Valašské Meziříčí: Studenti diskutovali o fairtrade

22.02.2019 16:59

Odkud se na našem trhu bere kakao, káva a banány? Kdo šije naše boty a oblečení a za jakých pracovních podmínek? Co je to globální odpovědnost a jaké jsou cíle udržitelného rozvoje?

Valašské Meziříčí: Studenti diskutovali o fairtrade
Foto: Redakce
Popisek: Náměstí ve Valašském Meziříčí

Odpovědi na tyto otázky hledalo ve čtvrtek 14. února pět desítek studentů z valašskomeziříčského gymnázia a Střední průmyslové školy stavební společně se Stanislavem Komínkem z organizace Fairtrade Česko a Slovensko.
Na autentických fotografiích z cest po zemích tzv. chudého globálního Jihu studenti zhlédli skutečný život pěstitelů kávy, kakaa a banánů a dělníků, kteří  šijí boty a oděvy pro náš trh.

„Na snadno dostupných produktech, které v rozvinutých zemích často považujeme za samozřejmost, pracují ve tvrdých podmínkách a za nízkou mzdu dospělí i děti. Pěstování plodin často souvisí s devastací životního prostředí. Díky pomoci zvenčí se pěstitelé seskupují do družstev, což jim umožňuje prodávat plodiny za spravedlivé ceny, modernizovat produkci a vyplácet důstojné mzdy,“ popsala Alena Střítezská, koordinátorka projektu Zdravé město a místní Agenda 21.

„V živé diskuzi se studenti zajímali o to, čím sami mohou přispět k šíření myšlenky spravedlivého obchodu a jak odpovědně přistupovat ke spotřebě. Studenti se dověděli, že na zlepšení životních podmínek pěstitelů i dělníků se mohou podílet i spotřebitelé,“ doplnila Střítezská.

Téma besedy udržitelné spotřeby a globálních souvislostí nebylo vybráno náhodně. Valašské Meziříčí a SPŠ stavební se v roce 2018 staly fairtradovými organizacemi podporujícími myšlenku spravedlivého obchodu a lokálního spotřebitelství.

Fairtrade znamená spravedlivější obchodní podmínky, dodržování lidských a pracovních práv a šetrnost k životnímu prostředí. Ke spravedlivému obchodu se mohou připojit i samotní spotřebitelé tím, že upřednostní nákup potravin nebo bavlněných výrobků s registrovanou známkou Fairtrade. Tato známka zaručuje, že farmáři dostávají za své produkty spravedlivě zaplaceno a že se na jejich výrobě nepodílela dětská práce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Litoměřice: Podzemí domu Kalich nabízí nová turistická lákadla

7:37 Litoměřice: Podzemí domu Kalich nabízí nová turistická lákadla

Se začátkem právě zahájené nové turistické sezony přichází město Litoměřice s novinkou, jež má ambic…