Fajmon (ODS): Prodejem OKD se bude opět zabývat Evropská komise

13.04.2014 7:38

Podezřele nevýhodným prodejem OKD, za který zodpovídal tehdejší ministr financí Bohuslav Sobotka, se bude opět zabývat Evropská komise, a to na základě interpelace europoslance Hynka Fajmona (ODS).

Fajmon (ODS): Prodejem OKD se bude opět zabývat Evropská komise
Foto: ODS
Popisek: Europoslanec Hynek Fajmon

"Dle informací z českých médií z minulého a tohoto týdne byla privatizace státního podniku české společnosti OKD a.s. v letech 2004-2005 provedena velmi pochybným a netransparentním způsobem," stojí v interpelaci Hynka Fajmona. "Privatizací se zabývala i Policie ČR a Státní zastupitelství ČR a v roce 2005 se k privatizaci vyjadřovala i Evropská komise. Z posledních zpráv v tisku vyplývá, že společnost byla prodána za nápadně nevýhodných podmínek pro stát, tedy Českou republiku. V kupní ceně nebyly údajně zohledněny ceny dceřinných firem, jelikož nebyly vůbec oceněny soudním znalcem. Výsledná cena privatizace podílu státu v OKD a.s. je tedy nízká a neodpovídá tržnímu ocenění."

Interpelace obsahuje i tři otázky, na které musí Evropská komise písemně odpovědět do šesti týdnů: 1. Proběhla privatizace OKD a.s. v letech 2004-2005 v souladu s evropským právem? 2. Vyšetřovala Evropská komise tento privatizační případ? A s jakým výsledkem? 3. Není privatizace OKD a.s. za netržní cenu nedovolenou veřejnou podporou s dopadem na celý evropský trh?

"Vím, že Komise už jednou prodej OKD zkoumala. Ukázalo se ale, že přitom pracovala s podklady nikoli Ministerstva financí, ale s argumenty, které dodali právníci kupce. Domnívám se, že je to dostatečně silný důvod pro opětovné přezkoumání, zda nešlo o nedovolenou státní podporu," uvedl Hynek Fajmon. Upozornil současně, že Evropská komise může ještě do letošního září obchod zvrátit a umožnit tak českému státu vymoci zpět několik miliard korun, o které nejspíš nevýhodným obchodem přišel. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ODS

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

22:12 Kolaja (Piráti): Svobodná média = zdravá demokracie

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k médiím.