ poznamenala primátorka města Martina Rosenbergová. Náměstci Jiří Šolc a Kamil Jan Svoboda popřáli Peteru Artonovi, aby si vyšetřil při své návštěvě dost času k poznání města.

Peter Arton se narodil v roce 1922 v polské Varšavě v německy mluvící židovské rodině. V roce 1925 se jeho rodina odstěhovala do severočeských Teplic, kde vychodil obecní školu. Po jejím absolvování začal studovat na českém gymnáziu v Duchcově. V roce 1939 překročili Artonovi ilegálně hranice s Polskem, odkud měli dál pokračovat na svém útěku před Hitlerem do Velké Británie. Protože ale Británie celou rodinu na své území nepustila, odjel budoucí letec v prosinci roku 1940 Transsibiřskou magistrálou do Vladivostoku a v únoru 1941 odplul lodí do Japonska, kde vystudoval Canadian Academy College a v Šanghaji vstoupil do armády. Lodí se kolem Afriky přepravil do Velké Británie, tam vstoupil v roce 1942 do letectva a stal se navigátorem Liberátoru u 311. bombardovací perutě.

Jako navigátor bombardéru Liberátor podnikl Peter Arton 49 operačních letů, zúčastnil se například honu na ponorky v Biskajském zálivu. Jak přiznal bývalý letec během setkání na radnici, dnes je s odstupem času rád, že bombardovali jenom ponorky. „Když je válka, na oběti nikdo nemyslí. Dnes jsem ale rád, že jsme nebombardovali domy, byty, ženy a děti, civilní obyvatelstvo,“ řekl muž, který se stále dokáže domluvit v českém jazyce.

Po skončení války se vrátil do tehdejšího Československa. Na čas se ocitnul i v Liberci, kde se učil ve škole leteckých mechaniků. Ještě před komunistickým převratem v únoru 1948 se ale rozhodl Československo opět opustit, protože mu hrozilo v rámci armády převelení na nižší pozici. Odešel do Velké Británie, kde byl pro podezření, že je komunistickým špionem, zatčen a dva roky strávil ve vězení. V roce 1954 se natrvalo přestěhoval do Izraele. V roce 2006 obdržel v Izraeli od českého velvyslance pamětní medaili. Ve snímku Tm

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: liberec.cz

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Republikové finále Dětské porty bude opět hostit Kroměříž

22:08 Republikové finále Dětské porty bude opět hostit Kroměříž

Posedmé se do Kroměříže sjedou finalisté největší přehlídky dětské interpretační a autorské tvorby f…