Olomouc: Zápas o eurodotace? 2 miliardy a 120 projektů

20.03.2015 10:03

Krásné parky, rekonstruované Dolní náměstí, nová parkovací místa na sídlištích, modernizované školy, dětská hřiště, cyklostezky…. V Olomouci se setkáváme s výsledky desítek projektů, které byly v uplynulých letech financovány i z dotací EU.

Olomouc: Zápas o eurodotace? 2 miliardy a 120 projektů
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

V souvislosti s koncem plánovacího období 2007 až 2013 lze už dnes předběžně vyhodnotit, nakolik byla Olomouc v tomto směru úspěšná. Současně je nutné cíleně pracovat na tom, aby i v novém plánovacím období 2014 až 2020 uspělo město alespoň stejně dobře.

Přesto, že se v letošním roce v Olomouci ještě dokončují dotované projekty za zhruba 170 milionů korun, závěrečný účet dotací již má konkrétní podobu. „Hodnotíme nejen, co se s pomocí dotací povedlo, ale vyvozujeme opatření, které zefektivní nakládání s dotacemi v novém období,“ vysvětluje Ladislav Šnevajs, náměstek primátora, odpovědný za čerpání evropských dotací. Celkově bylo z programů EU za 5 let významně podpořeno 118 projektů za 3,2 miliardy korun, z čehož 1,87 miliardy korun přišlo formou dotací z Bruselu. Dodatečné krácení činilo jen něco málo přes 2,6 procenta z objemu dotací. Nejvíce žádostí bylo podáno v roce 2013, a to hned 30, zatímco třeba v roce 2007 to byl pouze jeden projekt.

Pokud jde o realizované projekty, jejich obsah a forma se za léta plánovacího období se lišila a vyvíjela. „Vzpomínám, že před osmi lety, při úvahách, kam dotace směřovat, padaly megalomanské návrhy typu nová budova Moravské filharmonie ve tvaru kytary nebo třeba multifunkční sportovní hala za cca 2 miliardy,“ vzpomíná náměstek Šnevajs. „Brzy ale převážil názor investovat dotační prostředky do rekonstrukcí a zefektivnění fungování toho, co nám zanechali naši předkové a pokračovat tak v prezentaci Olomouce jako města květin, vzdělanosti, architektonického, historického, kulturního a duchovního centra Moravy.“

Dotační prostředky byly směřovány do pěti hlavních oblastí. Jednalo se o městské parky včetně rekonstrukce pavilonu A, rekonstrukce veřejných prostranství v čele s Dolním náměstím a dvěma desítkami významných ulic, rozvoj vzdělávací infrastruktury, což v praxi znamenalo především rekonstrukce, modernizaci a zateplení základních a mateřských škol, nová školní i předškolní hřiště a snadnější přístup k dotacím pro všechny vzdělávací instituce ve městě v čele universitou a čtyřmi novými vědeckými centry na špičkové úrovni, které dnes znamenají silnou pozici olomoucké vědy na světové scéně i spolupráci s mnoha zahraničními firmami.

„Čtvrtou oblastí byly velkorysé investice do městské hromadné dopravy, což znamená, že máme nové a modernizované tramvaje, autobusy, inteligentní zastávky a nový finančně i technicky náročný úsek tramvajové tratě,“ doplňuje náměstek primátora. Další významnou oblastí, do níž dotace směřovaly, byly velké investice do regenerace a revitalizace sídlišť, především v částech Nové Sady, Nový Svět a Povel. Zde byly dotace investovány nejen do veřejných prostranství, ale i na modernizaci výtahů, zateplení a odstranění vad panelové výstavby. Tyto dotace byly určeny vlastníkům bytových domů. "Jsem rád, že za žádný z dotovaných projektů se nemusíme stydět a všechny úspěšně slouží veřejnosti,“ uzavírá Ladislav Šnevajs.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: olomouc.cz

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vsetín: Příběhy našich sousedů ve Vsetíně

16:31 Vsetín: Příběhy našich sousedů ve Vsetíně

Příběhy našich sousedů je vzdělávací projekt neziskové organizace Post Bellum pro žáky osmých a devá…