Chabr (TOP 09): Více než polovina Čechů neví, co je hemofilie

15.04.2020 21:32

Jedna z pražských dominant - rozhledna na Petříně - se v noci z pátku na sobotu rozzáří do červené barvy. Česká metropole se tak přidá k oslavám Světového dne hemofilie, který na onemocnění srážlivosti krve upozorňuje.

Chabr (TOP 09): Více než polovina Čechů neví, co je hemofilie
Foto: TOP 09 / Martin Kubica
Popisek: Jan Chabr

V tento den se významné stavby po celém světě halí do červené barvy a lidé si oblékají červené oblečení. Pro Pražany už je zvykem, že se světelným symbolem k připomenutí tohoto světového dne stává rozhledna na vrcholu Petřínských sadů.

„K barevnému nasvícení pětašedesát metrů vysoké Petřínské rozhledny přistupujeme, pokud považujeme za důležité obrátit pozornost veřejnosti k určitému tématu, významnému dni nebo události. Podle dostupných průzkumů více než polovina Čechů neví, co hemofilie je, jak se projevuje nebo jak se s tímto onemocněním žije,“ řekl radní hl. m. Prahy Jan Chabr s tím, že červené nasvětlení rozhledny považuje za symbol pochopení a soucitu s lidmi, které tímto onemocněním trpí. „I v době vrcholící pandemie existuje řada jiných skutečností, na které bychom neměli zapomínat,“ dodal.

Anketa

Jak zatím hodnotíte výkon Stanislava Křečka jako ombudsmana? (Ptáme se od 15.4.2020)

95%
hlasovalo: 19091 lidí

Nasvětlení Petřínské rozhledny zajistí městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP), která má mimo jiné na starosti i architekturní osvětlení 140 pražských památek. „Náš technik nejdříve nachystá barevná schémata na počítači v kanceláři, a pak je nahraje do tzv. scénického počítače na Petříně. Ten barevnou kompozici rozhledny nastaví,“ vysvětlil předseda představenstva THMP Tomáš Jílek. „Systém zatím nefunguje online, ale v letošním roce chceme rozhlednu doplnit o komunikaci s dispečinkem. To nám umožní nejen měnit barevnou kompozici rozhledny přímo od stolu, ale taky dálkovou diagnostiku jednotlivých svítidel a operativní reakci na jakoukoliv závadu.“

Světový den hemofilie se každoročně slaví 17. dubna. Hemofilie je dědičné onemocnění projevující se poruchou srážlivosti krve. Vyskytuje se ve většině případů jen u mužů, ženy působí často jako přenašečky, aniž onemocní. Mezi nejslavnější přenašeče této nemoci patřila britská královna Viktorie, u ní lze vysledovat dědičné předávání onemocnění do ruské panovnické rodiny, ale také šlechtických rodů v Německu a Španělsku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Schillerová (ANO): Bez války by Fialova vláda přišla o poslední téma

10:14 Schillerová (ANO): Bez války by Fialova vláda přišla o poslední téma

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k antikampani koalice SPOLU.