Luhačovice: Lázně reagují pružně. Lidem po vyléčení z covid-19 pomáhají při rekonvalescenci

21.01.2021 19:53

Role lázní v době koronakrize se postupně mění. Nejprve byly z bezpečnostních důvodů uzavřené, později se měly stát rezervními lůžky pro přeplněné nemocnice, ale jejich skutečné poslání v boji s covidem-19 přichází na řadu až nyní. Spočívá v doléčení a rehabilitaci stavu po komplikovaném průběhu nemoci!

Luhačovice: Lázně reagují pružně. Lidem po vyléčení z covid-19 pomáhají při rekonvalescenci
Foto: wikipedia
Popisek: Luhačovice

A to je role, ve které mohou využít všechny své přednosti. V luhačovických lázních přitom nejde jen o léčení na vlastní náklady pacienta. Vzhledem k tomu, že jim je v tzv. Indikačním seznamu i ve smlouvách se všemi zdravotními pojišťovnami oficiálně potvrzena účinnost léčby onemocnění dýchacího systému, tak je možné tuto léčbu v Luhačovicích předepsat formou komplexní lázeňské péče a zcela ji hradit z pojištění. A už se tak i děje.

Akciová společnost Lázně Luhačovice se na léčbu nejčastějších následků tj. poškození plic a průdušek se specializuje. „Využíváme osvědčené léčebné postupy obvyklé u onemocnění dýchacích cest a pochopitelně i letité zkušenosti s léčbou těchto nemocí. K hlavním metodám patří především individuální inhalace přírodní minerální vodou v čele s Vincentkou, dechová rehabilitace, masáže, vybrané vodoléčebné procedury a pitná terapie zdejších minerální vod. Pro každého sestavujeme individuální léčebný program. U pacientů dochází ke zmírnění dechových potíží, kašle, zlepšení kondice a v neposlední řadě i psychiky. První návrhy na lázeňskou péči jsme již obdrželi. Pacienti léčbu neodkládají a přijíždějí již od zahájení provozu na začátku ledna,“ popisuje prim. MUDr. Jiří Hnátek, hlavní lékař Lázní Luhačovice, a.s. „Zdravotní stav by každý pacient po vyléčení z této nemoci měl dále sledovat s odbornými lékaři, například plicními. Doporučuji nezlehčovat následnou péči,“ dodává prim. Hnátek. Lázeňská péče tak usnadňuje návrat do normálního života, urychluje rekonvalescenci a v neposlední řadě působí preventivně a snižuje vliv dalších zdravotních komplikací.

Kromě dospělých se v Luhačovicích léčí i děti od 1,5 roku. „Ačkoliv je u dětí průběh nemoci většinou zcela lehký, tak i jim může naše lázeňská léčba pomoci s rekonvalescencí. Naposledy  jsme nedávno úspěšně léčili dítě, které trápil po překonaném covidu kašel,“ uvádí MUDr. Jana Rydlová, ředitelka dětských léčeben Lázní Luhačovice, a.s. 

Návrh na lázeňskou péči hrazenou zdravotními pojišťovnami může vystavit praktický lékař nebo pediatr na doporučení pneumologa nebo i přímo odborný lékař. Délka pobytu u dospělých je v závislosti na diagnóze 21 nebo 28 dní a u dětí 28 dní.

„Až s odstupem času se postupně rozkrývají komplikace tohoto onemocnění. Jedním z následků po prodělané nemoci je přetrvávající únava, svalová slabost, úzkost, bolesti hlavy a svalového aparátu. Mnohdy se tyto obtíže objevují i u těch, kteří měli nekomplikovaný průběh vlastní nemoci,“ říká MUDr. Eduard Bláha, generální ředitel Lázní Luhačovice, a.s. Léčebných lázní Jáchymov a.s. Tyto komplikace umíme léčit i v našich jáchymovských lázních, které opírají svou léčbu o kombinaci unikátních koupelí v radonové vodě se špičkovou rehabilitací.

Léčebné, regenerační nebo preventivní pobyty jsou nabízeny v obou lázních také samopláteckou formou a už je objednávají první zájemci. Týdenní luhačovický pobyt s názvem Rehabilitace po covidu-19 obsahuje uhličité koupele, inhalace, masáže, oxygenoterapii, rašelinové zábaly i pitnou kúru. Obdobný pobyt v Jáchymově nabízí např. cvičení s fyzioterapeutem, oxygenoterapii, masáže, solnou jeskyni, ale i inhalace Vincentkou. U obou pobytů lázeňský lékař potvrdí vhodnost doporučené procedury nebo podle zdravotního stavu provede její záměnu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

koronavirus

Více aktuálních informací týkajících se COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MZ ČR. Přehled hlavních dezinformací o COVID-19 naleznete na oficiálních stránkách MV ČR. Pro aktuální informace o COVID-19 můžete také volat na Informační linku ke koronaviru 1221. Ta je vhodná zejména pro seniory a osoby se sluchovým postižením.

Zcela jiné informace o COVID-19 poskytuje například Přehled mýtů o COVID-19 zpracovaný týmem Iniciativy 21, nebo přehled Covid z druhé strany zpacovaný studentskou iniciativou Změna Matrixu, nebo výstupy Sdružení mikrobiologů, imunologů a statistiků.

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

22:28 Turnov: Ovce na dvoře i prevence šikany

Experti na školství vyrazili za inspirací do holandských škol. Třicet osm zástupců škol z celého Čes…