Vimperk: Stavebně historický průzkum části městského opevnění

01.11.2015 16:00

Unikátně dochované zbytky fortifikačního systému (opevnění) města Vimperk tvoří jednu z určujících dominant místní městské památkové zóny.

Vimperk: Stavebně historický průzkum části městského opevnění
Foto: Vimperk.cz
Popisek: Vimperk

Budování vimperských hradeb započalo podle dochovaných historických pramenů v období následujícím poté, kdy byl Vimperk v r. 1479 povýšen českým králem Vladislavem II. Jagellonským na město. Opevnění města bylo budováno několik desetiletí a jeho převážná část se dochovala i do současnosti.

Nesmírná historická i architektonická hodnota zbytků městského opevnění se odráží v podmínkách a požadavcích orgánů státní památkové péče, které jsou kladeny na způsob provádění jeho obnovy a údržby. V případě dochovaných bašt městského opevnění bylo proto těmito orgány nařízeno provedení stavebně historického průzkumu, teprve na jehož základě bude moci být přistoupeno k jejich obnově a mohla by být v budoucnu realizována opatření směřující k možnosti zpřístupnění některých bašt veřejnosti.

Stavebně historický průzkum tří bašt, které jsou vlastnictvím města Vimperk, se stal v roce 2015 předmětem úspěšné žádosti města Vimperk o dotaci Jihočeského kraje a na jeho zpracování tak byla získána finanční podpora ve výši 60.000,-Kč. Při celkové ceně stavebně historického průzkumu 103.300,-Kč bez DPH představuje tato finanční podpora z Grantového programu Jihočeského kraje Kulturní památky – Předprojektová příprava zcela zásadní podíl, bez něhož by ke zpracování zmiňovaného SHP v roce 2015 zcela určitě nedošlo.

S využitím závěrů SHP je možné následně zajistit kvalitní projektovou přípravu zamýšlené obnovy předmětných bašt i posouzení jejich budoucí možné prezentace veřejnosti vč. řešení jejich případného zpřístupnění.

Realizace záměru zpracování SHP je vyjádřením trvalého zájmu města Vimperk o zajištění dobrého stavebně technického stavu unikátně dochovaných zbytků městského fortifikačního systému , jakožto neodmyslitelných součástí a dominant starého města. Za finanční spoluúčasti Jihočeského kraje byl v tomto směru učiněn další významný krok.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Varnsdorf nechá zateplit panelový dům v ulici Karolíny Světlé, práce začnou během léta

11:33 Varnsdorf nechá zateplit panelový dům v ulici Karolíny Světlé, práce začnou během léta

Šestnáct milionů korun má město připraveno v rozpočtu na zateplení panelového domu v ulici Karolíny …