Zoo Olomouc slaví šedesáté výročí otevření

29.06.2016 18:30

Zoologická zahrada na Svatém Kopečku slaví, od svého vzniku ji dělí 60 let. „Oslava většiny velkých výročí mívá obvykle bohatý program. Nejinak je tomu i u nás,“ uvádí ředitel Zoo Olomouc Radomír Habáň, kterého při slavnostním programu v zahradě doprovodili primátor Antonín Staněk a radní města Olomouce.

Zoo Olomouc slaví šedesáté výročí otevření
Foto: olomouc.cz
Popisek: Olomoucká radnice

KŘEST KNIHY „ZOO OLOMOUC ROK ZA ROKEM“

Před deseti lety vyšla k padesátému výročí kniha ZOO OLOMOUC VČERA A DNES, která je považována za první kroniku zoo s historickými materiály od dob jejího vzniku. „Kniha měla velký úspěch a tak její autor Milan Kořínek, dlouholetý zaměstnanec, dalších deset let shromažďoval nové materiály a připravoval vydání nové rozšířené knihy stejného charakteru,“ objasnil ředitel zoologické zahrady Radomír Habáň.

Novodobá kronika zoo se dnes dočkala slavnostního křtu za účasti primátora Antonína Staňka a náměstka primátora Aleše Jakubce. Ze 128 je nyní 240 stran s řadou dobových dokumentů, fotografií a hlavně informací. Je možné se v ní dočíst, jak se zahrada vyvíjela z hlediska zvířat, staveb, ale i personálu a třeba také spotřebovaného krmiva. „Věřím, že tuto knihu přivítají všichni, kteří mají zoologickou zahradu rádi. V knize najdou spoustu klenotů, unikátních fotografií a málo známých informací,“ komentoval vydání knihy náměstek primátora Aleš Jakubec.

POLOŽENÍ ZÁKLADNÍHO KAMENE PAVILONU KALAHARI

Projekt je připraven, většina povolení vyřízena, takže zbývá spuštění stavby. Zástupci hlavního investora statutárního města Olomouce primátor Antonín Staněk, náměstci primátora Aleš Jakubec, Martin Major a Filip Žáček tak dnes slavnostně poklepali základní kamen budoucího pavilonu. „Olomoucká zoo patří mezi nejnavštěvovanější zahrady v tuzemsku. K tomu, aby si svou atraktivitu dlouhodobě udržela, musí přicházet stále s něčím novým. Jednou takovou novinkou bude právě africký pavilon Kalahari,“ uvedl primátor Antonín Staněk. „Nový pavilon s návštěvnicky velmi vděčnými druhy zvířat by se měl stát lákadlem od jara roku 2017. Předpokládána cena afrického tropického pavilonu, který doplní vnitřní prohlídková trasa i prohlídkový chodník pro návštěvníky, je zhruba 9 milionů korun,“ dodal investiční náměstek Filip Žáček. Pavilon doplní centrální část zoo mezi rybníčkem a nástupištěm safari vláčku. Pod jednu střechu přivede několik druhů afrických zvířat. „Jednoznačnou hvězdou mezi nimi budou surikaty, které spolehlivě dokáží pobavit děti i dospělé. Vedle nich najdou nový domov damani, hrabáči a medojedi,“ popisuje mluvčí zoo Karla Břečková.

V současné době zoo chová surikaty pouze v malé, ne zcela vhodné expozici a damany kapské zatím jen v zázemí bez kontaktu s návštěvníky. „Hrabáč kapský a medojed kapský jsou druhy, které v Olomouci dosud nebyly. V Evropě je chová jen pár zahrad. Vnitřní prostor pavilonu bude doplněn o několik dalších malých terarijních expozic a insektárií,“ upřesňuje ředitel zahrady Habáň.

OTEVŘENÍ VÝBĚHU ORINOKO PRO LENOCHODY A MRAVENEČNÍKY

Specialitou olomoucké zoo je chov chudozubých. Z těchto zástupců jihoamerické fauny chová hned tři druhy, a to mravenečníky velké, mravenečníky čtyřprsté – oba tyto druhy rozmnožuje jako jediná zahrada v celé Unii českých a slovenských zoologických zahrad. Třetím jsou lenochodi patřící k mediálně nejznámějším zvířatům. „Ti byli ovšem díky nevyhovujícím expozičním prostorům několik posledních let chováni pouze v zázemí zahrady. V areálu však dochází k neustálým změnám, tak se stalo, že se na Jihoamerickém pavilonu, kam tato zvířata patří, uvolnil prostor po malpách plačtivých odvezených do Vyškova. Tento venkovní výběh je propojen s vnitřní ubikací mravenečníků čtyřprstých, a tak se zrodil nápad společné vnitřní i vnější expozice pro oba tyto druhy,“ popisuje mluvčí zoo Karla Břečková. Pozorování obou těchto nadmíru zajímavých zvířat v prostředí velmi podobném jejich přirozenému tak odedneška návštěvníkům nic nebrání.

ODHALENÍ REKONSTRUOVANÉHO AKVÁRIA KARIBIK

Druhé největší mořské akvárium v pavilonu šelem prošlo v letošním roce rekonstrukcí. Původní vypouklé sklo nyní nahradilo sklo rovné, poskytující kvalitnější pohled návštěvníkům. Vnitřní prostor nádrže byl kompletně opraven, aby byl schopen unést nápor velkého objemu slané vody dostatečně dlouhou dobu.

„Vrchní část jsme upravili tak, aby do akvária pronikalo přirozené světlo, což výrazně zlepší podmínky pro pozorování osazenstva nádrže. Vše je hotovo a největší atrakci expozice se podařilo dovézt právě dnes. Siby atlantské našly v akváriu svůj nový domov,“ popsal ředitel zoo Radomír Habáň s tím, že bude následovat poslední doplněk. „Dvě trnuchy modroskvrnité, které jsou zatím umístěny v zázemí a aklimatizují se, protože přiletěly až z daleké Indonésie,“ uzavřel s úsměvem popis nových návštěvnických atrakcí v olomoucké zoo ředitel Habáň.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Frýdek-Místek: Ve městě začaly působit terapeutické skupiny pro mladé

16:14 Frýdek-Místek: Ve městě začaly působit terapeutické skupiny pro mladé

Duševní zdraví a osobní rozvoj mladé generace podporují nově otevřené tzv. terapeutické a seberozvoj…