Cabicar (TOP 09): Na stipendia medikům má jít 5,5 milionu korun

20.02.2019 13:57

Se zajištěním lékařského personálu v lůžkových zařízeních na území kraje pomáhá Zdravotnický nadační fond Královéhradeckého kraje prostřednictvím stipendií již od roku 2015. Pro rok 2019 žádá z krajského rozpočtu podporu ve výši 5,5 milionu korun.

Cabicar (TOP 09): Na stipendia medikům má jít 5,5 milionu korun
Foto: TOP 09
Popisek: Aleš Cabicar

Neinvestiční krajská dotace podpoří stipendijní programy pro akademické roky 2018/2019 a 2019/2020. Její poskytnutí musí schválit krajské zastupitelstvo na svém březnovém zasedání. Finanční příspěvek je určen studentům lékařských fakult s předpokládaným ukončením studia v příslušném akademickém roce.

„Díky našim stipendijním programům jsme schopni alespoň částečně stabilizovat personální situaci v krajských i ostatních lůžkových zdravotnických zařízeních a dosáhnout zlepšení kvality poskytovaných zdravotních služeb,“ říká náměstek hejtmana pro zdravotnictví a předseda správní rady fondu Aleš Cabicar.

Zdravotnický nadační fond aktuálně žádá kraj o 5,5 milionu korun, které v plné výši použije na výplatu stipendií. Program pro aktuální akademický rok fond vyhlásí koncem března, otevřen bude do konce dubna. Podané žádosti následně vyhodnotí a stipendia vyplatí v průběhu května a června.

„Pokud se všechny finanční prostředky nevyčerpají v tomto akademickém roce, dojde k vyhlášení stipendijního programu pro akademický rok 2019/2020 ihned počátkem příštího roku,“ dodává náměstek Aleš Cabicar.

Stipendia kraj vyplácí studentům, kteří po absolvování lékařské fakulty nastoupí do specializačního vzdělávání v některém z 15 vybraných nejpotřebnějších oborů, mezi něž patří například pediatrie, vnitřní lékařství nebo anesteziologie a intenzivní medicína.

Jeden student může získat stipendium ve výši 100 tisíc korun, v případě oborů s akutním nedostatkem lékařů až 150 tisíc korun. Studenti se zavazují pracovat na akreditovaném pracovišti poskytovatele zdravotních služeb na území Královéhradeckého kraje ve zvoleném oboru po dobu stanovenou vyhlášeným stipendijním programem, minimálně však 36 měsíců nepřetržitě. Tímto způsobem se již podařilo pro práci v kraji získat více než 60 mladých lékařů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala (SPD): Lidé celého světa musí tlačit na politiky, aby to vraždění zastavili

7:02 Fiala (SPD): Lidé celého světa musí tlačit na politiky, aby to vraždění zastavili

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k míru.