Charanzová (ANO): Jednání Unie s Tureckem je zahaleno tajemstvím. Žádáme zveřejnění dopisu

20.12.2015 22:19

"Výsledky jednání zástupců Evropské unie s Tureckem, která proběhla na konci listopadu, jsou tak trochu zahaleny tajemstvím,“ říká česká europoslankyně Dita Charanzová, která spolu s dalšími 33 kolegy podepsala dopis adresovaný předsedovi Komise Jean Claude Junckerovi a viceprezidentovi Fransi Timmermansovi. V listu poslanci žádají zveřejnění detailních závěrů z jednání.

Charanzová (ANO): Jednání Unie s Tureckem je zahaleno tajemstvím. Žádáme zveřejnění dopisu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dita Charanzová

Dne 29. listopadu byl prezentován společný postup Turecka a EU na řešení migrační krize, a to zejména v otázce podpory uprchlických táborů v Turecku. Nad jakékoli pochybnosti šlo o významné setkání, obě strany se mj. shodly i na nutnosti oživit  přístupový proces Turecka do EU. Následná ujednání se týkala finanční podpory a výhledového uvolnění vízové povinnosti pro Turecko. „Tyto závěry jsou velmi podstatné. Měli bychom mít velice přesný obrázek o tom, co všechno bylo dohodnuto,“ píší poslanci v listu.

Poslance zejména znepokojuje fakt, že se Evropská komise pravděpodobně zavázala dokoncit již v prvním kvartálu příštího roku přípravné práce k otevření řady významných přístupových kapitol pro Turecko, aniž by tyto otázky předtím projednala s členskými státy EU28. Nejasné zůstává přesné znění dopisu, který po jednání předseda EK adresoval tureckému premiérovi. O jeho existenci se během debaty Evropské komise a Rady v Evropském parlamentu zmínil místopředseda EK Timmermans. V dopisu měla Komise ujistit svůj turecký protějšek o záměru otevřít přístupové kapitoly týkající se mj. energetiky, soudnictví a základních práv, bezpečnosti, vzdělání apod. V tureckých médiích byli následně citováni nejmenovaní představitelé země, kteří tvrdí, že tento dopis je třeba považovat za závazek EU.

„S kolegy proto představitele Komise žádáme o zveřejnění tohoto dopisu, stejně jako jakýchkoli dalších dokumentů, které by do výsledků jednání z konce listopadu vnesly světlo a vyvrátily tak všechny možné pochyby, dohady a spekulace, které se kolem závěrů z jednání vytvořily,“ uzavírá Dita Charanzová.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: PV

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

19:05 Farský (STAN): Můžeme si dovolit dál ignorovat potenciál geotermální energie?

Informace na svém veřejném facebookovém profilu k geotermálnímu projektu Ringen v Litoměřicích