Balín (OMMO): Boj o mosteckou nemocnici na pokračování?

5. 9. 2014 15:05

Ve velmi krátké době vyjde další v pořadí již 41. číslo newsletteru INFO OMMO. Mimo jiné tam naleznete i tuto stať, takže vlastně Vám nabízím malou "ochutnávku" regionálního produktu....

Balín (OMMO): Boj o mosteckou nemocnici na pokračování?
Foto: archiv V. Balína
Popisek: Exsenátor Vlastimil Balín a jednatel hnutí Občané městu, město občanům

První díl volného seriálu o problémech, které by občanům neměly být „volné“, publikovaný pod stejným názvem v newsletteru INFO OMMO č.40 končil k pokusu převést Nemocnici Most, o.z. KZ Ústí n. L., a. s. z Ústeckého kraje pod správu a řízení statutárního města Mostu slibem: „Tak se dívejme a nedivme se.... v každém případě politické hnutí „Občané městu, město občanům“ (OMMO) bude toto, a nejen toto dění sledovat.“ Tak sledujeme.

Přiznám se, že nás vůbec netěší, že většina náznaků, a pro někoho snad „odvážných odhadů a dohadů“ se bohužel začala naplňovat. Předně, na základě našeho upozornění se začaly v centru KSČM ověřovat a prověřovat určité námi naznačené indicie, jak se nakonec soudruzi z místní stranické buňky (protože o okresní struktuře asi dost těžko mluvit) zachovají. Centrum se nechalo uchlácholit, že samozřejmě se SMM po volbách ani náhodou a nemocnice bude zachráněna díky předsedovi představenstva KZ Ústí n.L., a.s. ing. J. Novákovi. Což bylo nakonec i propagandisticky podpořeno žánrovou fotografií pod informací, že ÚK poskytuje na modernizaci Nemocnice Most, o.z 120 mil. Kč a na fotce to svou přítomností při poklepávání jakéhosi základního kamene podpořili hned tři „krajské veličiny KSČM“ hejtman O. Bubeníček, zmíněný J. Novák, a svou minutovou slávu si nenechal ujít ani náměstek hejtmana S. Rybák. A to vše, byť se nic nového nestaví, u klepání na jakýsi základní kámen, ale soudruzi byli takto přeci zvyklí, že? Ještě to chtělo zasadit strom nejlépe života, aby to bylo ke zdravotnictví.

Záměr, na který se tlačilo mnohem dříve než nějací novodobí „soudruzi“ z SBD Krušnohor a jejich politické děcko SMM na magistrátu zasedli do zastupitelských lavic a na pozice ve vedení města, realizovaný v prvé fázi 120 mil. investicí nezhatil jiný, ani ne tak „záměr“, jako populistické gesto před komunálními volbami. Nápady, čím zaujmout voliče, došly, a tak se nabízel jen populismus toho nejhrubšího zrna, ale nezapomnělo se přitom na základní premisu mosteckého snažení – je třeba na tom všem náležitě vydělat. A ještě ne založená společnost dostává do vínku půjčku nějakých bratru 700 mil. Kč. , ale zřejmě nikoliv konečných.

A tak se hodí opravdu všechno. Především je třeba (a já trouba jim to vlastně i nepřímo poradil ve svých komentářích?!) využít, resp. nastavit správným směrem tlak na samotné občany. Tak se již v době prvních zpochybňování možnosti převodu mostecké nemocnice na město Most začala organizovat petice občanů za tento převod. Občanů, kteří přeci sami, o své vůli s tím přišli, nikoli „družstevní svazáci“ a „novodobí soudruzi“, to občané chtějí kvalitní a dobrou zdravotní péči ve „své(?)“ mostecké nemocnici. A petice se zrodila, a je údajně mohutně podepisovaná. Dalším zneužitím v tomto směru se nabízelo skoro samo a je jím v čase osvědčený měsíčník stejného názvu Krušnohor. Tiskovina údajně zdarma vydávaná v celobarevném 48 - stránkovém provedení. Na titulní straně čísla 9 (116) byla využita fotka, petici podepisující, jak jinak předsedkyně společenství vlastníků bl. 302 paní M. S. Jistě jen tak, mimochodem – dáma v letech, čili jen tak, náhodou, se míří právě na možnou cílovou skupinu, jenž může SMM aj. zastupovat, že?

Mimoděk, zřejmě, aniž by autoři této šarády chtěli,  se však odhalují další vazby a souvislosti. Zajímavá je poznámka v tradičním editorialu představenstva SBD Krušnohor v tomto čísle, jakéhosi propojení na týdeník Homér, který údajně přinesl humornou poznámku o tom, že „petice za převod nemocnice na město rozvířila emoce v nejvyšších patrech KZ Ústí n.L., a.s. (přiznám se jsme a asi nejen já humoru trochu jiného a především skutečného, veselého…). Editorial je uvozen částí obsahu petice skoro jako osobní, otevřený dopis hejtmanovi ÚK za KSČM O. Bubeníčkovi. Snad, aby mu bylo připomenuto, jaké závazky má ve vztahu ne snad k Mostu a jeho občanům, ale k některým, kteří zde tyto občany ovládají a manipulují je k obrazu svému (jejich). Jinými slovy propojení politické scény v Mostě a na Mostecku s podnikatelským prostředím je vražedné.

Samostatným problémem v rámci těchto výkřiků a křiku o „populistech a antipopulistech“ je de facto podezření na zneužití zákona č.85/1990 Sb., o právu petičním. Předně by se dalo vážně pochybovat o tom, zda samotný obsah petice není o tom, kde zákon stanovuje, že petice nemůže vyzývat k porušování ústavy a zákonů atd. (§1, bod 4 uvedeného zákona). Za zdravotní péči z ústavy a zákona odpovídá stát  a kraje. Ale prosím, i jiná zdravotnická zařízení jsou pod správou měst (např. Žatec, Kadaň aj.) a neřekl bych, že jejich činnost je bez problémů a zdravotní péče se zkvalitnila. Spíše zeštíhlela, směrem k tzv. lukrativnějším zdravotnickým zákrokům, které dokáží vydělat. Nehledě na skutečnost, že řadu jejich zákroků, s následnými problémy řešila nakonec i ona Nemocnice Most, o.z., kde dle petice a názorů SMM jde péče „zu-grunt“.

Zákon č.85/1990 Sb., o právu petičním hovoří jasně i v jiných otázkách. Např. se zde v §4, bod 1 říká, že „k podpisu petice nesmí být signatář žádným způsobem nucen“. Důraz bych položil na dikci „žádným způsobem“. Nemohu se ubránit dojmu, a to se znalostí informací těch, kteří dovnitř vidí, jak to na SBD Krušnohor a v jeho, s ním spojených strukturách, chodí, že došlo, jako již mnohokrát před tím, a jistě i dále bude docházet, ke zneužití organizační struktury bytového družstva, která by se měla starat spíše o kvalitu bydlení svých členů nebo těch společenství vlastníků, jimž bytové domy jako správce spravuje. A tak se jistě masivně a masově bude petice podepisovat se zdravotní péčí poskytovanou Nemocnicí Most, o.z. nespokojenými pracovníky a funkcionáři SBD Krušnohor, dalšími funkcionáři samospráv či jako u zmíněné žánrové fotografie z čísla 9 (116) časopisu Krušnohor samospráv společenství vlastníků. Někteří z nich na otázku, proč i oni podepisují a nechávají se zneužít, lakonicky uvedli – chceme mít klid, jsou mstiví…. 

Výše vzpomenutý editorial v č.9 (116) měsíčníku Krušnohor byl nazván „Přímá úměra“, ale spíše jde ve snaze o převod Nemocnice Most, o.z KZ Ústí n.L., a.s. o trojčlenku, kde ve zlomcích je shodný jmenovatel. SMM navrhuje, KSČM a někteří další loajální schvalují a mohou schvalovat, kmotři a de facto i ti navrhující a schvalující vydělají. Ale ani občan, který tuto šarádu doprovázel svými podpisy pod „nešťastnou petici“ nepřijde zkrátka. V některých oborech se mu snad dostane lékařského ošetření, ale pro nelukrativní ošetření si bude muset zajet jinam, nejspíše do nekvalitních a drahých zdravotnických zařízení spravovaných krajem nebo dokonce státem. Aby se tak nestalo, je třeba ty supy a jestřáby mostecké politické scény nadále sledovat a upozorňovat na jejich „jim milé plány.“

Nejen proto se dívejme a nedivme se.... V každém případě politické hnutí „Občané městu, město občanům“ (OMMO) bude toto, a nejen toto dění, sledovat.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Vlastimil Balín

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Jůzl (KDU-ČSL): Velkorysí lidé ještě žijí

22:30 Jůzl (KDU-ČSL): Velkorysí lidé ještě žijí

O naší společnosti se občas říká, že je zaměřená jen na zisk a obchod. O to víc pak vynikne a potěší…