Město Litoměřice pomáhá v Keni. Vychovává budoucí farmáře

12.04.2017 6:33

Litoměřice pomáhají také v Africe. Díky městu se v Keni učí farmařit žáci osmých ročníků i jejich rodiče. „Město Litoměřice vyčlenilo ze svého rozpočtu částku 50 000 Kč, kterou chce každoročně posílat v rámci globální odpovědnosti keňskému městu Ndere. Díky naší podpoře se tak buduje školní farma při Primary school Ndere,“ vysvětlila koordinátorka Fairtradového města Litoměřice Bohdana Dojčinovičová.

Město Litoměřice pomáhá v Keni. Vychovává budoucí farmáře
Foto: litomerice.cz
Popisek: Litoměřice

„V lednu 2017 jsme zahájili přípravu na budování 1. tréninkové školní farmy v Keni. Ta vyroste při základní škole Ndere ve stejnojmenné vesnici. Všichni zde mají o farmu velký zájem, jsou dobře motivovaní a výborně spolupracují,“ uvedla Renata Rokůsková, ředitelka společnosti Shinebean o.p.s., která pomoc organizuje.

O farmu při škole se bude starat 40 osmáků. Škola má zájem, aby se farma specializovala na pěstování sazenic stromů. „Je to dobrá volba. Očekáváme, že farma bude přispívat zeleninou pro školní kuchyni a až bude farma zisková, bude přispívat na jídlo a hygienické potřeby nejchudším žákům,“ doplnila Renata Rokůsková.

Za finance od města Litoměřice se bude v nejbližších dnech pořizovat ještě potřebné zemědělské nářadí, osivo, významné bude zajištění závlahy. „Vybavení začneme pořizovat v nejbližších dnech. Vše chceme mít hotovo do června, než přijde období dešťů,“ dodala ředitelka Shinebean o.p.s. Renata Rokůsková.

Život ve vesnici Ndere

Tato africká vesnice má 238 domů a 1658 obyvatel, 35% obyvatel tvoří mladí lidé. Většina rodin vlastní políčka o průměrné rozloze cca 0,4 hektaru. Každá domácnost má průměrně dva mobily. Elektřina je do vesnice přivedena, většina domů ji ale nemá. Ndere spojuje se světem „polní“ cesta, nejlépe sjízdná na motorkách. Za deště je to však spíše „necesta“.

Ve vesnici jsou dvě základní školy a jedna střední. Navštěvují je i děti z okolních vesnic. Je zde také zdravotní středisko (velmi lokální úrovně) a tržiště. V Ndere je i spádová policejní stanice. Vesnici řídí jeden státní úředník a „rada starších“.

Obyvatelé se většinou věnují farmaření nebo drobné řemeslné výrobě. Hlavní plodiny tvoří kukuřice, fazole, čirok a tradiční listová zelenina. Dalšími plodinami jsou například banány, cukrová třtina, arašídy. Většina farem slouží jako samozásobitelské, pouze část produkuje také na prodej.

Poměrně běžný je chov skotu, koz a slepic. Zdejší zemědělce velmi trápí nízká produkce. Ta je zapříčiněná především nedostatečnými znalostmi i technologiemi. Zdejší klima umožňuje dvě sklizně ročně. Přestože zde v souhrnu spadne 2 200 mm srážek ročně, v obdobích sucha je potřeba zavlažovat. Nedostatečně zajištěné hospodaření s vodou trápí většinu farmářů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Libor Turek, Ph.D. byl položen dotaz

Srovnání

Dobrý den, pane poslanče, nejsem si jistý, zda se od vás dočkám upřímné odpovědi, ale prosím o ni. Fiala tvrdí, jak jsme super, že hrajeme první ligu, a že se srovnáváme s těmi nejlepšími. Má podle vás pravdu nebo, což si myslím já, z nás dělá premiér blázny? V čem přesně se můžeme srovnávat s těmi ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Opava: Soud zamítl žaloby bývalého ředitele Slezského divadla

22:09 Opava: Soud zamítl žaloby bývalého ředitele Slezského divadla

Okresní soud v Opavě svým rozsudkem zamítl žaloby podané MgA. Alešem Kománkem proti statutárnímu měs…