Černochová (ODS): Tři zachráněné životy považuji za obrovský úspěch

2. 2. 2016 16:07

V úterý 2. února 2016 přesně v 10:05 se v recepci Úřadu městské části Praha 2 na náměstí Míru rozhoukal signál, oznamující otevření babyboxu u vchodu z Jugoslávské ulice. Tentokrát nešlo o planý poplach, jakých bývá kolem patnácti do měsíce. Jakmile ostraha zjistila, že do schránky někdo odložil novorozené dítě, přivolala záchranku. Ta dorazila krátce poté a nalezené dítě ihned převezla do dětské nemocnice VFN v Praze.

Černochová (ODS): Tři zachráněné životy považuji za obrovský úspěch
Foto: archiv
Popisek: Jana Černochová, ODS

Dítě, uložené do babyboxu uprostřed rušného pracovního dne, je chlapeček vážící zhruba 3 kg. Je to již třetí případ od zavedení babyboxu na radnici v r. 2010. Prvním dítětem, které bylo v této schránce nalezeno a předáno do péče lékařů, byla 5. září 2013 holčička Janička, pojmenovaná symbolicky podle starostky Jany Černochové, která zřízení babyboxu prosadila. Druhým byl vloni chlapec Boris, odložený do schránky zhruba před rokem, 20. ledna 2015.

„Pokud by se někomu zdálo, že tři případy odložených dětí za pět let fungování babyboxu nejsou nijak závratné číslo, ráda bych připomněla, že jsou to tři zachráněné životy. A to považuji za obrovský úspěch,“ říká starostka Jana Černochová a podotýká: „Ke zřízení babyboxu na naší radnici nás především vedla snaha pomoci eliminovat otřesné případy, kdy jsou novorozenci ponecháni svému osudu někde v parku nebo i na horších místech. Jeho snadná dostupnost v blízkosti centra může, jak se již několikrát prokázalo, podobným situacím zabránit. Další výhodou babyboxu je i geografická blízkost záchranné služby, která tu může být během několika málo minut – jak se prokázalo právě dnes.“

A co bude s nalezeným novorozencem nyní? Poté, co ho ze své péče propustí lékaři, čeká ho předpěstounská péče a nakonec adoptivní rodiče.

Co se děje při spuštění signálu babyboxu

Pracovník ostrahy, který zaregistruje signál, okamžitě prověří, zda je v babyboxu dítě. Je-li na obchůzce, dostane zprávu do mobilu. Nejpozději do tří minut dojde k obrazovce monitorující interiér babyboxu. Pokud zjistí, že je zde odloženo dítě, ihned volá záchrannou službu na linku 155. Zároveň se přemístí k babyboxu a otevře vstupní dveře do budovy radnice, aby mohli pracovníci záchranné služby za jeho asistence vyjmout dítě z babyboxu. To pak urychleně převezou k vyšetření do nemocnice. Pakliže lékař záchranné služby zjistí, že nalezené dítě jeví známky poranění nebo není živé, informuje pracovník ostrahy ihned Policii ČR.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: PV

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Horáček: Nejsem z těch, co kvílejí

0:00 Horáček: Nejsem z těch, co kvílejí

Komentář na facebookovém profilu k akci Koncert pro budoucnost