Litoměřice: Energie, doprava a inovace na mezinárodní konferenci

23.11.2017 21:17

Necelá stovka lidí se účastní v konferenčním sále Hradu Litoměřice dvoudenní mezinárodní konference „Energie, doprava a inovace pro města 21. století“. O aktuálnosti tématu svědčí fakt, že zastoupeni jsou i představitelé dvou ministerstev – průmyslu a obchodu a životního prostředí.

Litoměřice: Energie, doprava a inovace na mezinárodní konferenci
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

Právě ti označili Litoměřice jako město, které si uvědomuje význam úspor energie a vyvíjí v tomto směru řadu významných aktivit, jež následují i další města v České republice. Jedním z nich je i město Brno, jejíž náměstek Martin Ander již prezentoval fakt, že město vstupuje do Sdružení energetických manažerů měst a obcí, které Litoměřice před dvěma lety spoluzakládaly.

„Postupným snižováním energetické náročnosti budov nacházejících se v majetku města a motivačními opatřeními vedoucími k úsporám, jako je například Fond úspor energie, se Litoměřicím podařilo od roku 2012 ušetřit na provozu 22,5 milionu korun, které mohly být investovány jinde,“ informoval Karel Krejza, místostarosta Litoměřic, které již před šesti lety vytvořily pozici energetického manažera, jenž se energeticky úsporným opatřením systematicky věnuje. Města menšího typu a hlavně obce si však jeho existenci s ohledem na rozpočty nemohou dovolit. „Proto finančně podporujeme zavádění energetického managementu,“ informoval ředitel odboru energetické účinnosti a úspor Ministerstva průmyslu a obchodu Vladimír Sochor. Podle něj není povědomí o možnostech energetických úspor mezi veřejností na zcela dobré úrovni. Cílem ministerstva i právě probíhající konference je proto tyto informační nedostatky změnit.

Dvoudenní konference představuje vítanou platformu k výměně zkušeností, a to i na mezinárodní úrovni. Významným hostem byl například Jeremy Draper, energetický manager britského města Milton Keynes. Ten zaujal přítomné mj. tvorbou místní strategie umožňující dosáhnout městu nulovou uhlíkovou stopu v roce 2050.

Na zajímavém a v mnoha ohledech inovativním projektu pracují také Litoměřice. Ocenil jej mj. i náměstek ministra životního prostředí Jan Kříž. „Připravujeme projekt první aktivní veřejné budovy, která vyrábí více energie, než sama spotřebuje. O jeho podporu žádáme na Státním fondu životního prostředí,“ informoval energetický manažer města Jaroslav Klusák.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

13:05 Liberec: Zastupitelstvo schválilo znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd

Zastupitelstvo města Liberec schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy na Ještěd ve variantě: jedna…