Ostrava: Trvalky osvěží kruhový objezd

30.10.2017 8:36

Kruhový objezd na Prokešově náměstí bude nově osazen trvalkami a cibulovinami v barvách heraldického znaku. Již o tomto víkendu získá zcela novou podobu. Realizaci této veřejné zakázky provádí firma Ivánek-Zeman pod dohledem projektantů z Trvalkového ateliéru Adama a Ivany Barošových. Výsadba a následná péče do konce roku 2018 přijdou na téměř 163 tisíc korun.

Ostrava: Trvalky osvěží kruhový objezd
Foto: Ostrava.cz
Popisek: Ostrava

Heraldického koně z letniček, který byl nejlépe vidět pouze z vyhlídkové věže Nové radnice, vystřídá extenzivní výsadba trvalek a cibulovin. Jde o zajímavou metodu pocházející z Německa, kterou vznikne estetický záhon vyžadující poměrně málo údržby. Hlavní využití těchto extenzivních výsadeb je zejména v městské zeleni, ať už se jedná o menší či větší plochy podél silnic a chodníků, kruhové objezdy, dopravní ostrůvky apod. Ve většině těchto případů se jedná o stanoviště suché, často extrémně vysýchavé, po značnou část dne osluněné.

„Navržená kompozice rostlin, která pochází z ateliéru významných zahradních architektů, bude symbolicky vycházet z barevnosti heraldického znaku Ostravy. Bude založena na kombinaci modré a bílé, s červeným a žlutým akcentem. Vysázené trvalky a cibuloviny tak budou zdobit objezd téměř po celý rok s minimálním množstvím péče,“ řekla náměstkyně primátora pro životní prostředí Kateřina Šebestová.

V uplynulém týdnu došlo k modelaci terénu, kdy bylo zrušeno naklonění záhonu na kruhovém objezdu směrem k budově Nové radnice. Celá plocha záhonu byla vymodelována plynule ke středu, aby nevznikly žádné hrany nebo terénní nerovnosti. Do řešeného prostoru byla navržena nízká až středně trvalková směs (cca do výšky 80 cm), která bude zaručovat dostatečnou dopravní přehlednost.

Klasické trvalkové záhony jsou velmi často náročné na údržbu a tato obtížnost často limituje jejich využití v městské zeleni na minimum. Rostliny v záhonu se navzájem podporují a brání prorůstání plevele. Specialitou tohoto záhonu je minerální mulč, který brání vysychání půdy, udržuje v půdě větší vlhkost a také funguje jako bariéra proti plevelu. Rostliny se kombinují tak, aby tvořily společenstvo, které je minimálně závislé na péči člověka a při tom vypadá atraktivně po celý rok.

První výsledky práce bude možné obdivovat již na přelomu jara a léta, kdy rostliny budou poprvé kvést. Záhon je dynamický a bude se tak neustále měnit. Některé druhy mohou ze záhonu výrazně ustoupit a jiné se výrazněji rozrůst. Při návrhu byl kladen důraz nejen na působivou kompozici v průběhu hlavní letní sezóny, ale rovněž na výrazný jarní aspekt časně kvetoucích cibulovin, působivou barevnost a pestrost podzimního olistění.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jihlava: Jak je to ve skutečnosti s daní z nemovitosti?

16:31 Jihlava: Jak je to ve skutečnosti s daní z nemovitosti?

Od roku 2009 s daní z nemovitých věcí městské zastupitelstvo nehýbalo. K částečnému navýšení se odho…