Gajdůšková: Prezident se nemá vzdávat

15.01.2014 8:49

Odklad jmenování vysokoškolských profesorů nepoškozuje jen je samotné, ale i jejich výzkumná pracoviště a vysoké školy. Ministerstvo školství by proto mělo bez odkladu návrhy na jmenování vysokoškolských profesorů předat panu prezidentovi, jestliže tak zatím neučinilo. Je pak věcí prezidenta, aby konal.

Gajdůšková: Prezident se nemá vzdávat
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alena Gajdůšková

Je jistě možná debata o tom, jestli má čest jmenovat vysokoškolské profesory zůstat prezidentovi, nebo bude přenesena na jiné ústavní činitele, či zůstane čistě záležitostí vysokých škol samotných.

To může být debata o tom, zda jde o správní akt, a má tedy zůstat v rámci moci výkonné na ministrovi. Druhým aspektem může být, že se jedná o potvrzení prestiže titulu vysokoškolského profesora a vyjádření respektu společnosti vůči nositelům nových vědeckých směrů, rozšiřování vědění i vysokým pedagogickým kvalitám, tedy těm, kteří patří mezi intelektuální avantgardu země. Pak je možné, aby tento respekt a úctu k těm, kteří splnili podmínky pro získání titulu profesor, byl vyjádřen jmenováním z rukou druhého  nejvyššího ústavního činitele, tedy předsedy Senátu Parlamentu ČR. Jsou možné všechny varianty, pokud se na nich domluví představitelé vysokých škol, vláda a parlament. Přijetí nového zákona i samotná debata o řešení však vyžaduje čas, který se nedá zkrátit na pár dnů.

Spojit  oba aspekty udělování nejvyšších akademických titulů, tedy správní akt i vnímání významu vědění pro společnost, lze jen v instituci prezidenta, která je součástí moci výkonné a nejvyšší ústavní pozicí. Je překvapivé, že to tak nevnímá pan prezident sám a kompetence jmenování vysokoškolských profesorů se chce vzdát.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: cssd.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

18:14 Hašek (PRO): Věda a výzkum patří pod školství. Ukončete tu šarádu s hledáním ministra

Komentář na svém veřejném facebookovém profilu k hledání nového ministra pro vědu a výzkum.